Jak wspierać płodność mężczyzny? + menu na dobry dzień

fajny facetDla wszystkich, którym brakowało wpisów Anity Fincham o wspieraniu płodności i starań o dziecko dietą, mamy dobrą wiadomość :) Przed Wami kolejny odcinek, a będzie ich jeszcze więcej. Będziemy je publikować w kolejnych tygodniach. Zapraszamy do smacznej lektury i wprowadzania zmian w życie. Osoby, które chciałyby posłuchać Anity na żywo i wziąć udział w prowadzonych przez Nią warsztatach dietetycznych, mogą zapoznać się ze szczegółami pod TYM linkiem.

Rzecz jasna, dietą możemy wspierać również płodność naszych panów.
Światowa Organizacja Zdrowia rozpoczęła ustalanie norm dla parametrów spermy około 60 lat temu i od tamtej pory konsekwentnie je obniża. Niestety dzieje się tak dlatego, że męska płodność w ciągu tych lat bardzo spadła i nadal spada. W dużej mierze sprawcami tego stanu rzeczy są czynniki środowiskowe, między innymi nieodpowiednia dieta.
 
Ogólne zasady zdrowego żywienia, które już opisywałam dotyczą również panów. W problemach z płodnością zaleca się jedzenie produktów o niskim indeksie glikemicznym, czyli pełnoziarniste zboża, grube kasze, owoce, warzywa. Ważna jest wysoka zawartość błonnika, folianów, likopenu. Wielką rolę odgrywają też kwasy omega-3, z których w dużej mierze zbudowane są plemniki, więc ryby i owoce morza powinny gościć na stole przyszłych ojców co najmniej 2 razy w tygodniu. Również siemię lniane bądź olej lniany zapewni panom niezbędną porcję kwasów Omega-3. Przy zachowaniu innych aspektów zdrowej diety, taka porcja Omega-3 powinna być wystarczająca, ale jeśli zdrowa dieta okazuje się zbyt wielkim wyzwaniem na co dzień, to sprawa wyważenia proporcji między Omega-3 i Omega-6 jest tak istotna, że warto rozważyć suplementację kwasów EPA i DHA. Szczególnie, że pojawiają się rekomendacje dietetyczne, by suplementować Omega 3 wszystkim, którzy przeżywają sytuacje stresowe (!).
Szczególna kwestią na która trzeba zwrócić uwagę w diecie męskiej jest unikanie stresu oksydacyjnego. Stres oksydacyjny spowodowany jest zachwianiem równowagi między wytwarzaniem reaktywnych form tlenu (RFT) a działaniem ochronnego systemu oksydacyjnego. U 25% mężczyzn ze zdiagnozowana niepłodnością występuje w nasieniu podwyższony poziom RFT[i] Aby z tym walczyć mężczyźni powinni spożywać jak najwięcej pokarmów zawierających antyoksydanty.
Antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze to związki chemiczne występujące naturalnie w roślinach, które mają moc wspierania naturalnych mechanizmów obronnych komórek człowieka, wstrzymywania bądź opóźniania procesu utleniania.[ii] Na podstawie danych bazy Cochrane dowiedziono, iż terapia antyoksydantami u mężczyzn z obniżoną płodnością zwiększa ilość żywych urodzeń i częstość ciąż u par poddawanych procedurom wspomaganego rozrodu.[iii]
 
Przeciwutleniacze:
karotenoidy – są prekursorami witaminy A i głównym dietetycznym źródłem tej witaminy. Są naturalnymi przeciwutleniaczami, odpowiadają za integralność błon komórkowych, regulują proliferację komórek nabłonkowych i uczestniczą w regulacji spermatogenezy. Ich niedobór w diecie może prowadzić do obniżenia parametrów nasienia.[iv]
Podstawowym źródłem karotenoidów w diecie człowieka są żółto oraz czerwono zabarwione warzywa i owoce oraz ciemnozielone warzywa liściaste. Najbogatsze źródła karotenoidów to marchew, słodkie ziemniaki, dynia, pietruszka, jarmuż, szpinak, papryka, morele, brokuł, pomidor.
Witamina E – osłania składniki błony komórkowej plemników przed uszkodzeniem. Suplementacja tej witaminy okazała się bardzo pomocna w badaniach, u mężczyzn, których obniżona płodność była spowodowana zmniejszeniem liczby i ruchliwości plemników w rezultacie stresu oksydacyjnego.
Najbogatsze źródła witaminy E to: oleje roślinne (sojowy, kukurydziany, słonecznikowy, z orzechów), migdały, margaryna (ale uwaga na margaryny zawierające tłuszcze trans!), jaja, marchewka, orzechy, kiełki pszenicy, mąka pełnoziarnista, mleko, brukselka i inne zielonolistne warzywa. Witamina E działała jeszcze lepiej na ruchliwość plemników, jeśli jest podawana łącznie z selenem.[v]
 
