celiakia przyczyną niepłodności

Na pytania odpowiada psychodietetyk Anita Fincham. Anita jest absolwentką Psychodietetyki Uniwersytetu SWPS i członkinią Towarzystwa Psychodietetyki . Współpracuje z Wyższą Szkołą Rehabilitacji w Warszawie, Polskim Centrum Terapii w UK iCentrum Lifeways. Szczególnie zajmuje się procesem efektywnej zmiany nawyków żywieniowych oraz dietą sprzyjającą płodności. Jest moderatorką i członkinią Stowarzyszenia Nasz Bocian.

Moderator: Osoby zatwierdzające - dietetyk2

Zablokowany
beembe
Posty: 26
Rejestracja: 17 lut 2016 19:53

celiakia przyczyną niepłodności

Post autor: beembe »

Dzień dobry,

Mam pytania odnośnie problemów z zajściem w ciążę i podejrzeniem celiakii...

Od trzech lat bezskutecznie staramy się o dziecko. Po wykonaniu szeregu badań, z laparaskopią diagnostyczną włącznie i po nieudanej jednej próbie inseminacji "zahaczyłam" o temat celiakii... Badania krwi wskazują na chorobę, jednakże gastroskopia i biopsja jelita tego nie potwierdzają. (jestem w trakcie ustalania terminu na badanie genetyczne).
Jedno jest pewne - bezskutecznie staramy się o dziecko i żadnej innej przyczyny na dzień dzisiejszy nie odnaleźliśmy...

Moje pytanie brzmi więc - czy stosowanie rygorystycznej diety może faktycznie dać pożądany skutek? Czy znane są przypadki z życia, że komuś się to udało? i ewentualnie po jakim czasie?...
Po drugie - zakładając, że jestem chora (domyślam się więc, że dlatego mogła się nie powieść inseminacja) to czy w takim przypadku powiodłoby się u mnie in vitro?..
z góry dziękuję za odpowiedź
pozdrawiam
Anita Fincham
Ekspert Bociana
Posty: 29
Rejestracja: 13 paź 2016 15:37

Re: celiakia przyczyną niepłodności

Post autor: Anita Fincham »

Dzień dobry,
Z pewnością należy dokończyć diagnostyke celiakii, bo stwierdzenie tej choroby jest ważne dla Pani zdrowia w najszerszym znaczeniu. Diagnoza wiąże się z eliminacją produktów glutenowych na resztę życia, więc ważne jest by mieć pewność.
Nieleczona celiakia może być przyczyną niepłodności, może też mieć zły wpływ na przebieg ewentualnej ciąży.
Gdyby natomiast okazało się, że nie ma Pani celiakii, ale odczuwa Pani dolegliwości po zjedzeniu glutenu, to warto rozważyć diagnostykę NCGS - nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten. Choroba ta uznana przez medyków stosunkowo niedawno również powoduje wiele niepożądanych objawów. Choć nie ma jednoznacznego potwierdzenia, że wpływa na płodność, to zaburza prawidłowe działanie organizmu.
Gdyby zdecydowała się Pani na dietę bezglutenową, to należy ją prawidłowo zbilansować, tak by bazowała na produktach naturalnie beglutenowych, a nie wysokoprzetworzonych zastępnikach. Zalecałabym poradzic sie dietetyka, który przeanalizuje Pani obecny sposób odżywiania i pomoże dokonać zmiany w najzdrowszy sposób.
Na koniec chciałabym jeszcze dodać, że dietę należy potraktować jako wspomaganie leczenia niepłodności.
Pozdrawiam
beembe
Posty: 26
Rejestracja: 17 lut 2016 19:53

Re: celiakia przyczyną niepłodności

Post autor: beembe »

Szanowna Pani,

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Proszę jeszcze o odniesie się do wpływu celiakii, a konkretnie - przeciwciał krążących we krwi w związku z nią- na ewentualne powodzenie in vitro.
bo tak, jak jak już wspomniałam - domyślam się, że na nieskuteczność zabiegu inseminacji miała ona wpływ. Skoro naturalnie nie mogę zajść w ciążę teoretycznie przez celiakię to i w przypadku AIH było tak samo.
A co w przypadku in vitro?-jak wtedy "zachowa się" mój organizm?
pozdrawiam
Anita Fincham
Ekspert Bociana
Posty: 29
Rejestracja: 13 paź 2016 15:37

Re: celiakia przyczyną niepłodności

Post autor: Anita Fincham »

Dzień dobry,
Średnia skuteczność inseminacji to ok. 15%, więc trudno wyrokować, dlaczego jeden zabieg nie zakończył się ciążą.
Nieleczona celiakia może powodować niepłodność i może też wpłynąć na problemy z utrzymaniem ciąży i dlatego przed podejściem do IVF sugerowałabym zakończyć diagnostykę celiakii i jeśli sie potwierdzi, to wprowadzić dietę, która wyeliminuje gluten, ale też uzupełni niedobory spowodowane wcześniejszym złym wchłanianiem.
Serdecznie pozdrawiam!
beembe
Posty: 26
Rejestracja: 17 lut 2016 19:53

Re: celiakia przyczyną niepłodności

Post autor: beembe »

Szanowna Pani,
w rozpoczętym przeze mnie temacie pojawiło się u mnie jeszcze jedno pytanie...
Czy istnieje / czy słyszała Pani może o tym, czy ilość przeciwciał przeciw transglutaminazie tkankowej (w klasie IgA) ma jakiś związek z dniem cyklu miesiączkowego? Ewentualnie co by oznaczał ich wzrost w połowie cyklu, a niższy poziom na początku? (Oczywiście w oby przypadkach wyższy niż u zdrowego człowieka).
pozdrawiam
Anita Fincham
Ekspert Bociana
Posty: 29
Rejestracja: 13 paź 2016 15:37

Re: celiakia przyczyną niepłodności

Post autor: Anita Fincham »

Dzień dobry,
nie potrafię Pani odpowiedzieć na pytanie co do przeciwciał i dnia cyklu, ale istotna informacją jest tu obecność tych przeciwciał, które potwierdzają chorobę. Sprawa jest skomplikowana, bo pisała Pani, że biopsja jelita nie potwierdziła celiakii, a co za tym idzie nie uzyska Pani jednoznacznej diagnozy.
Ponieważ jednak stwierdzono przeciwciała, to dieta bezglutenowa może być dobrym pomysłem. Ważne, żeby była dobrze zbilansowana, naturalna i bogata w substancje odżywcze. Warto spotkac się z dietetykiem, najlepiej takim, który współpracuje z kliniką niepłodności - porozmawiać o objawach, o Pani nawykach żywieniowych i co należy zmienić.
Prosze też pamiętać, że dieta bezglutenowa może być pyszna i atrakcyjna i że trzeba znaleźć do niej taką drogę, która będzie dla Pani przyjemnością, a nie dodatkowym stresem związanym z leczeniem niepłodności.
Serdecznie pozdrawiam!
MiskaW
Posty: 12
Rejestracja: 07 cze 2021 12:33

celiakia przyczyną niepłodności

Post autor: MiskaW »

Koleżanka borykała się z problemem niepłodności 7 lat, dopiero jak zdiagnozowano u niej celakie i przeszła na bardzo restrykcyjną dietę cykle się uregulowały i udało się :)
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Dieta wspierająca płodność i zdrowie w okresie ciąży”