Mała ilość mrożonych plemników - in vitro

Na pytania odpowiadają:
mgr inż. Robert Szachoń, kierownik laboratorium embriologii kliniki leczenia niepłodności InviMed w Katowicach.
Absolwent Biotechnologii SGGW w Warszawie. Pracuje w InviMed od 2011 roku, stale poszerza swoją wiedzę i doświadczenie, uczestnicząc w licznych krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych. Aktywny członek PTMRiE oraz ESHRE.
mgr Katarzyna Tatar – embriolog z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Katowicach.
Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, kierunek: biotechnologia medyczna. W InviMed w Katowicach pracuje od 2016 roku. Swoją pracę wykonuje z pasją, traktując każdego pacjenta indywidulanie. W trakcie pracy zawodowej nieustanie podnosi swoje kompetencje oraz poszerza wiedzę na polskich oraz zagranicznych szkoleniach i konferencjach. Członkini Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii.

Moderator: osoby zatwierdzajace - embriolog

ODPOWIEDZ
userrr
Posty: 2
Rejestracja: 16 cze 2020 20:08

Mała ilość mrożonych plemników - in vitro

Post autor: userrr »

Dzień dobry Panie Doktorze,
w październiku 2020 stwierdzono u mnie rak jądra, wycinka, niski stopień zaawansowania i na razie (odpukać) na tym się skończyło, jestem na obserwacji, bez chemioterapii. W grudniu 2020 pierwsze badanie nasienia, azoospermia. Przez kolejne 7 miesięcy azoospermia, w międzyczasie androlog - genetyka ok, wysokie FSH, niski testosteron - wg lekarza tylko biopsja po kuracji hormonalnej. Wcześniej zacząłem przyjmować suplementy, witaminy itp, zmiana stylu życia (który był dość zdrowy ale np. za mało ruchu, telefon w kieszeni). Od sierpnia 2020 raz w nasieniu są pojedyncze plemniki, raz ich nie ma. Ze względu na ryzyko wznowy (wtedy 3x chemioterapia) lub raka w 2 jądrze, mimo takich parametrów nasienia podjąłem decyzję o jego mrożeniu. Było różnie, raz plemniki, innym razem nie. Ostatecznie udało się zamrozić na ten moment 6 słomek. Poniżej parametry:

1 słomka - 3 plemniki ruch postępowy, 7 nieruchomych (po odwirowaniu, brak w preparacie bezpośrednim)
2 słomka - 7 plemników w ruchu postępowym, 1 ruch niepostępowy, 1 nieruchomy (po odwirowaniu, brak w preparacie bezpośrednim)
3 słomka - parametry jak powyżej
4 słomka - 2 plemniki w ruchu postępowym, 10 nieruchomych (po odwirowaniu, brak w preparacie bezpośrednim)
5  słomka - 3 plemniki nieruchomwe , 1 ruch postępowy w preparacie bezpośrednim, ponadto w osadzie 7 plemników w ruchu postępowym, 4 niepostępowym i 11 nieruchomych.
6 słomka - jak powyżej
Mam informację, że to są ilości w 0,1ml , próbka ma 0,5ml więc to teoretycznie można mnożyć x5, ale u mnie często to były ilości już po odwirowaniu, więc nie do końca.
Ze względu na ryzyko wznowy chcemy z żoną czekać jeszcze około 2 lata dziecko więc nie wiadomo czy wtedy w ogóle będę miał plemniki, stąd mrożenie. Planuję jeszcze  jedno podejście do zamrażania i kolejne 6 próbek, niemniej będę wdzięczny za informację, czy takie parametry dają w ogóle możliwość in vitro, czy jest szansa że te plemniki przetrwają mrożenie? Podczas rozmowy z andrologiem dostałem informację że po biopsji tych plemników też jest mało, więc uznałem że lepiej to zamrozić niż liczyć na biopsję być może z podobnymi wynikami. Zawsze to jedna operacja mniej.

Będę wdzięczny za pomoc, pozdrawiam i wesołych świąt.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Embriologia - pytania do eksperta”