Życzenia Świąteczne

Bogda PawelecŚwięta Bożego Narodzenia to bardzo trudny czas dla wielu par starających się bezskutecznie o dziecko. Oczekiwanie na pojawienie się Dzieciątka, radość z tego faktu płynąca, prezenty, choinka sprawiają, że rana co miesiąc nie mająca szansy się zabliźnić teraz rozdrapywana jest znacznie boleśniej.
To czas rodzinnych spotkań, łamania się opłatkiem, składania życzeń świątecznych i rozmów nie zawsze dla pary łatwych.

„ Nie wytrzymam tego, nie zniosę kolejnego roku z tymi samymi życzeniami, oglądania dzieci moim kuzynów, rodzeństwa, wiadomości o ciążach i porodach i dziesiątek pytać zadawanych wprost albo między wierszami. Chcę od tego uciec, przespać, zamknąć się w czterech ścianach, wyjechać”.

Od ponad piętnastu lat odkąd pomagam parom starającym się o dziecko na kilka tygodni przed świętami bardzo często słyszę takie skargi. Dzień, który jeszcze do niedawna kojarzył się z rodzinnym ciepłem i szczęściem staje się polem minowym, budzącym strach i niechęć.
To naprawdę trudny czas i zawsze rodzi się pytanie jak sprawić, żeby u niektórych z Was nie powodował tak bolesnych przeżyć.

Kiedy pytam moich pacjentów co tak naprawa jest dla nich najtrudniejsze po zastanowieniu mówią o kilku sprawach.
Pierwsza dotyczy życzeń w trakcie łamania się opłatkiem.
„ Życzymy Wam, żeby w przyszłym roku był już z nami wasz dzidziuś”, „Niech nam się rodzina powiększy”, Spełnienia tych najskrytszych marzeń, a przecież wiecie jakich.”
Takie życzenia płyną z głębi serca mogą wycisnąć łzy, ale to dobre uczucia, nie trzeba się ich wstydzić i należy dać sobie do nich prawo.
Trochę gorzej kiedy między wierszami pojawi się coś, co może sprawić przykrość
. „ Życzę sobie, żebym mogła nareszcie zostać babcią”, No synu, pokaż w przyszłym roku na co cię stać”, „Siostra młodsza od ciebie ma już dwoje dzieci, więc dołączcie wreszcie do nich”.
Takie życzenia mogą zranić do żywego, upokorzyć, wycisnąć łzy rozpaczy, ale też złości.

Czy można zatem sprawić, żeby tak nie bolały?
Można na przykład do nich nie dopuścić.
Jedna z moich pacjentek wpadła na pomysł, że będzie je uprzedzać. ”Kochani, życzcie nam tego o czym marzymy od lat, a wy doskonale wiecie co to takiego. I nie mówmy już o tym, prosimy. Tak dla nas będzie łatwiej” . Ktoś inny prosił wcześniej, żeby mieć na względzie ból i przykrość, jaką sprawiają im życzenia dziecka i w ogóle o tym nie wspominać.
To znacznie lepsze rozwiązanie niż czekanie na to co się wydarzy z obawą, że dotknięta zostanie jakaś wrażliwa struna. To rodzaj przejęcia kontroli nad sytuacją, nie dopuszczenie do czegoś, co może spod tej kontroli się wymknąć i spowodować emocjonalne spustoszenie.
Najzdrowsze byłoby zignorowanie tego typu życzeń. Potrafią to osoby, które nie są zależne od zdania innych, nie rujnuje je czyjaś złośliwość, czy brak taktu i dodatkowo potrafią się wzajemnie w takich sytuacjach wspierać.

