leczona nerwica a problemy z zajściem w ciążę

Na Wasze pytania z zakresu psychologicznych aspektów niepłodności odpowiadają członkinie Polskiego Stowarzyszenia Psychologów Niepłodności:
Aleksandra Gozdek-Piekarska - ukończyła studia psychologiczne o specjalności psychologia kliniczna i osobowości. Jest certyfikowanym psychoterapeutą poznawczo-behawioralny. Prowadzi terapię indywidualną osób cierpiących na depresję, zaburzenia lękowe oraz osób doświadczających problemów osobistych. Na co dzień pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności gdzie prowadzi konsultacje oraz terapię dla osób zmagających się z problemem niepłodności.
Dorota Gawlikowska - psycholog, certyfikowany psychoterapeuta par PTP. Prowadzi konsultacje, terapię indywidualną oraz terapię par, warsztaty i grupy wsparcia dla osób cierpiących z powodu niepłodności. Możecie ją znaleźć na www.psycholognieplodnosci.com

Moderator: Osoby zatwierdzające - psycholog2

ODPOWIEDZ
hopla
Posty: 2
Rejestracja: 12 maja 2017 21:37

leczona nerwica a problemy z zajściem w ciążę

Post autor: hopla »

Witam serdecznie,
Jestem tu nowa, postanowiłam napisać, ponieważ od roku bezskutecznie staramy się z mężem o dzidziusia. Zaczęłam szukać informacji na własną rękę i przeczytałam, że farmakologiczne leczenie nerwicy lekami z grupy SSRI podnosić prolaktynę. Badanie prolaktyny po obciążeniu wykazało u mnie znacznie przekroczony poziom prolaktyny. Czy medycyna pomaga ludziom takim jak my, którzy zmagają się jeszcze z czymś więcej niż tylko z problemami z płodnościa?
DariaTerlikowska
Ekspert Bociana
Posty: 4
Rejestracja: 09 lis 2016 18:28

Re: leczona nerwica a problemy z zajściem w ciążę

Post autor: DariaTerlikowska »

Dzień dobry,

Po przeczytaniu wiadomości wnioskuję, że jest Pani w trakcie leczenia nerwicy lekami z grupy SSRI i jednocześnie od roku stara się Pani o dziecko.
Najważniejsze moje pytanie biorąc pod uwagę okoliczności brzmi; czy w procesie leczenia korzysta Pani z psychoterapii równolegle z przyjmowaniem leków?

Jest to niezwykle ważne, ponieważ u podłoża nerwicy leżą problemy psychologiczne człowieka (konflikty wewnętrzne), a psychoterapia ma na celu dotarcie do istoty problemu.

W nawiązaniu do wyniku Pani badań, wysoki poziom prolaktyny prawdopodobnie zaburza wydzielanie gonadotropin. Może mieć to związek z brakiem owulacji a w konsekwencji niemożnością zajścia w ciążę. Jest to jednak sprawa bardzo indywidualna. Z tego względu jestem zdania, iż ważne jest, aby skonsultować się z psychiatrą w celu ustalenia planu i podjęcia odpowiednich działań medycznych w Pani obecnej sytuacji. Sądzę również, że wskazana jest konsultacja z lekarzem ginekologiem.

Ze względu na fakt, iż Pani pytanie ma charakter bardziej medyczny niż psychologiczny, odnoszę wrażenie, że najważniejsze dla Pani jest ustalenie priorytetów i wyznaczenie celów nadrzędnych w porozumieniu z lekarzem prowadzącym.

Nie jest Pani odosobnionym przypadkiem kiedy podczas starań o dziecko pacjent zmaga się w chorobami współtowarzyszącymi. Opieka odpowiednich specjalistów w połączeniu z działaniami i konsekwencją pacjenta często kończy się sukcesem. Proszę nie tracić wiary i spróbować potraktować przeciwności losu jako kolejne wyzwania.

Serdecznie pozdrawiam

Daria Terlikowska
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania do psychologa”