Poród sn a wada wzroku

Paulina Bocheńska-Sacha - położna, wolontariuszka w warszawskim Szpitalu Św. Zofii oraz w Fundacji Rodzić po Ludzku. Praktykę zdobywała między innymi w Domu Narodzin w Belgii. W listopadzie '2015 wystąpiła na TEDx Gdynia, gdzie odczarowywała lęk przed porodem.
https://youtu.be/8KokZl-R9BY

Moderator: Osoby zatwierdzające - opieka okołoporodowa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Magia13
1% dla bociana

Poród sn a wada wzroku

Post autor: Magia13 »

Jestem w 34 tc po ivf. Bardzo zależy mi na porodzie sn, ale od wielu lat jestem krótkowidzem z wadą wzroku -5,5/-6,0. Będę wdzięczna za informację, jakie są aktualne standardy postępowania w tym zakresie. Czy wystarczy moja konsultacja okulistyczna i zbadania siatkówki, czy nie ma zagrożenia jej odklejenia i czy muszę mieć zaświadczenie od okulisty, że nie ma przeciwskazań do porodu sn czy też jednak zaawansowanie wady kaźe skłaniać się ku cc?
3 lata starań
3xIUI
XI 2015 I ICSI-SET. 31 dpt :love:
04.08.2016 - Olga na świecie.

Paulina Bocheńska

Re: Poród sn a wada wzroku

Post autor: Paulina Bocheńska »

Myślę, że badanie stanu siatkówki u okulisty wystarczy aby Panią uspokoić. Sama wada wzroku na poziomie -6 dioptrii nie jest przeciwwskazaniem do porodu siłami natury (tutaj dość dobry artykuł: https://parenting.pl/portal/wada-wzroku-a-porod).

Warto tylko - podobnie jak w przypadku zdrowych oczu - poprosić położną o możliwość parcia spontanicznego, a nie metodą Valsalvy. Czyli jak najmniej parcia na zatrzymanym powietrzu - żeby nie zwiększać ciśnienia w gałkach ocznych. Podsumowując - osobą, którą na pewno warto poinformować o Pani obawach, jest położna przyjmująca poród. Warto ją poprosić o możliwość spędzenia maksimum czasu w pozycjach wertykalnych (chodzenie, skakanie na piłce), a jeśli w Pani szpitalu rodzi się na łóżku, to "wskoczyć tam" dopiero w ostatnim momencie i w kwestii parcia słuchać swojego ciała (położnej oczywiście też, ale to Pani będzie wiedziała czy skurcz jeszcze trwa czy już minął).

Pacjentki polecają przed porodem trening z balonikiem Aniball. Daje wyobrażenie o skali parcia, jednocześnie ćwiczy świadomość i siłę mięśni dna miednicy.

Powodzenia!
Sama mam termin porodu za dwa tygodnie ;)

Awatar użytkownika
Magia13
1% dla bociana

Post autor: Magia13 »

Bardzo dziękuję za odpowiedź. I życzę pięknego porodu
3 lata starań
3xIUI
XI 2015 I ICSI-SET. 31 dpt :love:
04.08.2016 - Olga na świecie.

Paulina Bocheńska