Ciąża w rodzinie

Na Wasze pytania z zakresu psychologicznych aspektów niepłodności odpowiadają członkinie Polskiego Stowarzyszenia Psychologów Niepłodności:
Aleksandra Gozdek-Piekarska - ukończyła studia psychologiczne o specjalności psychologia kliniczna i osobowości. Jest certyfikowanym psychoterapeutą poznawczo-behawioralny. Prowadzi terapię indywidualną osób cierpiących na depresję, zaburzenia lękowe oraz osób doświadczających problemów osobistych. Na co dzień pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności gdzie prowadzi konsultacje oraz terapię dla osób zmagających się z problemem niepłodności.
Dorota Gawlikowska - psycholog, certyfikowany psychoterapeuta par PTP. Prowadzi konsultacje, terapię indywidualną oraz terapię par, warsztaty i grupy wsparcia dla osób cierpiących z powodu niepłodności. Możecie ją znaleźć na www.psycholognieplodnosci.com

Moderator: Osoby zatwierdzające - psycholog2

ODPOWIEDZ
Joanna. 13
Posty: 23
Rejestracja: 23 sie 2016 19:55

Ciąża w rodzinie

Post autor: Joanna. 13 »

Staramy się z mężem nieskutecznie od 2,5 roku o dziecko. Rodzina moje męża jest spora, więc są i siostry... Radujace się właśnie z zajścia w ciążę bez najmniejszego problemu co więcej nawet bez chęci póki co posiadania potomka. Strasznie przeżyłam informacje o jej ciąży oczywiście nie życzę jej nic złego ale dlaczego ja jestem gorsza.... ?
Strasznie boli mnie serce.
Starania od 12.2014-Hashimoto,niedoczynność tarczycy, PCOS,2016- 3 IUI nieudane,
2017 - stymulacja Clo, Stymulacja Lamettą
09.2017 -Aniołek [*] 9tydz.
12.2017 - Komórki NK
29.01.2018 - Pozytywny test ciążowy!
12.10.18 - Lilianka 3750g!
DariaTerlikowska
Ekspert Bociana
Posty: 4
Rejestracja: 09 lis 2016 18:28

Re: Ciąża w rodzinie

Post autor: DariaTerlikowska »

Dzień dobry,

Moment gdy dowiadujemy się o ciąży osób bliskich, członków rodziny lub przyjaciół jest jedną z najtrudniejszych stron niepłodności. Otrzymywanie informacji o narodzinach dzieci, a także przyglądanie się temu jak rosną, staje się w miarę upływu czasu bardzo trudne, a nawet nie do zniesienia.

Doskonale rozumiem Pani Joanno, że wiadomość o ciąży siostry Pani męża wywołała w Pani wiele negatywnych emocji oraz ogromne poczucie niesprawiedliwości.

Jest to także sytuacja trudna dla Waszych bliskich, którzy z jednej strony chcieliby Was chronić, a z drugiej nie chcą Was wykluczać (zakładam, że rodzina wiedziała o Państwa staraniach o dziecko).
Odnoszę wrażenie, że używając zwrotu "strasznie boli mnie serce" ma Pani na myśli silnie przeżywane emocje takie jak zazdrość, złość, niechęć, smutek, wstyd. Być może pojawiło się także pytanie "dlaczego ona a nie ja?"
Proszę pozwolić sobie na te odczucia. Myślę, iż dobrze byłoby spróbować je wyrazić na przykład podczas szczerej rozmowy z mężem lub przyjaciółką. W tak trudnej sytuacji wskazana jest także wizyta u specjalisty lub spotkania w grupie wsparcia.

Proszę pamiętać, że to co Pani obecnie przeżywa jest zupełnie naturalne w Pani obecnej sytuacji. Z czasem silne emocje wyciszą się, a Pani spojrzy na wszystko z innej perspektywy.

Serdecznie Pozdrawiam

Daria Terlikowska
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania do psychologa”