III faza porodu -łożysko

Paulina Bocheńska-Sacha - położna, wolontariuszka w warszawskim Szpitalu Św. Zofii oraz w Fundacji Rodzić po Ludzku. Praktykę zdobywała między innymi w Domu Narodzin w Belgii. W listopadzie '2015 wystąpiła na TEDx Gdynia, gdzie odczarowywała lęk przed porodem.
https://youtu.be/8KokZl-R9BY

Moderator: Osoby zatwierdzające - opieka okołoporodowa

ODPOWIEDZ
nukam
Posty: 2360
Rejestracja: 22 mar 2013 22:46

III faza porodu -łożysko

Post autor: nukam »

Dzień dobry
kto w trakcie porodu siłami natury sprawdza czy łożysko jest kompletne? Lekarz czy położna?
W 11 dobie po porodzie dostałam bardzo silnego krwawienia z dużymi skrzepami. Po przyjechaniu na izbę przyjęć lekarz dyzurujacy stwierdził obecnosc pozostałości i wykonał lyzeczkowanie. Czy oznacza to ze w trakcie porodu nie sprawdzono czy urodziłam łożysko w całości?
Z góry dziękuję za odp
nukam
starania od 2006

04. 2016 jest kochana córeczka

10.09.2019 tp drugiej córeczki niespodzianki

Paulina Bocheńska
Posty: 14
Rejestracja: 25 kwie 2016 08:15

Re: III faza porodu -łożysko

Post autor: Paulina Bocheńska »

Witam,
ocena kompletności popłodu (łożyska) należy do osoby przyjmującej poród - położnej, lekarza lub obydwojga. Kompletność łożyska i błon płodowych ocenia się zawsze i dokładnie. Łyżeczkowania, które jest zabiegiem inwazyjnym i nieprzyjemnym, nie wykonuje się rutynowo, zwykle naturalne oczyszczanie się macicy wystarcza.
Czy laktacja rozpoczęła się u Pani prawidłowo? Jeśli tak, to niekoniecznie były to resztki łożyska (te są aktywne hormonalnie i mogą blokować laktogenezę). Mogło najpierw dojść do "zaniku odchodów połogowych". Czynnikami ryzyka są tu m.in. tyłozgięcie macicy, pełne jelita czy rzadko opróżniany pęcherz moczowy.
Pozdrawiam,
PBS

ODPOWIEDZ

Wróć do „Opieka okołoporodowa nad matką i dzieckiem”