Kolejny niebezpieczeństwo czai się w trakcie spotkań z bliższą i dalszą rodziną. Tu zwykle temat dzieci pojawia za każdym razem. Ktoś jest w ciąży, komuś urodziło się dziecko, Jaś powiedział pierwsze słowo.
Zwykle pada sakramentalne pytanie : Kiedy wy?
A odpowiedź nie dla wszystkich jest prosta. Wiele osób ukrywa fakt niepłodności nawet przed najbliższą rodziną i jak wtedy wybrnąć z tej sytuacji? Bywa, że para udziela odpowiedzi, które jeszcze bardziej prowokują do zadawania kolejnych pytań, lub przykrych komentarzy.
Rodzina słyszy: „ Nam się nie spieszy. Po co komu tak szybko dziecko?”Mam świetną pracę,właśnie awansowałam. Chcemy pojechać na atrakcyjne wakacje. Jeszcze mi pieluch potrzeba!”
Każdy broni się jak potrafi, a ta droga jedynie coraz bardziej eskaluje napięcie, bo otoczenie nie potrafi zaakceptować tego, że można zwlekać z dzieckiem. Tak naprawdę nie ma w tym niczego złego i nie jest wymierzone przeciwko parze. To nieświadome społeczne pragnienie, żeby po sobie pozostawić następne i następne pokolenie, a kiedy ktoś się temu sprzeciwia napotyka na opór.
Co zatem robić?
Przede wszystkim nie traktować niepłodności jako czegoś wstydliwego i nie oszukiwać innych, że nie chcemy mieć dziecka. To broń nieskuteczna, bo wzbudzi podskórną, albo wyrażaną wprost agresję. Mimo, że wydaje się to najtrudniejsze powiedzmy wprost: „Bardzo chcielibyśmy mieć dziecko, więc jeżeli nas kochacie to trzymajcie kciuki, żeby jak najszybciej się udało, albo Pomódl się babciu za nas, może szybciej nam dzidziusia wymodlisz”. Często para boi się powiedzieć prawdę w obawie, że zostanie zalana dziesiątkami pytań, komentarzy i dobrych rad. Nic prostszego jak to uprzedzić, „ Wiemy, że nam dobrze życzycie, ale nie chcemy o tym rozmawiać. Zapewniamy was, że robimy wszystko co możliwe, żeby zostać rodzicami. A kiedy to szczęście się zdarzy wszystkim powiemy.”
Czy w takiej sytuacji znajdzie się ktoś kto tego nie uszanuje? Pewnie jakaś niemiła ciotka, albo teściowa nie powstrzyma się od komentarza, ale czy musimy liczyć z każdym cudzym zdaniem? W takiej sytuacji możemy jeszcze raz stanowczo poprosić o uszanowanie naszej prośby i temat grzecznie, ale stanowczo uciąć.

Kolejna trudna sprawa to mało wczuwające się osoby, które wsadzają nam na kolana cudze dzieci dodając „ Weź je, potrzymaj to się zapatrzysz”.
Jeśli nie chcecie wcale nie musicie tego robić. Macie całkowite prawo odmówić dodając, że sprawia wam to dodatkową przykrość, bo to o czym marzycie, to trzymanie ma kolanach własnego dziecka.

A jak Wy Bocianowicze radzicie sobie w tych świątecznych dniach? Podzielcie się, proszę swoimi doświadczeniami, sposobami, ale też trudnościami, jakie spotykacie w swoim otoczeniu.

Osobiście życzę Wam, żebyście mieli odwagę przeżyć nadchodzące Święta w taki sposób, jaki będzie dla Was najlepszy.
Zachowujcie się w trakcie ich trwania tak, jak podpowiada Wam intuicja i nie bójcie się spokojnie i otwarcie mówić innym czego od nich oczekujecie.

Bogda Pawelec

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (7 głosów )

Odpowiedzi

Portret użytkownika claudia.iwona

dziękuję

dziękuję za ciepłe słowa, może pomogą przetrwać ten naprawdę trudny okres, jaki każdego roku stanowią dla nas święta.
rok temu zastanawialiśmy się jak spędzimy w trójkę następne święta, do których dziadków pojedziemy.. niestety, los chciał inaczej, synek odszedł, my się staramy dalej, lecz los jest bardzo okrutny i mściwy, pozostało tylko oczekiwanie na głupie uwagi, niezrozumienie, życzenia osiągnięć na polu "ciążowym" przy świątecznym stole, jednym słowem, horror.
życzę Wszystkim (i sobie) starającym się, by znaleźli moc, szczęście i pełnych empatii ludzi wokół siebie, by być.

Portret użytkownika Venona

Uprzedzanie

Uprzedzałam zawsze takie słowa, prosząc, aby składający życzenia powstrzymali się od mówienia o dzieciach (chodziło o teściów, bo moja mama doskonale znała temat, poza tym była wyżyta babciowo dzięki dzieciom mojej siostry). Niestety, grochem o ścianę. Nawet jeśli T. nie wspomniała o tym w życzeniach, pierwszym tematem przy stole były dzieci naszych znajomych czy osób z dalszej rodziny, zachwyty: oj, Kazia już mamą, a Frania to już nawet po raz drugi. Machałam na to ręką. Pewnych ludzi się nie zmieni, nawet jeśli się wprost powie: Jeśli pojawią się w naszym związku dzieci, będziemy bardzo szczęśliwi, ale jeśli się nie pojawią, też będziemy mieć udane życie.
Teraz dzieci już są, więc mamy spokój. A ja uwielbiam prowokować "Jak to dobrze, że dzieci pojawiły się dopiero teraz. Przynajmniej mamy co wspominać". I zaczyna się, jakie to wielkie są plusy bycia matką w wieku 20 lat. A ja mam ubaw, bo naprawdę uważam, że dobrze się stało, że dopiero grubo po 30 dopadły mnie pieluchy. Teraz naprawdę potrafię się tym cieszyć i w pełni świadomie przeżywać macierzyństwo. Nie ma tego złego :-)