Selen – przeciwdziała oksydacyjnemu uszkodzeniu DNA plemników. Jest niezbędnym mikroelementem dla prawidłowego rozwoju jąder, procesu spermatogenezy, ruchliwości i czynności plemników.[vi]
Selen w największych dawkach znajdziemy w orzechach brazylijskich, tuńczyku, łososiu, nasionach słonecznika, podrobach, śledziach, czosnku i cebuli, brązowym ryżu, otrębach pszennych, kiełkach pszenicy, jajach i drożdżach. Żywność jest zubożona w selen głownie z powodu przemysłowego przetwórstwa, a także z metod uprawy roślin, które wypłukują selen z gleby. Jednak największym niebezpieczeństwem dietetycznym dla selenu są węglowodany rafinowane, a zwłaszcza cukier w naszych posiłkach. Jeszcze jeden dobry powód, by pokochać pełne ziarna.
 
Cynk jest składnikiem ponad 200 enzymów, które biorą udział w biosyntezie kwasów nukleinowych i białek oraz w podziałach komórkowych. Wspomaga enzymy wykorzystywane w procesach energetycznych komórki i syntezy DNA. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania prostaty i gruczołów rodnych. Bogatym źródłem cynku są skorupiaki (kraby, ostrygi), ryby, mięso (wołowina), a także orzechy, ziarna zbóż i rośliny strączkowe. Zawartość cynku w produktach zbożowych zależy od stopnia oczyszczenia ziarna, ponieważ większa jego część znajduje się w warstwach zewnętrznych – procesy przemysłowego przetwarzania powodują duże straty cynku. Jego związki są wrażliwe na warunki zewnętrzne, np. na światło, wilgoć, temperaturę. Aby więc uchronić produkty spożywcze przed utratą cynku, należy trzymać je w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu. Jego ilość zmniejsza się także w procesie zamrażania produktów żywnościowych. Dodatkowo cynk wpływa na wydzielanie endorfiny, czyli hormonu szczęścia, decydującego o dobrych stosunkach z innymi ludźmi, optymizmie życiowym i aktywności. Stężenia cynku, miedzi i selenu w plazmie nasienia korelują z jakością nasienia u mężczyzn.[vii]
 
Witamina C – jej stężenie w plazmie nasienia jest nawet 10-krotnie wyższe niż w surowicy krwi. Ma bardzo silne działanie antyoksydacyjne, a szczególnie chroni DNA plemników przed szkodliwym działaniem RFT. Witamina C poprawia ruchliwość plemników, jest to szczególnie widoczne u palaczy.
Głównymi źródłami witaminy C są świeże owoce i warzywa. Dużo mają jej zwłaszcza owoce dzikiej róży, truskawki, czarne porzeczki i owoce cytrusowe. Do warzyw bogatych w witaminę C należą natka pietruszki, rzeżucha i papryka.
 
Glutation – zabezpiecza błony komórkowe przed utlenianiem lipidów i przeciwdziała formowaniu wolnych form tlenu. W fizjologicznych warunkach glutation jest syntezowany z cysteiny, metioniny i glutaminianu dostarczanych z pokarmu. Deficyt glutationu prowadzi do niestabilności wstawek plemników, co powoduje zaburzenie ich ruchliwości.[viii] U mężczyzn o obniżonej płodności, z nieprawidłową ruchliwością i morfologia plemników odnotowano niskie poziomy glutationu. Glutation koncentruje się głównie w wątrobie, gdzie odgrywa funkcje głównego czynnika detoksykacyjnego. Jest on głównym, występującym naturalnie detoksykantem w komórkach. Inne, mniej liczne detoksykanty, takie jak witaminy C i E, w swoim działaniu są zależne od glutationu, ale witaminy te są po ich utlenieniu przywracane przez glutation do dobrej, użytecznej formy (tzw. zredukowanej). Glutation w płynach międzykomórkowych, absorbowany w maleńkiej ilości z pożywienia detoksykuje płyny, zapobiegając w ten sposób penetracji toksyn do komórek. Organizm nie jest w stanie absorbować glutationu jako takiego. Glutation musi być produkowany przez samą komórkę. Aby podnieść poziom glutationu, należy dostarczyć organizmowi składniki potrzebne do jego syntezy. Witamina C wspomaga utrzymanie wysokiego poziomu glutationu. Żywność bogata w glutation to: awokado, szparagi, brokuły, brukselka, czosnek, cebula, kapusta.
 
Dla płodności męskiej również wielkie znaczenie ma umiarkowana aktywność fizyczna – mężczyźni trenujący co najmniej 3 razy w tygodniu po godzinie mieli znacznie lepsze parametry spermy niż mężczyźni nie trenujący, a nawet niż mężczyźni trenujący zawodowo czy wyczynowo.[ix] Jeśli chodzi o inne czynniki wpływające niekorzystnie i w sposób absolutnie pewny na obniżenie płodności męskiej, to czołową pozycję zajmują papierosy.[x]
Alkohol spożywany regularnie i w dużych ilościach jest czynnikiem zaburzającym funkcjonowanie hormonów płciowych i upośledzającym produkcję testosteronu – co do tego badacze są zgodni. Co do mniejszych ilości – badania nie są jednoznaczne, choć wydaje się, że abstynencja nie wyrządza płodności żadnej szkody.
 
