Autor:

Agnieszka Damska

Data publikacji:

10.05.2022

zaloguj się, żeby móc oceniać artykuły

Rewitalizacja jajników osoczem bogatopłytkowym

rewitalizacja jajnikow osoczem bogatoplytkowym

 

Mezoterapia osoczem bogatopłykowym (PRP) to zabieg, który prawdopodobnie większości z nas kojarzy się z medycyną estetyczną i odmładzaniem skóry. Skojarzenie to oczywiście jest właściwe, jednak zastosowanie osocza bogatopłytkowego w medycynie w ostatnich latach wykracza daleko poza temat pięknej skóry. Terapia PRP stosowana jest z sukcesami między innymi w ortopedii, stomatologii, czy chirurgii. Właściwości osocza pozwalają m.in. na regenerację tkanek, lepsze i szybsze gojenie się ran, wygładzanie blizn. Osocze bogatopłytkowe ma również spektakularne zastosowanie w ginekologii estetycznej, szczególnie w przypadku leczenia problemów nietrzymania moczu, suchości czy atrofii pochwy. Poprawa komfortu życia po zastosowaniu terapii PRP w przypadku problemów ginekologicznych jest nie do przecenienia.

W ostatnich latach, osocze bogatopłytkowe przyniosło również absolutną rewolucję w leczeniu niepłodności – i to na tym aspekcie skupimy się w niniejszym artykule.

Czym właściwie jest osocze bogatopłytkowe – zwane inaczej PRP?

Osocze bogatopłytkowe to tzw. preparat autologiczny, czyli substancja pozyskiwana bezpośrednio z krwi pacjenta. Zawiera ono koncentrat płytek krwi, pełen czynników wzrostu i czynników regeneracyjnych, czyli wyspecjalizowanych białek, które stymulują komórki do podziału, różnicowania się i wzrostu. To dzięki nim po wstrzyknięciu osocza w skórę zachodzą procesy regeneracyjne.

Kluczowa dla skuteczności PRP jest metoda jego pozyskania. W zależności od użytej techniki, możliwe jest uzyskanie różnego poziomu stężenia płytek krwi w osoczu. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, jaką jest m.in. profesjonalny system separowania komórek Magellan, możliwe jest osiągnięcie najwyższego z możliwych stężenia płytek krwi w osoczu (rzędu ponad miliona) oraz bardzo precyzyjnie oddzielnie płytek krwi. Pamiętajmy, że płytki można uzyskać także korzystając ze zwykłego odwirowania (klasyczną wirówką), jednak w takim wypadku stężenie płytek krwi w osoczu będzie porównywalne do naturalnego stężenia płytek krwi, które mamy w krwioobiegu, a to nie wystarczy by metoda była skuteczna i pobudziła pracę jajników. System Magellan pozwala więc na osiągnięcie radykalnie lepszych efektów w przypadku rewitalizacji jajników, niż zastosowanie zwykłej wirówki do krwi.

Ogromną zaletą osocza bogatopłykowego jest także bezpieczeństwo samego zabiegu. Dzięki zastosowaniu preparatu autologicznego, czyli pochodzącego z własnej krwi Pacjenta, zniwelowane zostaje ryzyko jakiejkolwiek reakcji alergicznej.

Jakie są wskazania do terapii PRP w leczeniu niepłodności?

Podstawowym wskazaniem do zabiegu rewitalizacji jajników osoczem bogatopłytkowym jest niemożność uzyskania dojrzałych komórek jajowych, koniecznych do zapłodnienia i uzyskania zdrowej ciąży. Taka sytuacja może być wynikiem, m.in.:

  • niskiej rezerwy jajnikowej (wynik AMH poniżej normy),
  • przedwczesnego wygasania funkcji jajników,
  • dotychczasowych niepowodzeń w procedurach zapłodnienia pozaustrojowego – brak dojrzałych oocytów pozyskanych w wyniku punkcji lub niska jakość uzyskanych zarodków.

Dzięki zastosowaniu osocza pobudzany jest układ hormonalny jajnika i jego generatywność. Podanie osocza o najwyższym poziomie zagęszczenia płytek krwi do jajników, powoduje że uwalniają się czynniki wzrostu, które stymulują miejscowo jajnik, tym samym stymulując pęcherzyki zalążkowe. Poprzez aktywowanie pęcherzyków następuje wzrost komórek jajowych. Dzięki tej metodzie możliwe jest także uzyskanie powrotu do naturalnego miesiączkowania samoistnego i tym samym do uzyskania dojrzałych komórek jajowych. Mezoterapia jajników jest więc nadzieją dla kobiet, dla których niska rezerwa jajnikowa, niska jakość komórek jajowych lub zarodków uniemożliwiała dotychczas zajście w ciążę.

Jak wygląda zabieg rewitalizacji jajników osoczem bogatopłytkowym?

Oczywiście początkiem drogi jest odpowiednia diagnostyka, prowadzona w wykwalifikowanym ośrodku przez doświadczonego lekarza prowadzącego. Jeśli dotychczasowa historia pacjentki lub jej wyniki badań wskazują na konieczność rewitalizacji jajników, pacjentka może zostać skierowana na zabieg PRP zarówno w formie uzupełnienia procedur rozrodu wspomaganego (czyli przygotowanie do procedury In Vitro), jak również w przypadku wspomożenia starań naturalnych.

Przed zabiegiem pielęgniarka pobiera pacjentce niewielką ilość krwi (analogiczną do standardowego badania krwi), następnie krew ta zostaje odpowiednio odwirowana, dzięki czemu odseparowane zostają poszczególne jej składniki, w tym właśnie osocze bogatopłykowe. Zabieg mezoterapii jajników osoczem bogatopłytkowym polega na podaniu preparatu bezpośrednio do jajnika (zabieg przypomina punkcję jajników) – wówczas aktywowana zostaje tkanka jajnika, a więc także obecne w niej pęcherzyki. Na efekty zabiegu należy poczekać od 2 do 4 miesięcy.

Wykorzystanie osocza bogatopłykowego w niepłodności to jedna z najbardziej przyszłościowych i rozwojowych technik pomocy Pacjentkom, które zmagają się z niską rezerwą jajnikową. Pamiętajmy jednak, że metoda ta wymaga specjalistycznego sprzętu, doświadczenia personelu medycznego i odpowiednio dobranej ścieżki diagnostycznej oraz leczenia.

Zapraszamy na konsultacje do Kliniki Medistica Ginekologia + Płodność w Krakowie – mamy nadzieję, że wspólnie osiągniemy wymarzony i wyczekany przez Was sukces!

dr Miroslaw Szlachcic

 

Autorem artykułu jest dr n. med. Mirosław Szlachcic - ginekolog, endokrynolog, specjalista leczenia niepłodności
i dyrektor medyczny Kliniki Medistica Ginekologia + Płodność
 

Artykuł powstał we współpracy z kliniką Medistica Ginekologia + Płodność

medistica logo