Autor:

admin

Data publikacji:

21.07.2021

zaloguj się, żeby móc oceniać artykuły

Leczenie endometriozy metodami małoinwazyjnymi

leczenie endometriozy metodami małoinwazyjnymi

Szpital Uniwersytecki w Krakowie ponownie uruchamia kompleksowe leczenie endometriozy metodami małoinwazyjnymi.

W artykule na stronie szpitala czytamy, że po przerwie spowodowanej pandemią wykonano już pierwsze zabiegi operacyjne, w podczas których usuwane były w całości zmiany chorobowe pacjentkom z endometriozą.

Zabiegi takie w Polsce są wykonywane sporadycznie ze względu na stopień skomplikowania i wysokie koszty. Szacuje się, że endometrioza dotyka około 15% kobiet będących w wieku reprodukcyjnym. Choroba ta wiąże się z silnym bólem, a także problemami z płodnością i zajściem w ciążę. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, Szpital Uniwersytecki inicjuje działalność punktu diagnostyki i leczenia kobiet z endometriozą za pomocą metod małoinwazyjnych.

Zabiegi przeprowadzono pod kierunkiem prof. Hans-Rudolfa Tinneberga, jednego ze światowych pionierów ginekologii małoinwazyjnej, a na sali operacyjnej towarzyszył mu zespół specjalistów z Oddziału Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej.

Jak mówi dr hab. Paweł Basta. – Profesor Tinnenberg pokazuje nam jak radykalnie usuwać wszelkie zmiany, stosując bardzo skomplikowaną, a jednocześnie małoinwazyjną technikę. Wszelkie nacięcia są minimalnej wielkości, technika operacyjna, przy pełnej radykalności resekcji ma na celu przede wszystkim oszczędzić funkcje jelit, a sam preparat jest usuwany przez naturalne otwory ciała (tak zwana technika Natural Orifice Surgery, czyli N.O.S.). To pozwala uzyskać znaczącą poprawę komfortu życia tych Pacjentek.

Źródło: www.su.krakow.pl