Otyłość także może być czynnikiem niekorzystnie wpływającym na płodność – mężczyźni otyli trzy razy bardziej narażeni są na obniżenie płodności w porównaniu do mężczyzn w normie wagowej.[xi] Wzrost BMI jest często powiązany z obniżeniem jakości spermy. Mężczyźni z otyłością częściej też produkują plemniki z uszkodzeniami DNA.[xii]
Ponadto otyłość często pociąga za sobą dysfunkcje erekcji. Wśród mężczyzn z zespołem metabolicznym ten problem może dotyczyć nawet ponad 96%. Jest to rezultat zmiany androgenów w estradiol. Uczestniczący w tym procesie enzym – aromataza pochodzi głównie z adipocytów czyli komórek tłuszczowych. Im więcej komórek tłuszczowych, tym więcej aromatazy ciężko pracującej by intensyfikować ten niekorzystny proces. Inne enzymy wydzielane przez adipocyty to Inhibina B i leptyna, które również na różne sposoby zakłócają produkcję plemników i zdrowe funkcjonowanie organizmu.
Brak Wit B12 może być powodem zmniejszonej ruchliwości plemników. Wraz z masą ciała spada produkcja testosteronu – hormonu uczestniczącego w powstawaniu i dojrzewaniu plemników.
Każdy wzrost BMI o jedną jednostkę wiąże się z 6%- owym spadkiem wydzielania hormonu wzrostu, który bierze udział w regulacji hormonów płciowych, a zatem także w produkcji plemników.
 
Wiele źródeł proponuje mężczyznom suplementy zawierające kluczowe mikroelementy i witaminy, a przeznaczone specjalnie dla mężczyzn starających się poprawić swą płodność i często suplementacja rzeczywiście poprawia jakość spermy. Trzeba jednak dodać, że poprawa jakości spermy dzięki suplementom bywa leczeniem wyników, a nie choroby i nie zawsze prowadzi do szczęśliwej ciąży. W wyborze najlepszych suplementów powinien jednak pomóc lekarz, najlepiej androlog z kliniki leczenia niepłodności, bo nadmierna suplementacja lub brak równowagi pomiędzy suplementami może pogorszyć wyniki lub zaszkodzić w inny sposób. Warto jednak pamiętać, że dla efektu zdrowotnego, którego płodność jest częścią, to właśnie stosowanie zdrowej diety i wprowadzenie zalecanego trybu życia da efekty najlepsze, bo długotrwałe.
 
MENU na dobry dzień dla mężczyzny[xiii]:
 
Śniadanie I
Musli z jogurtem naturalnym: jogurt naturalny 2% tłuszczu 150g 1 kubek, musli z owocami suszonymi 30g 3 łyżeczki
Bułka owsiana z polędwicą: 1,5 małej bułki 75g, margaryna 10g 2 płaskie łyżeczki, polędwica sopocka 30g 3 plasterki, pomidor 100g 1 średni , sałata 30g 6 liści
Sok pomarańczowy 250g 1 szklanka
 
Śniadanie II
Kanapki z fetą: pumpernikiel 80g 2 kromki, margaryna 10g 2 płaskie łyżeczki, ser typu feta 40g 2 łyżki, rzodkiewka 50g 5 sztuk
Kiwi 100g
Herbata bez cukru
 
OBIAD
Zupa krem z groszku zielonego: włoszczyzna 60g, oliwa z oliwek 8g 2 łyżeczki, groszek zielony 80g, ziemniaki 10g 2 małe
Pierś z kurczaka w warzywach: mięso z piersi kurczaka 100g, papryka czerwona 50g ¼ dużej, papryka żółta 50g ¼ dużej, oliwa z oliwek 8g 2 łyżeczki, pomidor 50g, cukinia 150g
 
KOLACJA
Dorsz w pomidorach 350g, chleb żytni razowy 80g, 1 kromka
Deser: wiśnie w galaretce 150g
 
To są porcje dla mężczyzny spożywającego 2200 kcal. Na wspólne posiłki z partnerką należy stosownie powiększyć porcje. Smacznego!

