Autor:

Data publikacji:

01.10.2018

zaloguj się, żeby móc oceniać artykuły

Sesja pacjentek ginekologicznych - "Poradnik dla pacjentek ginekologicznych"

poradnik

Podczas tegorocznego XXXIII Kongresu Naukowego Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników po raz pierwszy została zorganizowana Sesja Pacjentek Ginekologicznych, nad którą patronat objął m.in. Nasz Bocian. Inicjatywa świetna i niewątpliwie potrzebna, jak każda inicjatywa mająca na celu skrócenie dystansu pomiędzy lekarzem a pacjentem.

W Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wysłuchaliśmy serii wystąpień specjalistów w różnych tematach: od najczęstszych problemów ginekologicznych XXI w. i omówienia podstawowych badań diagnostycznych, do przebiegu ciąży i porodu oraz profilaktyki okresu menopauzalnego. W drugiej części dnia miały miejsce dwa bloki interdyscyplinarne (uroginekologiczny i onkologiczny), w których nieco większy udział miały pacjentki i ich doświadczenie - była możliwość zadania pytań specjalistom po wygłoszonych przez nich referatach.

Jak na wstępie zaznaczyłam, to że taka sesja została włączona w oficjalny program Kongresu PTGiP to w naszej opinii krok w dobrą stronę. Organizatorzy wydawali się zadowoleni z pozytywnego odzewu ze strony pacjentów i organizacji ich zrzeszających, a także wyrażali chęć do kontynuowania tego typu spotkań nawet z większą częstotliwością (kongresy PTGiP odbywają się raz na 3 lata). Tematów do poruszenia jest wystarczająco dużo.
Z naszej perspektywy, ważne byłoby uwzględnienie w tych kolejnych edycjach doświadczenia jakie mają organizacje pacjenckie w kontaktach z grupą docelową. Większe zaangażowanie pacjentów zarówno w przygotowanie sesji, ale też w trakcie jej trwania umożliwi realizację celu, który prof. Mirosław Wielgoś, do niedawna prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zarysował następująco: "świadoma i wyedukowana pacjentka nie jest żadnym zagrożeniem dla lekarza. Przeciwnie, może tylko pomóc w prawidłowym procesie leczenia." Niewątpliwie wzajemne zrozumienie i co za tym idzie lepsza współpraca między pacjentką a lekarzem, dają wyjściowo lepsze efekty leczenia.
Ten sposób myślenia skłonił też do wydania „Poradnika dla pacjentek ginekologicznych” pod red. prof. Mirosława Wielgosia i dr Natalii Mazanowskiej. Idąc w ślady urologów, ginekolodzy (praktykujący lekarze, grono polskich specjalistów w dziedzinie ginekologii i położnictwa) oddają w ręce pacjentek kompendium wiedzy o profilaktyce, diagnostyce, leczeniu i postępowaniu po leczeniu w chorobach ginekologicznych. Ale nie tylko. Ostatni rozdział publikacji napisany przez specjalistki z Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny oraz Kampanii Przeciw Homofobii dotyczy tak gorącego ostatnio tematu jak prawa pacjentek, z uwzględnieniem sytuacji różnych grup: osób młodych/ nieheteronormatywnych/ transpłciowych/ żyjących z HIV/ poszkodowanych w wyniku przestępstwa zgwałcenia.
- Jestem przekonany, że (...) przygotowana pod patronatem PTGiP publikacja będą dla wszystkich pacjentek źródłem wiarygodnej i przydatnej wiedzy oraz rozwieją wiele wątpliwości związanych z nierzadko kontrowersyjnymi tematami dotyczącymi opieki zdrowotnej nad kobietą - podkreśla prof. Wielgoś. I niewątpliwie tak jest. Pozycja ta powinna trafić do każdej kobiety w Polsce i do ich rodzin. I tylko szkoda, że tak się nie stanie, ponieważ poradnik dostępny jest niestety odpłatnie poprzez sprzedaż internetową.

PORADNIK DLA PACJENTEK GINEKOLOGICZNYCH
Spis treści:
Rozdział I: Stany ostre w ginekologii - kiedy zgłosić się do szpitala?
Rozdział II: Najczęstsze problemy ginekologiczne:
- Stany zapalne pochwy
- Mięśniaki macicy
- Zaburzenia miesiączkowania
Rozdział III: Krwawienia młodocianych
Rozdział IV: Antykoncepcja
Rozdział V: Suplementacja witamin i mikroelementów w okresie planowania ciąży, w ciąży oraz podczas karmienia piersią
Rozdział VI: Postępowanie z niepłodną parą
Rozdział VII: Endometrioza
Rozdział VIII: Zespół policystycznych jajników (PCOS)
Rozdział IX: Menopauza i profilaktyka zdrowotna w tym okresie
Rozdział X: Choroby piersi: schorzenia łagodne oraz rak piersi
Rozdział XI: Nowotwory narządu płciowego:
- Rak macicy
- Rak jajnika
- Rak szyjki macicy
Rozdział XII: Uroginekologia
Rozdział XIII: Zapalenie przydatków/zapalenie miednicy mniejszej
Rozdział XIV: Drobne zabiegi w ginekologii
Rozdział XV: Endoskopia w ginekologii
Rozdział XVI: Badania obrazowe w ginekologii
Rozdział XVII: Algorytmy profilaktyki w ginekologii
Rozdział XVIII: Prawa pacjentek ginekologicznych

Poradnik dostępny w cenie 59,- PLN po zamówieniu na stronie http://www.poradnikginekologiczny.pl/

Justyna Bajer