Portret użytkownika Eleo

Wigilia u Teściów

Okres świąt, to naprawdę najtrudniejszy czas dla starających się. Nawet, gdy człowiek jest przekonany o tym, że potrafi ignorować pytania i zyczenia związane z dzieckiem, coś jednak w nim zostaje i pali ogniem bynajmniej nie zimnym... Dziękuję za poruszenie tego tematu w tak profesjonalny sposób.
Od lat spędzamy święta z teściami i rodziną męża. Od lat też staramy się i ten rok okazał się szczęśliwy, stał się cud, jesteśmy w upragnionej ciąży. Ale poprzednie lata były koszmarne.
Życzenia, pytania, złośliwości. Nie tylko przy świątecznym stole, ale i przez telefon, gdy dzwoniłam do bliskich rozsianych po Polsce i świecie. Najbardziej bolało, gdy słyszałam, że jestem karierowiczką, że nie myślę o przyszłości, że siostra, kuzynka mają już dzieci, a ja - Paniusia z Warszawy zapędzam się w lata. Dobre rady ciotek, tłumaczenie, że tak nie można - wszystko to bolało. Z tego bólu zaczęłam odpowiadac dość asertywnie, że bardzo się staramy i jesteśmy wdzięczni za trzymanie kciuków. Ale to stało się po kilku niepowodzeniach, gdy zaczęłam akceptować fakt nierównej walki. Często bowiem nawet przed sobą nie chcemy się przyznać, że mamy problem, o którym można powiedzieć bliskim. A szczególnie teściom. Bo jak wybrał ich syn, ze teraz są problemy? Gdyby ożenił się z Basią z sąsiedztwa jak mu radzili rodzice, już by miał dzieci... I oczywiście, jak to możliwe, ze taka dorodna synowa nie moze dac im wnuka? Pewnej Wigilii teściowa zaczęła mnie wypytywać w kuchni czy współżyjemy, czy syn jest sprawny, bo ciągle nic z tego z nie ma...

Po latach upokorzeń najbliższe święta będą inne. Prosimy wszystkich, którzy dzwonią z gratulacjami o modlitwę, aby wszystko było dobrze. Przy życzeniach będziemy informować jeszcze nie doinformowanych - chcę uprzedzić pytanie, co z nami.
Wbrew moim przewidywaniom, nie mam jednak ochoty na te święta. Ciąża zaczęła się z ogromnymi problemami - szpital, leżenie plackiem i miałam nadzieję, że będę mogła zostać w domu. Przez lata marzyłam o chwili, gdy będę triumfowała przy świątecznym stole, gdy nie będę obrzucana aluzjami i pytaniami wprost, gdy posypią się gratulacje, a jednak nie czuję owego triumfu, nie czuję spokoju, wolałabym jednak spędzić te świeta z osobami, z którymi nie mam wspomnień trudnych chwil. Okazuje się, że jestem bardziej pamiętliwa niż bym chciała, a każde słowo siedzi we mnie głębiej niż myślałam.

Życzę wszystkim Wesołych Świąt, owe wesele jest w nas i warto go poszukać niezależnie od etapu oczekiwania na dziecko, niezależnie od tego, co wydarzyło się w ostatnim roku, co nas dotyka... Bądźmy ponad tym wszystkim, choćby przez chwilę. I nie bójmy się mówić, co nam sprawia przykrość, będziemy dzięki temu mieć większy szacunek wobec siebie.

Portret użytkownika stokrotka508

życzenia

Ten artykuł doskonale odzwierciedla moje uczucia dotyczące nadchodzących Świąt. Już mi się płakać chce a co dopiero przy wigilijnym stole? Ludzie, tak bliscy nam mówią słowa, które ranią a tym bardziej, że wiedzą, że problem jest.
Jestem w tej dobrej sytuacji, że jedno dzieciątko już mamy, a o drugie staramy się już dwa lata, na samą myśl o życzeniach, tych wszystkich pytaniach, i dziwnych uśmieszkach nawet nie chce mi się myśleć...
Sprawa jest delikatna ale osoby, które nigdy nie miały z tym żadnych problemów NIE SĄ I NIE BĘDĄ W STANIE NAS ZROZUMIEĆ.... a szkoda.

Portret użytkownika Tonga

życzenia

Tak okres świąteczny to dość trudny czas dla mnie od paru lat.My z mężem staramy się o dzieciątko parę lat-niepłodność idiopatyczna.Życzenia często sprowadzają się do pytań,troski o nas ,zapytania czy się nadal leczę i pocieszanie.Ciężko mi już na samą myśl zbliżającej się Wigilii.Kochani pozdrawiam gorąco wszystkich Bocianowiczów.

Portret użytkownika Anita01

pomimo tego że jedno dziecko już jest....

Abstrahując od tego ile lat się staraliśmy i ile łez wylaliśmy w końcu zdarzył się nam cud, cud ponieważ w toku leczenia usłyszeliśmy, że nie mamy co liczyć na własne genetycznie dziecko, no chyba że zdarzy się cud.

