Poród rodzinny

Paulina Bocheńska-Sacha - położna, wolontariuszka w warszawskim Szpitalu Św. Zofii oraz w Fundacji Rodzić po Ludzku. Praktykę zdobywała między innymi w Domu Narodzin w Belgii. W listopadzie '2015 wystąpiła na TEDx Gdynia, gdzie odczarowywała lęk przed porodem.
https://youtu.be/8KokZl-R9BY

Moderator: Osoby zatwierdzające - opieka okołoporodowa

ODPOWIEDZ
klarka82
Posty: 18195
Rejestracja: 10 gru 2009 01:00

Poród rodzinny

Post autor: klarka82 »

Witam.
Czy szpital może odmówić porodu z udziałem bliskiej osoby?? Czy może naliczyć opłatę za poród rodzinny?? Jak wygląda sytuacja, gdy potrzebne jest rozwiązanie ciąży przez cesarskie cięcie?
Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

Paulina Bocheńska
Posty: 14
Rejestracja: 25 kwie 2016 08:15

Re: Poród rodzinny

Post autor: Paulina Bocheńska »

Witam,
aktualnie (m.in. dzięki staraniom Fundacji Rodzić po Ludzku) nie ma już w Polsce szpitala, który pobierałby opłatę za obecność osoby towarzyszącej przy porodzie fizjologicznym. Może to być ktoś z rodziny lub osoba niespokrewniona.
W przypadku cesarskiego cięcia bywa różnie - tu już należy zapytać w konkretnym szpitalu (polecam stronę www.gdzierodzic.info). Cięcie cesarskie to operacja brzuszna, odbywająca się w sali operacyjnej, w rygorach sterylności itd. Dodatkowa osoba wymaga od personelu dodatkowej uwagi i zwykle za "rodzinne cięcie cesarskie" pobierana jest opłata.

Awatar użytkownika
Magia13
1% dla bociana
Posty: 2448
Rejestracja: 10 cze 2014 20:32

Re: Poród rodzinny

Post autor: Magia13 »

Paulina Bocheńska pisze:Witam,
aktualnie (m.in. dzięki staraniom Fundacji Rodzić po Ludzku) nie ma już w Polsce szpitala, który pobierałby opłatę za obecność osoby towarzyszącej przy porodzie fizjologicznym. Może to być ktoś z rodziny lub osoba niespokrewniona.
W przypadku cesarskiego cięcia bywa różnie - tu już należy zapytać w konkretnym szpitalu (polecam stronę http://www.gdzierodzic.info). Cięcie cesarskie to operacja brzuszna, odbywająca się w sali operacyjnej, w rygorach sterylności itd. Dodatkowa osoba wymaga od personelu dodatkowej uwagi i zwykle za "rodzinne cięcie cesarskie" pobierana jest opłata.
Niestety nie wszędzie. GPSK na ul. Polnej w Poznaniu pobiera w dalszym ciągu opłaty za poród niezależnie od jego rodzaju - takie informacje uzyskałam tam ok 2 tyg temu. Chyba w cenniku szpitala też jest taka pozycja. Czy można kwestionować prawo szpitala do pobierania tej opłaty? Na jakiej podstawie ?
3 lata starań
3xIUI
XI 2015 I ICSI-SET. 31 dpt :love:
04.08.2016 - Olga na świecie.

Paulina Bocheńska
Posty: 14
Rejestracja: 25 kwie 2016 08:15

Re: Poród rodzinny

Post autor: Paulina Bocheńska »

W Ustawie o Zakładach Opieki Zdrowotnej, jest mowa o tym, że szpital nie może ponosić kosztów opieki sprawowanej przez osobę bliską (ochraniacze na obuwie, fartuch, posiłek), jednocześnie wysokość opłat nie może być ustalana w sposób dowolny i nie powinna stanowić bariery w korzystaniu z praw pacjenta.
Fundacja Rodzić po Ludzku uznała, że opłata ta nie powinna przekroczyć 50 zł i we wszystkich innych przypadkach wysyłała do szpitali list interwencyjny.
Tutaj przykładowy dokument ze strony FRpL, odnoszący się do szpitala w Białymstoku (sprawa już rozwiązana). Znajdują się w nim odwołania do konkretnych aktów prawnych, na które można się powoływać: http://www.rodzicpoludzku.pl/images/ban ... a_FRpL.pdf

Natomiast w pkt. 5 Ustawy o Zakładach Opieki Zdrowotnej wymienione są okoliczności, w których szpital może ograniczyć sprawowanie opieki przez osobę bliską, np. jeśli szpital nie posiada sali porodowej do porodów rodzinnych i poród będzie się odbywał we wspólnej sali, gdzie przebywają inne rodzące, warunkiem uczestnictwa osoby bliskiej w porodzie jest zgoda tych kobiet (w wielu szpitalach osoba towarzysząca nie jest wpuszczana na salę obserwacyjną, tzw. "przedporodową" właśnie z tego względu).

Warto zapytać o warunki przebywania osoby towarzyszącej bezpośrednio w placówce.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Opieka okołoporodowa nad matką i dzieckiem”