Autor:

admin

Data publikacji:

13.01.2021

zaloguj się, żeby móc oceniać artykuły

Oświadczenie Grupy Roboczej ESHRE ds. COVID-19 na temat szczepionek przeciw COVID-19

szczepionka przeciw covid zalecenia eshre

Grupa Robocza ds. COVID-19 ESHRE (European Society of Human Reproduction and Embryology) wydała oświadczenie na temat szczepionek na COVID-19 i leczenia niepłodności metodami wspomaganego rozrodu.

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) osoby w wieku reprodukcyjnym, które mogą być w ciąży lub planować ciążę z użyciem zaawansowanych metod leczenia niepłodności powinny być szczepione zgodnie z harmonogramem związanym z ryzykiem zakażenia COVID-19.

Czy konieczne jest szczepienie przed próba zajścia w ciążę?

Nie ma jeszcze informacji na temat wpływu zatwierdzonych szczepionek na ciążę i zapłodnienie in vitro. Zaleca się, by kobiety z chorobami współistniejącymi, które mogłyby zaostrzać przebieg COVID-19 zaszczepiły się zanim przystąpią do leczenia niepłodności. To samo zaleca się kobietom szczególnie narażonym na kontakt z SARS-CoV-2.
ESHRE zaleca, by zapewnić dostęp do leczenia niepłodności także osobom niezaszczepionym.

Czy zaszczepione osoby powinny odłożyć plany reprodukcyjne i na jak długo?

Wydaje się rozważne odczekanie kilku dni po drugiej dawce szczepienia, by reakcja immunologiczna się ustabilizowała. Część naukowców zaleca, jeśli możliwe, odczekanie ok. 2 miesięcy po drugiej dawce szczepienia.
Nie należy rozpoczynać stymulacji hormonalnej i leczenia u kobiet, u których szczepionka na COVID-19 wywołała działania niepożądane, np. silną reakcję alergiczną. Należy poczekać na powrót do zdrowia w ocenie lekarza prowadzącego.

Czy należy szczepić kobiety w ciąży?

Kobiety w ciąży mają większe ryzyko ciężkiego przebiegu choroby. Decyzja co do szczepienia i oceny ryzyka z nim związanego powinna być podjęta każdorazowo przez lekarza prowadzacego.

Źródło: www.eshre.eu