[i] Aitken R. J., De Iuliis G. N., Finnie J. M., et al. Analysis of the relationships between oxidative stress, DNA damage and sperm vitality in a patient population: development of diagnostic criteria. Hum Reprod. 2010, 25, 2415-26.
[ii] Gharagozloo P, Aitken RJ. The role of sperm oxidative stress in male infertility and the significance of oral antioxidant therapy. Hum Reprod. 2011;11:1628–1640
[iii] Showell MG, Brown J, Yazdani A, Stankiewicz MT, Hart RJ. Antioxidants for male subfertility. Cochrane Database Syst Rev. 2011 Jan 19;(1):CD007411
[iv] Hogarth C. A. and Griswold M. D. The key role of vitamin A in spermatogenesis. J Clin Invest. 2010, 120, 956-62.
[v] Keskes-Ammar L., Feki-Chakroun N., Rebai T., [et al.] Sperm oxidative stress and the effect of an oral vitamin E and selenium supplement on semen quality in infertile men. Arch Androl. 2003, 49, 83-94.
[vi] Boitani C. and Puglisi R. Selenium, a key element in spermatogenesis and male fertility. Adv Exp Med Biol. 2008, 636, 65-73.
[vii] Colagar A. H., Marzony E. T. and Chaichi M. J. Zinc levels in seminal plasma are associated with sperm quality in fertile and infertile men. Nutr. Res. 2009, 29, 82-8.
[viii] Łukaszewicz-Hussain A., Rola glutationu i enzymów z nim związanych w procesach antyoksydacyjnych organizmu, Medycyna Pracy 2003, 54(5): 473-479
[ix] Wise LA, Cramer DW, Hornstein MD, Ashby RK, Missmer SA: Physical activity and semen quality among men attending an infertility clinic. Fertil Steril 2011, 95:1025–1030.
[x] Sadeu JC, Hughes CL, Agarwal S, Foster WG, Alcohol, drugs, caffeine, tobacco, and environmental contaminant exposure: reproductive health consequences and clinical implications. Crit Rev Toxicol. 2010 Aug;40(7):633-52
[xi] Magnusdottir EV, Thorsteinsson T, Thorsteinsdottir S, Heimisdottir M, Olafsdottir K: Persistent organochlorines, sedentary occupation, obesity and human male subfertility. Hum Reprod 2005, 20:208–215
[xii] Chavarro JE, Toth TL, Wright DL, Meeker JD, Hauser R: Body mass index in relation to semen quality, sperm DNA integrity, and serum reproductive hormone levels among men attending an infertility clinic. Fertil Steril 2010, 93:2222–22231
[xiii] dla Prenatal, dr Magdalena Makarewicz-Wujec
4
Twoja ocena: Brak Średnia: 4 (4 votes)

Odpowiedzi

Portret użytkownika eLHa

korekta

Poprawcie nazwisko Anity w artykule :)

5 lipca 2009 - Gabunia
8 września 2012 - Piotruś

Portret użytkownika dobrakobieta

Cóż, czasem po prostu trzeba

Cóż, czasem po prostu trzeba to często robić, a organizm sam zacznie prawidłowo funkcjonować http://www.dr-gajda.pl

Portret użytkownika santirafael

Dieta

Rózne diety stosowałem, musze spróbować powyższą ciekawe jaki efekt będzie.

Ciało puszczone raz, puszcza się cały czas
Zapraszam na kredyty wrocław

Portret użytkownika hankali

dieta to nie wszystko

Dieta jest bardzo ważna. Staralismy sie o bobasa dwa lata i dopiero udalo mi sie zajsc w ciaze jak maz skorzystal z suplementacji. Udalo nam sie znalexc preparat o naturalnych skladnikach - permen repro - i po 3 miesiacach regularnego brania wreszcie zaszlam w ciaze.