To tyle o nas a teraz do meritum, część osób nam bliskich wie jaki mamy problem, natomiast mam wrażenie, że pojawienie się u nas dziecka spowodowało wymazanie z ich pamięci tego jak wiele nas to kosztowało i ulokowanie się myśli, że skoro mamy jedno to coś się odblokowało i zaraz będzie drugie, no bo przecież macie jedno...

...i jednak strasznie wkurza mnie ciągłe wypytywanie o drugie bo nie mam już ochoty nikomu się tłumaczyć, bo właściwie dlaczego ja muszę się tłumaczyć...moje życie moja sprawa...
a w święta ta złość narasta ze zdwojoną siłą i nic na to nie poradzę...

Portret użytkownika aniolkowamama

odp

Bardzo mądry artykuł
Też obawiałam się takich życzeń
Na szczęście życzono mi aby wszystko o czym marzę spełniło się a tylko ja wiem co bym bardzo pragnęła

Portret użytkownika aleksandra22

Święta czy może czas smutku?

Ponad dwa lata staraliśmy się z mężem o maleństwo co roku te święta wywoływały u Nas smutek i żal ale jeszcze trzy tygodnie temu myślałam że w końcu to się zmieni bo okazało się we wrześniu że w końcu Nam się udało, że w maju na świat przyjdzie nasze upragnione maleństwo ale dwa tygodnie temu przeżyłam coś czego nie życzę nikomu - naszemu maleństwu w 9 tygodniu ciąży przestało bić serduszko i tak w 12 tygodniu ciąży przeszłam łyżeczkowanie macicy;( tegorocznych świąt nie wyobrażam sobie już wogóle, chciałabym uciec. wcześniej był to smutek za czymś tak do końca nie znanym a teraz to żal za największym szczęściem które już było we mnie. Nie wiem co mam robić, nie potrafię spać, co noc płaczę i nie umiem się pogodzić z myślą że mojego Aniołka już nie ma;( Pomóżcie...

aleksandra22

Portret użytkownika marteczka1304

Dziekuje za ten artykuł

Witam, bardzo dziękuje za ten artykuł ponieważ po przeczytaniu tego artykułu zadzwoniłam do mamy i poprosiłam o to żeby uprzedziła moją najbliższą rodzinę która będzie u nas na Wigilii aby przy składaniu życzeń nie był poruszony temat dzidziusia.
Od 4 lat staramy się o maleństwo i bardzo się bałam że znowu przed podzieleniem się opłatkiem będę miała łzy w oczach i będzie mi bardzo smutno, ale wierzę że po przeczytaniu tego artykuły i rozmowie z mamą będzie nam łatwiej przeżyć ten dzień.

Portret użytkownika Monikaa84

W oddaleniu od rodziny

Nacisk rodziny potrafi być nieznośny. Najpierw unikaliśmy odpowiedzi, potem daliśmy do zrozumienia, że to nie kwestia "braku chęci", ale kiedy nadal napotykaliśmy na brak zrozumienia, zaczęliśmy po prostu unikać rodzinnych świąt. Niestety w Polsce niepłodność jest nadal tematem, który nie istnieje. Czuję się czasem, jakbym sobie ją wmówiła.

Portret użytkownika Lion_p_k

Niezrozumienie

Lata mijają a w Polsce nadal nie toleruje się małżeństw bez dzieci lub starających się. Niestety często spotyka się takie komentarze jak w artykule. Ja popełniłam jeden ogromny błąd i niestety mój były lekarz do tego dopuścił. Nie chciał mi przedłużyć zwolnienia po drugim poronieniu i wróciłam do pracy na czas świąt. To co mnie spotkało ze strony współpracowniczek to był koszmar, zakończony próbą samobójcza i leczeniem się u psychiatry. Ludzie są tak okrutni w tym temacie, że przechodzi to nasze najśmielsze oczekiwania. Nie wiem czy jeszcze kiedykolwiek zdecyduje się na ciążę, czy to z obawy ze poronię czy z obawy przed tymi ludźmi. Wiem jedno, jeśli zdarzy się taka tragedia to nigdy nikomu nie powiem ze: to nie ten czas, tak Bóg chciał…. , ludzie maja prawdziwe problemy i sobie radzą… Konsekwencje tych zdań czuje nawet dziś, choć minęły dwa lata.

