Selen - zalecana dzienna dawka, przedawkowanie

Na pytania odpowiada psychodietetyk Anita Fincham. Anita jest absolwentką Psychodietetyki Uniwersytetu SWPS i członkinią Towarzystwa Psychodietetyki . Współpracuje z Wyższą Szkołą Rehabilitacji w Warszawie, Polskim Centrum Terapii w UK iCentrum Lifeways. Szczególnie zajmuje się procesem efektywnej zmiany nawyków żywieniowych oraz dietą sprzyjającą płodności. Jest moderatorką i członkinią Stowarzyszenia Nasz Bocian.

Moderator: Osoby zatwierdzające - dietetyk2

Zablokowany
Awatar użytkownika
kredowatablica
Posty: 85
Rejestracja: 25 lis 2016 16:54

Selen - zalecana dzienna dawka, przedawkowanie

Post autor: kredowatablica »

Dzień dobry
Mam pytanie dotyczące suplementacji selenu.
Jestem w trakcie stymulacji do ICSI i suplementuje się selenem.
Mam niedoczynność tarczycy.
Nie znalazłam w internecie rzetelnych informacji na temat dziennej zalecanej dawki selenu lub też jakie może być max.
W niektórych miejscach piszą o 100 - 200 mcg
Inni wspominają o 1000 - 1500 mcg

Selen suplementuje w postaci :
Selen firmy Swanson 100 mcg
Biorę też Fertility for Woman - w składzie ma selen 50ug - czy ta miara ug to to samo co mcg ?
Do tego podjadam orzechy brazylisjkie - 5-6 sztuk dziennie, a przeczytałam gdzieś że w 6-8 sztukach jest aż 544ug selenu ???!

Czy nie spożywam za dużo tego pierwiastka ?
Bardzo proszę o odpowiedź
pozdrawiam
Nie narzekaj że masz pod górę skoro zmierzasz na szczyt
BS Bocian
15.12 transfer 2 3 dniowe zarodki 8B
11.01 dwa bąble dwa bijące serduszka :))))) chwilo trwaj
Anita Fincham
Ekspert Bociana
Posty: 29
Rejestracja: 13 paź 2016 15:37

Re: Selen - zalecana dzienna dawka, przedawkowanie

Post autor: Anita Fincham »

Dzień dobry,

Zalecana dzienna dawka selenu to 50 ug. Badania przeprowadzone w Polsce wykazały średnią dobową dawkę selenu w diecie w okolicach wartości 30-40 ug. Dlatego zaleca się wzbogacanie diety w produkty bogate w selen, jak kiełki zbóż, ryby czy skorupiaki morskie czy orzechy brazylijskie. Należy jednak zachowac ostrożność z przyjmowaniem suplementów, gdyż większość z nich zawiera dawkę przewyższającą rekomendowaną dawkę dobową.

W okresie ciąży zapotrzebowanie na selen troche wzrasta i dlatego preparaty wielowitaminowe zawierają dawkę selenu 60 ug. Selen ma znaczenie w zapobieganiu przedwczesnym porodom, gestozie i poporodowemu zapaleniu tarczycy, a niewielkie przekroczenie rekomendowanej dawki przez okres ciąży nie powinno mieć istotnego wpływu na zachorowalność na cukrzycę.
Pozdrawiam
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Dieta wspierająca płodność i zdrowie w okresie ciąży”