Portret użytkownika leilei

leilei3915

2017113 leilei3915
oakley sunglasses wholesale
hermes outlet
canada goose outlet
michael kors outlet clearance
ray ban sunglasses
polo outlet
cheap ugg boots
canada goose outlet online
longchamp handbags
coach outlet online
cheap jordans
michael kors handbags
canada goose jackets
cheap ugg boots
polo ralph lauren outlet
canada goose outlet
polo ralph lauren outlet
michael kors outlet online
ralph lauren
cheap ugg boots
christian louboutin shoes
fitflops sandals
pandora jewelry
ralph lauren outlet
ugg outlet
ralph lauren shirts
fitflop sale
ed hardy outlet
michael kors outlet clearance
ugg outlet
adidas outlet
canada goose outlet
asics running shoes
pandora jewelry
canada goose jackets
cheap jordans
canada goose sale
michael kors outlet clearance
yeezy boost 350
michael kors outlet online
coach outlet
canada goose jackets
mbt shoes
michael kors handbags
fred perry polo
canada goose outlet
coach factory outlet
oakley sunglasses wholesale
christian louboutin shoes
ugg outlet online
nike outlet store
hermes outlet
cheap uggs
ugg boots
canada goose outlet
kate spade outlet
pandora jewelry
michael kors outlet
canada goose outlet store
uggs on sale
canada goose outlet
michael kors outlet online
canada goose outlet store
canada goose jackets
adidas shoes for men
coach outlet online
ugg outlet
oakley sunglasses wholesale
uggs outlet
polo ralph lauren
lunette ray ban
ugg outlet
ugg outlet store
true religion jeans
michael kors outlet online
nike shoes on sale
adidas ultra boost
polo ralph lauren outlet online
ugg outlet stores
cheap ugg boots
uggs outlet
fred perry polo shirts
canada goose jackets
cheap uggs
cheap ugg boots
canada goose outlet
canada goose uk
michael kors outlet store
cheap uggs
canada goose jackets
ugg boots clearance
michael kors outlet store
oakley sunglasses outlet
cheap ugg boots
michael kors outlet online
canada goose jackets
polo ralph lauren
ray ban sunglasses
mcm outlet
canada goose outlet
canada goose jackets
nfl jerseys
fred perry polo
polo outlet
canada goose outlet
mbt shoes
kate spade bags
uggs outlet
mulberry uk
mulberry bags
polo ralph lauren
canada goose outlet
valentino outlet store
cheap ugg boots
oakley sunglasses
coach outlet
puma shoes
adidas outlet store
ugg outlet store
canada goose parka
coach outlet
canada goose jackets
michael kors outlet clearance
coach factory outlet
ralph lauren
uggs outlet
pandora rings
ugg outlet online
canada goose outlet store
ugg boots
michael kors outlet online
cheap nfl jerseys
fred perry shirts
pandora charms
giuseppe zanotti shoes
coach outlet store online
christian louboutin uk
uggs outlet
canada goose outlet
coach outlet
ray ban sunglasses on sale
adidas nmd
polo ralph lauren
ralph lauren
polo ralph lauren outlet
coach outlet store
oakley sunglasses
nike outlet store
ugg outlet stores
adidas nmd r1
ugg sale
nike outlet
canada goose outlet
ralph lauren
true religion outlet online
ed hardy clothing
polo outlet
cheap jerseys wholesale
ray ban sunglasses for men
ugg outlet
michael kors outlet
ugg outlet store
nike shoes for men
mont blanc pens
cheap ray ban sunglasses
mlb jerseys
canada goose jackets
yeezy boost
ugg outlet
kate spade outlet online
michael kors outlet clearance
polo outlet
christian louboutin shoes
ralph lauren polo
michael kors outlet
canada goose jackets
ugg outlet online
uggs outlet
michael kors outlet
canada goose outlet store
canada goose jackets
pandora bracelet
pandora outlet
adidas nmd
polo ralph lauren pas cher
ralph lauren outlet
ugg outlet store
coach factory outlet
canada goose jackets
yeezy boost 350 v2
giuseppe zanotti sneakers
coach factory outlet
canada goose outlet
ferragamo outlet
ralph lauren uk
pandora jewelry outlet
canada goose jackets
cheap ugg boots
ralph lauren uk
coach factory outlet
coach factory outlet online
mbt outlet
michael kors outlet
oakley sunglasses
ralph lauren uk
moncler jackets
fitflops outlet
ugg boots
moncler jackets
ugg outlet
nba jersey
canada goose outlet
ugg outlet online
cheap oakley sunglasses
coach outlet online
cheap jordan shoes
michael kors outlet
michael kors outlet online
ralph lauren uk
kate spade sale
coach outlet
canada goose uk
ugg boots australia
cheap ray ban sunglasses
canada goose
michael kors outlet
canada goose outlet store
prada outlet
michael kors outlet online
coach outlet online coach factory outlet
cheap ugg boots
canada goose jackets
pandora charms
cheap nfl jerseys
michael kors outlet
canada goose outlet
cheap nhl jerseys
canada goose jackets
uggs on sale
longchamp outlet
nike outlet store
ed hardy
michael kors outlet
ugg outlet store
air jordan 4 retro
fitflops sale
michael kors outlet online
polo shirts
canada goose outlet
coach outlet
canada goose outlet store
coach factory outlet