Lion_p_k

Portret użytkownika leilei

leilei3915

2017113 leilei3915
oakley sunglasses wholesale
hermes outlet
canada goose outlet
michael kors outlet clearance
ray ban sunglasses
polo outlet
cheap ugg boots
canada goose outlet online
longchamp handbags
coach outlet online
cheap jordans
michael kors handbags
canada goose jackets
cheap ugg boots
polo ralph lauren outlet
canada goose outlet
polo ralph lauren outlet
michael kors outlet online
ralph lauren
cheap ugg boots
christian louboutin shoes
fitflops sandals
pandora jewelry
ralph lauren outlet
ugg outlet
ralph lauren shirts
fitflop sale
ed hardy outlet
michael kors outlet clearance
ugg outlet
adidas outlet
canada goose outlet
asics running shoes
pandora jewelry
canada goose jackets
cheap jordans
canada goose sale
michael kors outlet clearance
yeezy boost 350
michael kors outlet online
coach outlet
canada goose jackets
mbt shoes
michael kors handbags
fred perry polo
canada goose outlet
coach factory outlet
oakley sunglasses wholesale
christian louboutin shoes
ugg outlet online
nike outlet store
hermes outlet
cheap uggs
ugg boots
canada goose outlet
kate spade outlet
pandora jewelry
michael kors outlet
canada goose outlet store
uggs on sale
canada goose outlet
michael kors outlet online
canada goose outlet store
canada goose jackets
adidas shoes for men
coach outlet online
ugg outlet
oakley sunglasses wholesale
uggs outlet
polo ralph lauren
lunette ray ban
ugg outlet
ugg outlet store
true religion jeans
michael kors outlet online
nike shoes on sale
adidas ultra boost
polo ralph lauren outlet online
ugg outlet stores
cheap ugg boots
uggs outlet
fred perry polo shirts
canada goose jackets
cheap uggs
cheap ugg boots
canada goose outlet
canada goose uk
michael kors outlet store
cheap uggs
canada goose jackets
ugg boots clearance
michael kors outlet store
oakley sunglasses outlet
cheap ugg boots
michael kors outlet online
canada goose jackets
polo ralph lauren
ray ban sunglasses
mcm outlet
canada goose outlet
canada goose jackets
nfl jerseys
fred perry polo
polo outlet
canada goose outlet
mbt shoes
kate spade bags
uggs outlet
mulberry uk
mulberry bags
polo ralph lauren
canada goose outlet
valentino outlet store
cheap ugg boots
oakley sunglasses
coach outlet
puma shoes
adidas outlet store
ugg outlet store
canada goose parka
coach outlet
canada goose jackets
michael kors outlet clearance
coach factory outlet
ralph lauren
uggs outlet
pandora rings
ugg outlet online
canada goose outlet store
ugg boots
michael kors outlet online
cheap nfl jerseys
fred perry shirts
pandora charms
giuseppe zanotti shoes
coach outlet store online
christian louboutin uk
uggs outlet
canada goose outlet
coach outlet
ray ban sunglasses on sale
adidas nmd
polo ralph lauren
ralph lauren
polo ralph lauren outlet
coach outlet store
oakley sunglasses
nike outlet store
ugg outlet stores
adidas nmd r1
ugg sale
nike outlet
canada goose outlet
ralph lauren
true religion outlet online
ed hardy clothing
polo outlet
cheap jerseys wholesale
ray ban sunglasses for men
ugg outlet
michael kors outlet
ugg outlet store
nike shoes for men
mont blanc pens
cheap ray ban sunglasses
mlb jerseys
canada goose jackets
yeezy boost
ugg outlet
kate spade outlet online
michael kors outlet clearance
polo outlet
christian louboutin shoes
ralph lauren polo
michael kors outlet
canada goose jackets
ugg outlet online
uggs outlet
michael kors outlet
canada goose outlet store
canada goose jackets
pandora bracelet
pandora outlet
adidas nmd
polo ralph lauren pas cher
ralph lauren outlet
ugg outlet store
coach factory outlet
canada goose jackets
yeezy boost 350 v2
giuseppe zanotti sneakers
coach factory outlet
canada goose outlet
ferragamo outlet
ralph lauren uk
pandora jewelry outlet
canada goose jackets
cheap ugg boots
ralph lauren uk
coach factory outlet
coach factory outlet online
mbt outlet
michael kors outlet
oakley sunglasses
ralph lauren uk
moncler jackets
fitflops outlet
ugg boots
moncler jackets
ugg outlet
nba jersey
canada goose outlet
ugg outlet online
cheap oakley sunglasses
coach outlet online
cheap jordan shoes
michael kors outlet
michael kors outlet online
ralph lauren uk
kate spade sale
coach outlet
canada goose uk
ugg boots australia
cheap ray ban sunglasses
canada goose
michael kors outlet
canada goose outlet store
prada outlet
michael kors outlet online
coach outlet online coach factory outlet
cheap ugg boots
canada goose jackets
pandora charms
cheap nfl jerseys
michael kors outlet
canada goose outlet
cheap nhl jerseys
canada goose jackets
