Autor:

admin

Data publikacji:

16.11.2020

zaloguj się, żeby móc oceniać artykuły

Dekalog płodności

aktywność fizyczna

 

Bądź aktywny fizycznie

Umiarkowana aktywność fizyczna zwiększa szanse na ciążę u pacjentek z normowagą, ale jest szczególnie korzystna u kobiet z nadwagą i otyłością. Regularna aktywność ruchowa korzystnie wpływa na płodność męską, poprawiając jakość spermy. Należy jednak pamiętać, iż przetrenowanie może zmniejszać szanse na ciążę.

prawidłowa masa ciała

 

Utrzymuj prawidłową masę ciała

Body Mass Index (BMI) w przedziale 20-25 to optymalny poziom z punktu widzenia płodności. Tkanka tłuszczowa pełni funkcję wewnątrzwydzielniczą, produkując hormony. Poprzez mechanizmy metaboliczne związane z produkcją leptyny, utylizacją glukozy, produkcją przekaźników stanu zapalnego oraz hormonów, reguluje pracę gonad (jajników i jąder). Zarówno zbyt wysoka jak i zbyt niska zawartość tkanki tłuszczowej zmniejsza płodność u kobiet, zaburzając miesiączkowanie i mechanizm owulacji. Otyłość u mężczyzn obniża koncentracje plemników oraz nasila fragmentacje chromatyny plemnikowej (DNA), ze względu na zwiększony stres oksydacyjny.

nie pal

 

Nie pal

Palenie u mężczyzn powoduje zaburzenia erekcji, zmniejszenie integralności DNA plemnikowego oraz zmniejszenie liczby i ruchliwości plemników. U kobiet dym papierosowy wpływa na deregulację układu hormonalnego zaburzając produkcję kluczowych hormonów płciowych jak estradiol i progesteron, zaburza proces dojrzewania komórek jajowych, zaburza ruchliwość rzęsek jajowodowych (czynnik ryzyka ciąży pozamacicznej).

ogranicz alkohol

 

Ogranicz spożywanie alkoholu

Nadmierne spożywanie alkoholu u mężczyzn obniża stężenie testosteronu, przekładając się na zaburzenia spermatogenezy oraz obniżoną sprawność seksualną, w skrajnych przypadkach powodując atrofię jąder. U kobiet alkohol spożywany w nadmiarze zaburza cykl miesiączkowy i mechanizm owulacji, pogarsza jakość i ilość produkowanego śluzu szyjkowego i pochwowego, który jest niezwykle istotny z punktu widzenia płodności.

zdrowa dieta

 

Stosuj dobrą dietę

Dieta bogata w zmiatacze wolnych rodników (antyoksydanty), takie jak: flawonoidy, karotenoidy, witaminy A, C, E, selen, mangan, cynk, zmniejsza stres oksydacyjny komórek, poprawiając jakość oocytów oraz plemników. Ponadto ważna jest odpowiednia podaż witaminy D3, kwasów tłuszczowych Omega-3, żelaza, witamin z grupy B. Należy zatem zadbać o dietę zawierającą dużo warzyw (uwzględniając w szczególności warzywa zielone), owoców, ryb, orzechów, nieprzetworzonych produktów zbożowych, ale także czerwonego mięsa.

higiena pracy

 

Dbaj o higienę pracy

Przewlekłe, zawodowe narażenie na rozmaite substancje chemiczne, przegrzewanie jąder w trakcie długotrwałej pracy siedzącej (informatycy, kierowcy, pracownicy biurowi) ma istotny, niekorzystny wpływ szczególnie na płodność męską – aktualnie uważa się, iż nawet w 50% za niepłodność partnerską odpowiada czynnik męski. Warto zatem zadbać o odpowiednie środki ochrony osobistej, ergonomię stanowiska pracy, częste przerwy w trakcie pracy siedzącej, luźne, nieopinające ubrania.

mrożenie komórek

 

Pamiętaj o możliwości zabezpieczenia płodności na wypadek choroby

Rozważ możliwość krioprezerwacji (zamrożenia) nasienia / oocytów / zarodków przed leczeniem onkologicznym lub chirurgicznym. To procedura, która daje szanse na potomstwo nawet po bardzo obciążającym i destrukcyjnym dla gonad leczeniu chemicznym (z powodu nowotworów) lub po operacjach w zakresie miednicy małej u kobiet lub męskich narządów płciowych.

ogranicz leki

 

Unikaj substancji i leków mogących niekorzystnie wpływać na płodność

Nie stosuj leków o ile nie jest to bezwzględnie konieczne. Substancje takie jak: nitrofurantoina (stosowana w inf. dróg moczowych), antybiotyki (szczególnie makrolidy, tetracykliny), leki p-depresyjne, leki p-padaczkowe, retinoidy (stosowane w leczeniu trądziku), działając bezpośrednio na gonady zwiększają ryzyko wad wrodzonych, uszkadzają plemniki i komórki jajowe. Działając pośrednio poprzez modulowanie wydzielania neuroprzekaźników zaburzają cykl miesiączkowy, owulację i spermatogenezę. Sterydy anaboliczne stosowane w sportach siłowych, mogą prowadzić do trwałej bezpłodności mężczyzn, wyłączając spermatogenezę.

optymalny wiek reprodukcyjny

 

Pamiętaj o optymalnym wieku prokreacyjnym

Uważa się, iż optymalna płodność występuję do 30 roku życia. Powyżej 35 roku życia potencjał rozrodczy zdecydowanie maleje, a po 40 roku życia istnieje realnie niewielka szansa na prawidłowo rozwijającą się ciążę. Obniżenie płodności wraz z wiekiem wynika ze zmniejszającej się rezerwy jajnikowej, zaburzeń różnicowania się komórek rozrodczych, błędów genetycznych w trakcie mechanizmu zapłodnienia, niedomogi hormonalnej postępującej wraz z wiekiem oraz nieprawidłowej receptywności endometrium (obniżenia gotowości śluzówki macicy na przyjęcie rozwijającego się zarodka). Ze względu na powyższe czynniki, u par powyżej 40 roku życia, radykalnie maleje szansa na ciążę nawet w procedurze zapłodnienia pozaustrojowego (IVF).

bezpieczna aktywność seksualna

 

Uprawiaj bezpieczną aktywność seksualną

Ryzykowne zachowania seksualne sprzyjają przewlekłym stanom zapalnym w obrębie narządu rodnego żeńskiego, prowadząc do: niedrożności jajowodów, wytworzenia zrostów wewnątrzmacicznych i zrostów w jamie otrzewnej, nieprawidłowości śluzu szyjkowego i zaburzenia pH pochwy co w konsekwencji może prowadzić do trwałej niepłodności. U mężczyzn w związku z ryzykownymi zachowaniami seksualnymi może dojść do zapalenia gruczołu krokowego oraz najądrza, co w konsekwencji zaburza jakość nasienia. Należy zatem pamiętać o konieczności stosowania barierowych metod antykoncepcyjnych.

Artykuł powstał w ramach kampanii „Zadbaj o swoją płodność” z The Fertility Partnership Polska,

autor: Tomasz Bazański,
Centrum Medyczne Macierzyństwo