cheap ray bans sunglasses
canada goose jackets
moncler outlet
michael kors outlet
kate spade handbags
true religion outlet
canada goose jackets
coach factory outlet
ugg outlet online
polo outlet
true religion jeans sale
cheap uggs
uggs outlet
canada goose jackets
clarks shoes
ralph lauren uk
tory burch outlet online
ralph lauren uk
polo ralph lauren
ralph lauren polo
ray ban pas cher
polo outlet
nike outlet
adidas yeezy shoes
nhl jerseys
ultra boosts
canada goose jackets
cheap jordans for sale
pandora jewelry sale
polo outlet
oakley sunglasses wholesale
ugg outlet store
canada goose outlet online
michael kors outlet
nike factory store
polo outlet
coach factory outlet
ray ban sunglasses
true religion
adidas yeezy boost
coach outlet
coach outlet
polo outlet
ugg boots
canada goose outlet
polo ralph lauren
coach outlet online
uggs on sale
michael kors outlet
ugg outlet stores
canada goose outlet
michael kors handbags
polo outlet
oakley sunglasses
nike outlet store
fred perry outlet
michael kors outlet clearance
mont blanc outlet
canada goose outlet store
coach factory outlet
canada goose outlet store
mulberry uk
michael kors outlet online
polo outlet
ugg outlet store
adidas shoes for women
adidas nmd r1
coach outlet store online
coach outlet
kate spade handbags
cheap ray ban sunglasses
coach factory outlet online
hermes birkin
michael kors outlet
canada goose
cheap uggs
tory burch outlet
pandora outlet
coach factory outlet
coach outlet
uggs outlet online
ugg boots
tory burch handbags
michael kors outlet online
ralph lauren uk
michael kors outlet clearance
pandora rings
coach factory outlet
michael kors outlet clearance
ralph lauren outlet
ugg boots
michael kors outlet online
michael kors outlet online
mcm backpack
michael kors
canada goose jackets
michael kors outlet clearance
ralph lauren
ray ban sunglasses
michael kors handbags
uggs clearance
cheap ugg boots
ugg outlet
michael kors outlet clearance
polo ralph lauren
mlb jerseys wholesale
ralph lauren outlet
nike shoes outlet
michael kors outlet
polo ralph lauren
uggs outlet
ugg boots clearance
michael kors outlet clearance
ugg outlet
canada goose jackets
michael kors outlet online store
yeezy boost
air jordan shoes
cheap ray bans
coach outlet online
cheap snapbacks
coach outlet store online
christian louboutin sale
christian louboutin outlet
tory burch outlet stores
cheap ugg boots
cheap ugg boots
canada goose outlet
mulberry bags
canada goose outlet online
tory burch handbags
michael kors outlet online
asics outlet
yeezy shoes
coach factory outlet
longchamp outlet
coach outlet canada
fitflops sale clearance
fred perry shirts
canada goose outlet store
coach outlet store online
michael kors outlet online
air jordan shoes
kate spade outlet
coach factory outlet
uggs canada
ugg outlet online
coach outlet clearance
puma outlet
polo ralph lauren outlet
michael kors outlet online
nike outlet online
michael kors outlet
polo ralph lauren
nike outlet
canada goose uk
cheap ray ban sunglasses
canada goose jackets
canada goose outlet
canada goose jackets
cheap ugg boots
michael kors handbags sale
ugg outlet online
adidas nmd
michael kors outlet clearance
ray ban
ugg outlet stores
pandora outlet
cheap ugg boots
coach factory outlet
prada outlet online
canada goose jackets
polo ralph lauren outlet online
prada outlet stores
canada goose outlet
canada goose jackets sale
canada goose jackets canada
michael kors official site
canada goose outlet
pandora outlet
longchamp handbags
coach outlet online
ray ban sunglasses outlet
lebron james shoes
michael kors outlet clearance
ugg boots for women
ferragamo shoes
ugg outlet
michael kors outlet online
ralph lauren polo
michael kors outlet
coach outlet store online
canada goose outlet
coach outlet online
lacoste shoes
canada goose outlet store
canada goose jackets
adidas shoes
michael kors outlet
ugg outlet
ugg boots
polo ralph lauren outlet online
ugg outlet
christian louboutin sale
uggs outlet
pandora outlet
michael kors outlet online
uggs outlet
canada goose outlet store
kate spade handbags
adidas superstar
air max 90
polo ralph lauren
fitflops shoes
nike outlet online
ugg outlet
ugg boots
canada goose
ugg outlet
oakley sunglasses wholesale
coach outlet online
polo shirts
polo ralph lauren
fitflops clearance
canada goose outlet
canada goose jackets canada
ugg boots black friday
cheap ugg boots
nfl jerseys
polo outlet
pandora jewelry
ugg boots
pandora outlet online
lacoste clothing
coach outlet
cheap mlb jerseys
ugg outlet
coach outlet online
canada goose outlet
prada outlet store
moncler jackets
canada goose jackets
adidas yeezy shoes
ugg boots
polo ralph lauren outlet
coach factory outlet
cheap ugg boots
christian louboutin outlet
canada goose jackets
michael kors outlet
snapbacks wholesale
polo outlet
ugg canada