uggs on sale
longchamp outlet
nike outlet store
ed hardy
michael kors outlet
ugg outlet store
air jordan 4 retro
fitflops sale
michael kors outlet online
polo shirts
canada goose outlet
coach outlet
canada goose outlet store
coach factory outlet
cheap ray bans sunglasses
canada goose jackets
moncler outlet
michael kors outlet
kate spade handbags
true religion outlet
canada goose jackets
coach factory outlet
ugg outlet online
polo outlet
true religion jeans sale
cheap uggs
uggs outlet
canada goose jackets
clarks shoes
ralph lauren uk
tory burch outlet online
ralph lauren uk
polo ralph lauren
ralph lauren polo
ray ban pas cher
polo outlet
nike outlet
adidas yeezy shoes
nhl jerseys
ultra boosts
canada goose jackets
cheap jordans for sale
pandora jewelry sale
polo outlet
oakley sunglasses wholesale
ugg outlet store
canada goose outlet online
michael kors outlet
nike factory store
polo outlet
coach factory outlet
ray ban sunglasses
true religion
adidas yeezy boost
coach outlet
coach outlet
polo outlet
ugg boots
canada goose outlet
polo ralph lauren
coach outlet online
uggs on sale
michael kors outlet
ugg outlet stores
canada goose outlet
michael kors handbags
polo outlet
oakley sunglasses
nike outlet store
fred perry outlet
michael kors outlet clearance
mont blanc outlet
canada goose outlet store
coach factory outlet
canada goose outlet store
mulberry uk
michael kors outlet online
polo outlet
ugg outlet store
adidas shoes for women
adidas nmd r1
coach outlet store online
coach outlet
kate spade handbags
cheap ray ban sunglasses
coach factory outlet online
hermes birkin
michael kors outlet
canada goose
cheap uggs
tory burch outlet
pandora outlet
coach factory outlet
coach outlet
uggs outlet online
ugg boots
tory burch handbags
michael kors outlet online
ralph lauren uk
michael kors outlet clearance
pandora rings
coach factory outlet
michael kors outlet clearance
ralph lauren outlet
ugg boots
michael kors outlet online
michael kors outlet online
mcm backpack
michael kors
canada goose jackets
michael kors outlet clearance
ralph lauren
ray ban sunglasses
michael kors handbags
uggs clearance
cheap ugg boots
ugg outlet
michael kors outlet clearance
polo ralph lauren
mlb jerseys wholesale
ralph lauren outlet
nike shoes outlet
michael kors outlet
polo ralph lauren
uggs outlet
ugg boots clearance
michael kors outlet clearance
ugg outlet
canada goose jackets
michael kors outlet online store
yeezy boost
air jordan shoes
cheap ray bans
coach outlet online
cheap snapbacks
coach outlet store online
christian louboutin sale
christian louboutin outlet
tory burch outlet stores
cheap ugg boots
cheap ugg boots
canada goose outlet
mulberry bags
canada goose outlet online
tory burch handbags
michael kors outlet online
asics outlet
yeezy shoes
coach factory outlet
longchamp outlet
coach outlet canada
fitflops sale clearance
fred perry shirts
canada goose outlet store
coach outlet store online
michael kors outlet online
air jordan shoes
kate spade outlet
coach factory outlet
uggs canada
ugg outlet online
coach outlet clearance
puma outlet
polo ralph lauren outlet
michael kors outlet online
nike outlet online
michael kors outlet
polo ralph lauren
nike outlet
canada goose uk
cheap ray ban sunglasses
canada goose jackets
canada goose outlet
canada goose jackets
cheap ugg boots
michael kors handbags sale
ugg outlet online
adidas nmd
michael kors outlet clearance
ray ban
ugg outlet stores
pandora outlet
cheap ugg boots
coach factory outlet
prada outlet online
canada goose jackets
polo ralph lauren outlet online
prada outlet stores
canada goose outlet
canada goose jackets sale
canada goose jackets canada
michael kors official site
canada goose outlet
pandora outlet
longchamp handbags
coach outlet online
ray ban sunglasses outlet
lebron james shoes
michael kors outlet clearance
ugg boots for women
ferragamo shoes
ugg outlet
michael kors outlet online
ralph lauren polo
michael kors outlet
coach outlet store online
canada goose outlet
coach outlet online
lacoste shoes
canada goose outlet store
canada goose jackets
adidas shoes
michael kors outlet
ugg outlet
ugg boots
polo ralph lauren outlet online
ugg outlet
christian louboutin sale
uggs outlet
pandora outlet
michael kors outlet online
uggs outlet
canada goose outlet store
kate spade handbags
adidas superstar
air max 90
polo ralph lauren
fitflops shoes
nike outlet online
ugg outlet
ugg boots
canada goose
ugg outlet
oakley sunglasses wholesale
coach outlet online
polo shirts
polo ralph lauren
fitflops clearance
