Autor:

admin

Data publikacji:

02.06.2022

zaloguj się, żeby móc oceniać artykuły

2 czerwca - Światowy Dzień In Vitro

Światowy Dzień In Vitro

2 czerwca - Światowy Dzień In Vitro spędziliśmy w Brukseli na konferencji dotyczącej niepłodności w Polsce pod hasłem „Wsparcie dla płodności to wsparcie dla Polski w kontekście regulacji UE”. Konferencję i panel ekspercki zorganizowany przez premier Ewę Kopacz, we współpracy z Fundacją MRM Małgorzaty Rozenek-Majdan.

Procedura zapłodnienia in vitro to najskuteczniejsza metoda leczenia niepłodności, która milionom par umożliwiła zostanie rodzicami. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), niepłodność dotyka co piątą parę starającą się o dziecko. Dane dotyczące Polski są jeszcze bardziej niepokojące – Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE) szacuje, że niepłodność dotyczy bezpośrednio nawet 1,5 mln polskich par, co stanowi około 20 proc. społeczeństwa w wieku reprodukcyjnym.

wsparcie dla plodnosci to wsparcie dla polski

Prelegentami panelu eksperckiego byli:

  • Bartosz Arłukowicz, były minister zdrowia, lekarz pediatra, poseł do Parlamentu Europejskiego,
  • Adriana Mrówczyńska, Finance Business Manager NatWest Poland, inicjatorka i współtwórczyni programu dofinansowania procedury In Vitro w NatWest Poland, która jako pierwsza prywatna firma w Polsce wdrożyła program dofinansowania procedury In Vitro z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych,
  • prof. dr hab. n. med. Rafał Kurzawa, ginekolog-położnik, specjalista w obszarze endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, a także embriologii klinicznej. Pełni funkcję Kierownika Katedry i Zakładu Ginekologii i Zdrowia Prokreacyjnego PUM w Szczecinie. Jest Prezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii,
  • prof. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska, położnik-ginekolog, perinatolog. Jest kierownikiem Kliniki Rozrodczości Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,
  • Adam Wieczorek, wiceprezydent Miasta Łódź

Ogromne podziękowania za przyjęcie przewodniczącej Bociana Marty Górnej i obiecujące rozmowy na temat przywrócenia rządowego wsparcia dla finansowania leczenia niepłodności metodą in vitro dla europosła Bartosza Arłukowicza!

Światowy Dzień In Vitro w Brukseli z ministrem Arłukowiczem

Z profesorem Rafałem Kurzawą rozmawialiśmy o dostępie do leczenia niepłodności w Polsce na tle innych krajów europejskich, o tym że mimo wysokiego poziomu leczenia jego dostępność jest bardzo ograniczona dla większości Polek i Polaków.

debata o in vitro w europarlamencie

Dziękujemy też reprezentującym razem z nami środowisko pacjenckie dziewczynom za wspaniałe towarzystwo, inspirujące rozmowy, liczymy na realizację z Wami wielu wspólnych projektów na rzecz pacjentów w przyszłości!

in vitro dziewczyny

To był dzień pełen emocji i wrażeń, ale też nadziei na nowe rozwiązania i pomysły na przyszłość. Wracamy zmęczeni i mega naładowani energią do dalszej pracy na rzecz refundacji i powszechnego dostępu do leczenia niepłodności dla wszystkich.

debata o in vitro w europarlamencie