ralph lauren outlet
kate spade outlet store
pandora jewelry
michael kors outlet
nike shoes
nike shoes
mbt shoes
air max 90
coach outlet online
moncler jackets
canada goose outlet
tory burch outlet
nike outlet online
valentino outlet store
michael kors outlet online
adidas outlet online
cheap oakley sunglasses
nike outlet
adidas yeezy
canada goose outlet
true religion outlet
uggs outlet
cheap ugg boots
mulberry handbags
kate spade bags
coach canada
canada goose jackets
oakley sunglasses
canada goose outlet
fitflop sandals
pandora outlet
adidas outlet
kate spade outlet
tory burch outlet
giuseppe zanotti outlet
ugg boots outlet
polo ralph lauren
moncler sale
coach outlet online
christian louboutin outlet
kate spade outlet online store
ugg sale
air jordan shoes
ralph lauren outlet
fred perry clothing
air max shoes
canada goose outlet
canada goose outlet store
coach outlet online
coach outlet store online
christian louboutin shoes
michael kors outlet store
ugg boots
kate spade sale
uggs outlet
michael kors outlet clearance
mbt shoes outlet
ugg outlet
ralph lauren
adidas outlet store
pandora charms
ugg boots on sale
canada goose sale
ugg outlet
michael kors outlet
mbt outlet
adidas yeezy shoes
ugg outlet store
uggs clearance
mlb jerseys wholesale
pandora charms
cheap oakley sunglasses
cheap oakley sunglasses
uggs on sale
canada goose outlet
oakley sunglasses wholesale
canada goose outlet store
oakley sunglasses
yeezy boost 350
coach factory outlet
prada outlet store
coach outlet
pandora jewelry
ugg outlet stores
canada goose outlet
michael kors handbags clearance
canada goose outlet store
michael kors outlet
canada goose outlet store
coach outlet
polo ralph lauren outlet
true religion outlet store
canada goose outlet
jordan shoes
canada goose outlet
polo ralph lauren
valentino shoes
nike trainers
uggs outlet
canada goose outlet online
michael kors outlet
canada goose outlet store
ugg outlet store
canada goose outlet
pandora outlet store
true religion outlet
yeezy boost
canada goose outlet
cheap jordan shoes
ugg outlet online
christian louboutin outlet
lacoste polo
moncler outlet
michael kors outlet clearance
air max 2017
cheap uggs
polo ralph lauren shirts
ralph lauren polo
ugg outlet store
mont blanc outlet
oakley sunglasses for men
polo ralph lauren
ugg boots
cheap uggs
canada goose jackets sale
ugg outlet stores
adidas yeezy shoes
canada goose outlet online
polo ralph lauren outlet
uggs outlet
cheap mlb jerseys
cheap authentic nba jerseys
ralph lauren polo shirts
canada goose outlet online
nike outlet store
ralph lauren sale
tory burch shoes
cheap jerseys
ugg sale
cheap jordan shoes
lacoste shirts
ralph lauren outlet
mlb jerseys
polo ralph lauren outlet
michael kors outlet
pandora charms
coach outlet
true religion jeans
polo ralph lauren
ugg boots
jordan retro shoes
nike outlet store
ugg outlet online
adidas nmd r2
ralph lauren uk
canada goose outlet
canada goose outlet
canada goose outlet online
ferragamo outlet store
kate spade outlet
canada goose outlet store
ugg outlet
adidas superstar shoes
coach outlet
adidas yeezy
cheap oakley sunglasses
polo ralph lauren sale
ralph lauren shirts
ugg outlet
michael kors outlet
mulberry outlet
fitflop sandals
adidas yeezy boost
michael kors outlet
cheap ugg boots
ferragamo shoes sale
cheap oakley sunglasses
nike shoes
moncler coats
oakley sunglasses wholesale
fred perry polo shirts
ugg outlet
ugg outlet stores
cheap nike shoes
pandora jewelry
ugg boots
canada goose outlet
polo ralph lauren
nike outlet
mont blanc pens for sale
michael kors handbags
oakley sunglasses wholesale
mcm bag
true religion outlet
canada goose
michael kors outlet
michael kors outlet
cheap ugg boots
ugg outlet
nfl jerseys
coach outlet
michael kors outlet online
cheap uggs
canada goose outlet
jordan retro
michael kors outlet
nike shoes
mulberry outlet
michael kors outlet store
ralph lauren
coach outlet online
ray ban sunglasses
mont blanc outlet
canada goose jackets
michael kors outlet online
mbt shoes clearance outlet
fred perry polo shirts
canada goose outlet store
cheap mlb jerseys
polo ralph lauren
ugg boots
ray bans sunglasses outlet
coach outlet store online
oakley sunglasses wholesale
cheap ugg boots
christian louboutin outlet
canada goose uk
pandora charms sale clearance
uggs outlet online
coach outlet online
cheap ugg boots
ugg sale
michael kors outlet
canada goose jackets
ralph lauren
pandora bracelet
ugg outlet
uggs outlet
canada goose outlet online
canada goose jackets
canada goose jackets
canada goose outlet
pandora jewelry
canada goose outlet
canada goose jackets
coach outlet store online
ray ban sunglasses
uggs on sale
longchamp outlet online
adidas outlet online
canada goose uk
canada goose
kate spade purses
michael kors outlet
prada outlet