canada goose outlet
canada goose jackets canada
ugg boots black friday
cheap ugg boots
nfl jerseys
polo outlet
pandora jewelry
ugg boots
pandora outlet online
lacoste clothing
coach outlet
cheap mlb jerseys
ugg outlet
coach outlet online
canada goose outlet
prada outlet store
moncler jackets
canada goose jackets
adidas yeezy shoes
ugg boots
polo ralph lauren outlet
coach factory outlet
cheap ugg boots
christian louboutin outlet
canada goose jackets
michael kors outlet
snapbacks wholesale
polo outlet
ugg canada
ralph lauren outlet
kate spade outlet store
pandora jewelry
michael kors outlet
nike shoes
nike shoes
mbt shoes
air max 90
coach outlet online
moncler jackets
canada goose outlet
tory burch outlet
nike outlet online
valentino outlet store
michael kors outlet online
adidas outlet online
cheap oakley sunglasses
nike outlet
adidas yeezy
canada goose outlet
true religion outlet
uggs outlet
cheap ugg boots
mulberry handbags
kate spade bags
coach canada
canada goose jackets
oakley sunglasses
canada goose outlet
fitflop sandals
pandora outlet
adidas outlet
kate spade outlet
tory burch outlet
giuseppe zanotti outlet
ugg boots outlet
polo ralph lauren
moncler sale
coach outlet online
christian louboutin outlet
kate spade outlet online store
ugg sale
air jordan shoes
ralph lauren outlet
fred perry clothing
air max shoes
canada goose outlet
canada goose outlet store
coach outlet online
coach outlet store online
christian louboutin shoes
michael kors outlet store
ugg boots
kate spade sale
uggs outlet
michael kors outlet clearance
mbt shoes outlet
ugg outlet
ralph lauren
adidas outlet store
pandora charms
ugg boots on sale
canada goose sale
ugg outlet
michael kors outlet
mbt outlet
adidas yeezy shoes
ugg outlet store
uggs clearance
mlb jerseys wholesale
pandora charms
cheap oakley sunglasses
cheap oakley sunglasses
uggs on sale
canada goose outlet
oakley sunglasses wholesale
canada goose outlet store
oakley sunglasses
yeezy boost 350
coach factory outlet
prada outlet store
coach outlet
pandora jewelry
ugg outlet stores
canada goose outlet
michael kors handbags clearance
canada goose outlet store
michael kors outlet
canada goose outlet store
coach outlet
polo ralph lauren outlet
true religion outlet store
canada goose outlet
jordan shoes
canada goose outlet
polo ralph lauren
valentino shoes
nike trainers
uggs outlet
canada goose outlet online
michael kors outlet
canada goose outlet store
ugg outlet store
canada goose outlet
pandora outlet store
true religion outlet
yeezy boost
canada goose outlet
cheap jordan shoes
ugg outlet online
christian louboutin outlet
lacoste polo
moncler outlet
michael kors outlet clearance
air max 2017
cheap uggs
polo ralph lauren shirts
ralph lauren polo
ugg outlet store
mont blanc outlet
oakley sunglasses for men
polo ralph lauren
ugg boots
cheap uggs
canada goose jackets sale
ugg outlet stores
adidas yeezy shoes
canada goose outlet online
polo ralph lauren outlet
uggs outlet
cheap mlb jerseys
cheap authentic nba jerseys
ralph lauren polo shirts
canada goose outlet online
nike outlet store
ralph lauren sale
tory burch shoes
cheap jerseys
ugg sale
cheap jordan shoes
lacoste shirts
ralph lauren outlet
mlb jerseys
polo ralph lauren outlet
michael kors outlet
pandora charms
coach outlet
true religion jeans
polo ralph lauren
ugg boots
jordan retro shoes
nike outlet store
ugg outlet online
adidas nmd r2
ralph lauren uk
canada goose outlet
canada goose outlet
canada goose outlet online
ferragamo outlet store
kate spade outlet
canada goose outlet store
ugg outlet
adidas superstar shoes
coach outlet
adidas yeezy
cheap oakley sunglasses
polo ralph lauren sale
ralph lauren shirts
ugg outlet
michael kors outlet
mulberry outlet
fitflop sandals
adidas yeezy boost
michael kors outlet
cheap ugg boots
ferragamo shoes sale
cheap oakley sunglasses
nike shoes
moncler coats
oakley sunglasses wholesale
fred perry polo shirts
ugg outlet
ugg outlet stores
cheap nike shoes
pandora jewelry
ugg boots
canada goose outlet
polo ralph lauren
nike outlet
mont blanc pens for sale
michael kors handbags
oakley sunglasses wholesale
mcm bag
true religion outlet
canada goose
michael kors outlet
michael kors outlet
cheap ugg boots
ugg outlet
nfl jerseys
coach outlet
michael kors outlet online
cheap uggs
canada goose outlet
jordan retro
michael kors outlet
nike shoes
mulberry outlet
michael kors outlet store
ralph lauren
coach outlet online
ray ban sunglasses
mont blanc outlet
canada goose jackets
michael kors outlet online
mbt shoes clearance outlet
