Olej z wiesiołka i czarnuszki

Na pytania odpowiada psychodietetyk Anita Fincham. Anita jest absolwentką Psychodietetyki Uniwersytetu SWPS i członkinią Towarzystwa Psychodietetyki . Współpracuje z Wyższą Szkołą Rehabilitacji w Warszawie, Polskim Centrum Terapii w UK iCentrum Lifeways. Szczególnie zajmuje się procesem efektywnej zmiany nawyków żywieniowych oraz dietą sprzyjającą płodności. Jest moderatorką i członkinią Stowarzyszenia Nasz Bocian.

Moderator: Osoby zatwierdzające - dietetyk2

Zablokowany
czarownica86
Posty: 0
Rejestracja: 26 lip 2017 09:54

Olej z wiesiołka i czarnuszki

Post autor: czarownica86 »

Witam! Czytałam, że olej z wiesiołka może skutecznie podnieść szanse na zajście w ciążę ze względu na zawarty w nim kwas GLA. Oprócz tego chciałam zapytać czy to nie prawda, że w czasie ciąży i karmienia piersią nie można pić oleju z czarnuszki?
Anita Fincham
Ekspert Bociana
Posty: 29
Rejestracja: 13 paź 2016 15:37

Re: Olej z wiesiołka i czarnuszki

Post autor: Anita Fincham »

Dzień dobry,

Podczas starań o ciążę (i zawsze!) bardzo ważne jest dostarczanie odpowiedniej dawki kwasów Omega-3, które wplywaja nie tylko na stan zdrowia przyszłej mamy i jej szanse na poczęcie, ale również na prawidłowy rozwój przyszłego dziecka.
Optymalnie byłoby dostarczyć właściwych dawek Omega 3 wraz z dietą (tłuste ryby morskie 2-3 razy w tygodniu, oliwa z oliwek extra virgin do sałatek), pamiętając o zachowaniu własciwych proporcji między Omega 3 a Omega 6, czy również ograniczając smażone czy mocno przetworzone potrawy. Jeżeli jednak dieta nie dostarcza własciwej dawki Omega 3, to suplementowanie ojeju z wiesiołka (70% zawartości Omega 3) jest rzeczywiście sensownym rozwiązaniem. Pamiętajmy jednak, że olej nie powinien być przechowywany w temperaturze wyższej niż +10 C.
Dodajmy jeszcze, że jego spożywanie wpływa pomocniczo na nadciśnienia, zakrzepicę i chorób systemu immunologicznego. Dzieje się tak, gdyż kwas GLA, czyli kwas gamma-linolenowy, poprawia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych oraz posiada, działanie zapobiegające agregacyji krwinek. Przynosi też korzyści w leczeniu wielu schorzeń skórnych, w szczególności łuszczycy, różnych postaci trądziku i atopowego zapalenia skóry.

Nie znalazłam informacji na temat szkodliwości oleju z czarnuszki w ciąży, a w czasie karmienia bywa on nawet zalecany. :)
Pockahontas
Posty: 2897
Rejestracja: 06 wrz 2012 15:13

Re: Olej z wiesiołka i czarnuszki

Post autor: Pockahontas »

Czy w takim razie kapsułki z wiesiołkiem powinno się trzymać w lodówce? Jeśli nie, to jak je właściwie przechowywać?
Anita Fincham
Ekspert Bociana
Posty: 29
Rejestracja: 13 paź 2016 15:37

Re: Olej z wiesiołka i czarnuszki

Post autor: Anita Fincham »

We wczesniejszym poście pisałam o oleju w butelce.
Na kapsułkach jest często napisane, żeby przechowywać w temperaturze 15-25 C, być może dlatego, że każda porcja oleju jest szczelnie zamknięta w kapsułce i zabezpieczona przed swiatłem pudełkiem.
Przechowywanie w lodówce na pewno im nie zaszkodzi.
Pozdrawiam!
marcelmarci
Posty: 2
Rejestracja: 14 gru 2018 21:39

Re: Olej z wiesiołka i czarnuszki

Post autor: marcelmarci »

Absolutnie nie podważam info. o czarnuszce, bo nie mam pewności, ale wyczytałem, że stosowanie oleju z czarnuszki w trakcie ciąży i karmienia jest przeciwwskazane i trzeba skonsultować z lekarzem. Może ktoś rozwieje wątpliwości?
marmama
Posty: 1
Rejestracja: 31 lip 2019 11:55

Re: Olej z wiesiołka i czarnuszki

Post autor: marmama »

Przechodzimy właśnie z mężem kolejny cykl starań o nasze maleństwo i póki co nie stosuję żadnych leków ponieważ chcę aby to było zupełnie naturalne. Naczytałam się już wiele o oleju z wiesiołka i stosuję go w kapsułkach 3 razy dziennie po jednej kapsułce przy jedzeniu. Oczywiście warto podkreślić, że po owulacji nie powinniśmy go przyjmować! Jednak w poprzednim cyklu okazało się, że moje cykle nie są regularne, tzn. nie są jednakowej długości. Na stronie https://byc-zdrowym.pl/olej-z-czarnuszk ... na-opinie/ gdzie znajduje się cały artykuł o oleju z czarnuszki jest napisane, że olej ten może być pomocny w uregulowaniu cykli miesiączkowych. Czy stosowałyście go w tym celu?
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Dieta wspierająca płodność i zdrowie w okresie ciąży”