Autor:

admin

Data publikacji:

01.07.2021

zaloguj się, żeby móc oceniać artykuły

Czy szczepienia przeciwko Covid-19 poprawiają jakość nasienia?

Czy szczepienia na covid poprawiają jakość nasienia

Lęk wielu ludzi związany z wszechobecnym wirusem SARS-CoV-2 i pandemią COVID-19 to zjawisko globalne. Dotyczy nie tylko możliwości zachorowania i śmierci, ale także paradoksalnie generuje obawy przed najskuteczniejsza formą zabezpieczenia się przez zakażeniem - szczepieniami ochronnymi. Taki bardzo pierwotny lęk przed nieznanym jest wpisany ewolucyjnie w psychikę człowieka.

Pośród narzędzi walki z pandemią szczęśliwie szybko pojawiły się bardzo skuteczne szczepionki przeciw COID-19, ale wraz z nimi, niestety, jeszcze szybciej powstało wiele teorii spiskowych, dlaczego się nie szczepić. O jednej z nich mówi artykuł opublikowany w JAMA 17.06.2021, że "szczepionki oparte na m-RNA zaburzają płodność męską".

Obecnie mamy do dyspozycji dwie formy BNT161b2 (Pfizer-BioNTech) i mRNA-1273 (Moderna).

Autorzy doniesienia postanowili rozprawić się z mitem "generowania niepłodności poszczepiennej", zważywszy, że mimo optymistycznych medialnych informacji rządu USA, deklaracje pro-szczepienne obywateli są tylko na poziomie 56 %. Zaproszono do badań 45 młodych zdrowych ochotników wyszczepionych mniej więcej po połowie 2 dawkami wymienionymi szczepionkami, zbadano nasienie przed i po 3 miesiącach od szczepienia (czas trwania spermato- i spermiogenezy).

Wyniki badań porównawczych wykazały, że nie nastąpiło pogorszenie parametrów nasienia, a co za tym idzie obniżenia potencjału płodności.
Co więcej, wykazano poprawę jakości nasienia, zwłaszcza spektakularnie wypadła grupa z oligospermią: średnio 8,5 mln / mL - w kontroli średnio 22 mln /mL.

Doniesienie w JAMA ma pewne ograniczenia - mała grupa badanych, zdrowi ochotnicy, ale autorom chodziło w tym przypadku przede wszystkim o zachęcanie obywateli do czynnej walki z pandemią COVID-19, czyli zaszczepieniem się.
 
Chwała też Dr Pawłowi Grzesiowskiemu - sztandarowej postaci frontu walki z COVID-19 w Polsce, że w zalewie tysięcy artykułów, które pojawiają się miesięcznie w internecie, znalazł bardzo ciekawe doniesienie dyskutujące z z nieuzasadnionym medycznie mitem o szkodliwym wpływie szczepień na płodność mężczyzny.

tweet

dr Jan Karol Wolski
Specjalista Urolog, FEBU 4860, Specjalista Chirurg Dziecięcy, Specjalista Urolog Dziecięcy, Androlog Kliniczny PTA
www.novum.com.pl

www.znanylekarz.pl/jan-karol-wolski

Zaloguj się na forum i skorzystaj z bezpłatnej konsultacji lekarskiej:
www.nasz-bocian.pl/forum-eksperci

Podcast o tym, czym jest niepłodność męska, jak mężczyźni radzą sobie z niepłodnością, jak przygotować się do badania nasienia i jak poprawić jego parametry rozmawiamy ze specjalistą nOvum - urologiem, andrologiem klinicznym, specjalistą chirurgii i urologii dziecięcej - dr Janem Karolem

Kuba i Maciek - dzisiaj, dzięki in vitro - szczęśliwi ojcowie opowiadają o tym, jak wyglądają starania okiem faceta. Rozmawiamy o tym jak radzić sobie, kiedy seks staje się narzędziem do poczęcia dziecka, jak w niepłodności być razem i wspólnie pokonywać trudne chwile oraz o tym, czy warto przejść tę niełatwą drogę.

Zapraszamy na spotkanie live z Eskpertem Centrum Płodności FertiMedica, dr n. med. Łukaszem Kupisem, z którym porozmawiamy o niepłodności męskiej.