fred perry polo shirts
canada goose outlet store
cheap mlb jerseys
polo ralph lauren
ugg boots
ray bans sunglasses outlet
coach outlet store online
oakley sunglasses wholesale
cheap ugg boots
christian louboutin outlet
canada goose uk
pandora charms sale clearance
uggs outlet online
coach outlet online
cheap ugg boots
ugg sale
michael kors outlet
canada goose jackets
ralph lauren
pandora bracelet
ugg outlet
uggs outlet
canada goose outlet online
canada goose jackets
canada goose jackets
canada goose outlet
pandora jewelry
canada goose outlet
canada goose jackets
coach outlet store online
ray ban sunglasses
uggs on sale
longchamp outlet online
adidas outlet online
canada goose uk
canada goose
kate spade purses
michael kors outlet
prada outlet
michael kors outlet clearance
ugg outlet
michael kors outlet online
coach outlet store online
ugg outlet
cheap uggs
ugg outlet
fitflops sale clearance
ralph lauren outlet
canada goose outlet store
oakley sunglasses
fitflops sale
coach outlet
canada goose outlet store
air jordan retro
mont blanc pens
coach outlet online
fitflops sale clearance
pandora outlet
nike shoes
asics shoes
longchamp bags
ugg outlet
ugg boots outlet
nike air max
cheap uggs
polo ralph lauren outlet online
ugg boots clearance
ralph lauren outlet
ugg outlet store
coach outlet
ugg outlet
ralph lauren outlet
polo ralph lauren outlet
hermes belts outlet
mont blanc outlet
michael kors outlet
longchamp outlet
vintage nhl jerseys
michael kors outlet
ugg boots
cheap ray ban sunglasses
ray ban sunglasses
canada goose jackets
canada goose jackets
oakley sunglasses
ugg outlet
canada goose jackets
michael kors outlet clearance
coach outlet online
mont blanc pens
jordan shoes
kate spade handbags
canada goose outlet
ray ban sunglasses
cheap nba jersey
moncler outlet online
moncler outlet
yeezy boost 350
canada goose jackets
ralph lauren pas cher
valentino outlet
ugg outlet
cheap nfl jerseys
pandora rings
mbt
michael kors outlet
michael kors outlet clearance
canada goose jackets
uggs outlet
coach outlet online
kate spade outlet store
uggs outlet
coach outlet online
christian louboutin sale
canada goose outlet online
pandora charms
cheap jordans for sale
oakley sunglasses
mlb jerseys
michael kors handbags
ray ban sunglasses outlet
christian louboutin shoes
cheap jordans
coach factory outlet
cheap ugg boots
polo shirts
ugg outlet store
polo outlet
michael kors outlet
canada goose jackets
ralph lauren
nike shoes
canada goose parka sale
canada goose outlet store
nike outlet
pandora charms
michael kors outlet
ugg boots
nike air max 90
coach outlet
coach factory outlet
michael kors outlet
michael kors outlet
canada goose jackets
polo ralph lauren
air jordan 4
coach outlet
coach outlet
cheap jordans
canada goose jackets
mulberry handbags
clarks outlet
oakley sunglasses
canada goose
coach outlet online
mont blanc pens
mont blanc
ugg outlet
canada goose jackets
ugg outlet
longchamp
coach outlet store online
canada goose
nike air jordan 4
nike outlet
canada goose
polo ralph lauren
tory burch sandals
christian louboutin
coach outlet store online
cheap oakley sunglasses
coach outlet online
fitflops sale clearance
ralph lauren sale clearance
coach factory outlet
mont blanc
ugg outlet
moncler coats
nike factory outlet
uggs outlet
polo outlet
uggs outlet
canada goose jackets
michael kors outlet store
ugg boots
pandora bracelet
fred perry
polo ralph lauren factory store
michael kors handbags
nike shoes outlet
polo ralph lauren
pandora jewelry
michael kors outlet online
michael kors outlet stores
oakley sunglasses wholesale
canada goose jackets
ray ban sunglasses wholesale
coach outlet
ralph lauren uk
coach outlet online store
christian louboutin
canada goose jackets
coach outlet store online
canada goose outlet
canada goose outlet stores
ugg outlet
kate spade handbags
cheap oakley sunglasses
polo shirts men
lacoste outlet
true religion jeans
ralph lauren shirts
ugg boots outlet
christian louboutin shoes
fred perry clothing
uggs on sale
ugg outlet
ugg boots for women
pandora jewelry
michael kors outlet online
polo outlet stores
cheap oakley sunglasses
true religion outlet store
ugg outlet
fred perry polo
longchamp outlet store
ugg outlet
canada goose jackets
coach outlet
valentino outlet
uggs canada
moncler outlet
polo ralph lauren
pandora bracelet
ralph lauren outlet
michael kors outlet online
ugg boots
cheap jordans
michael kors outlet clearance
michael kors outlet
coach outlet online
valentino shoes
christian louboutin
canada goose outlet store
lebron shoes