michael kors outlet clearance
ugg outlet
michael kors outlet online
coach outlet store online
ugg outlet
cheap uggs
ugg outlet
fitflops sale clearance
ralph lauren outlet
canada goose outlet store
oakley sunglasses
fitflops sale
coach outlet
canada goose outlet store
air jordan retro
mont blanc pens
coach outlet online
fitflops sale clearance
pandora outlet
nike shoes
asics shoes
longchamp bags
ugg outlet
ugg boots outlet
nike air max
cheap uggs
polo ralph lauren outlet online
ugg boots clearance
ralph lauren outlet
ugg outlet store
coach outlet
ugg outlet
ralph lauren outlet
polo ralph lauren outlet
hermes belts outlet
mont blanc outlet
michael kors outlet
longchamp outlet
vintage nhl jerseys
michael kors outlet
ugg boots
cheap ray ban sunglasses
ray ban sunglasses
canada goose jackets
canada goose jackets
oakley sunglasses
ugg outlet
canada goose jackets
michael kors outlet clearance
coach outlet online
mont blanc pens
jordan shoes
kate spade handbags
canada goose outlet
ray ban sunglasses
cheap nba jersey
moncler outlet online
moncler outlet
yeezy boost 350
canada goose jackets
ralph lauren pas cher
valentino outlet
ugg outlet
cheap nfl jerseys
pandora rings
mbt
michael kors outlet
michael kors outlet clearance
canada goose jackets
uggs outlet
coach outlet online
kate spade outlet store
uggs outlet
coach outlet online
christian louboutin sale
canada goose outlet online
pandora charms
cheap jordans for sale
oakley sunglasses
mlb jerseys
michael kors handbags
ray ban sunglasses outlet
christian louboutin shoes
cheap jordans
coach factory outlet
cheap ugg boots
polo shirts
ugg outlet store
polo outlet
michael kors outlet
canada goose jackets
ralph lauren
nike shoes
canada goose parka sale
canada goose outlet store
nike outlet
pandora charms
michael kors outlet
ugg boots
nike air max 90
coach outlet
coach factory outlet
michael kors outlet
michael kors outlet
canada goose jackets
polo ralph lauren
air jordan 4
coach outlet
coach outlet
cheap jordans
canada goose jackets
mulberry handbags
clarks outlet
oakley sunglasses
canada goose
coach outlet online
mont blanc pens
mont blanc
ugg outlet
canada goose jackets
ugg outlet
longchamp
coach outlet store online
canada goose
nike air jordan 4
nike outlet
canada goose
polo ralph lauren
tory burch sandals
christian louboutin
coach outlet store online
cheap oakley sunglasses
coach outlet online
fitflops sale clearance
ralph lauren sale clearance
coach factory outlet
mont blanc
ugg outlet
moncler coats
nike factory outlet
uggs outlet
polo outlet
uggs outlet
canada goose jackets
michael kors outlet store
ugg boots
pandora bracelet
fred perry
polo ralph lauren factory store
michael kors handbags
nike shoes outlet
polo ralph lauren
pandora jewelry
michael kors outlet online
michael kors outlet stores
oakley sunglasses wholesale
canada goose jackets
ray ban sunglasses wholesale
coach outlet
ralph lauren uk
coach outlet online store
christian louboutin
canada goose jackets
coach outlet store online
canada goose outlet
canada goose outlet stores
ugg outlet
kate spade handbags
cheap oakley sunglasses
polo shirts men
lacoste outlet
true religion jeans
ralph lauren shirts
ugg boots outlet
christian louboutin shoes
fred perry clothing
uggs on sale
ugg outlet
ugg boots for women
pandora jewelry
michael kors outlet online
polo outlet stores
cheap oakley sunglasses
true religion outlet store
ugg outlet
fred perry polo
longchamp outlet store
ugg outlet
canada goose jackets
coach outlet
valentino outlet
uggs canada
moncler outlet
polo ralph lauren
pandora bracelet
ralph lauren outlet
michael kors outlet online
ugg boots
cheap jordans
michael kors outlet clearance
michael kors outlet
coach outlet online
valentino shoes
christian louboutin
canada goose outlet store
lebron shoes

Portret użytkownika HYst00

e. Alors Christian Louboutin

e. Alors Christian Louboutin Shoes Outlet il se Jordan Store releva tout Adidas Originals Superstar à Michael Kors Outlet fait Pandora Outlet et, cheap nike air max gagnant un Pandora Store terrain plat, l’arpenta de nike shoes long en large, de son pas pesant.
De temps à autre, il revenait vers new jordan releases la berge Boutique Ugg et, de Adidas NMD For Sale ses Air Nike yeux dilatés, continuait Moncler Outlet Store à interroger la huarache sneakers piste du Yukon, Jordan Shoes Air comme Vans Black Sneakers si, par la tension de Nike Kyrie sa volonté, il avait pu nfl store y botas de futbol matérialiser enfin la forme attendue Adidas Yeezy Cheap d’un homme. Mais Air Max Sneakers rien n’apparut.
Il Nike Air Shoes revint Cheap Michael Kors se Discount Ray Ban Sunglasses réchauffer Nike Free Run 5.0 Womens un coach factory outlet online peu à longchamp bags on sale son feu de newest lebron shoes campement, qu’il Cheap Real Jordans ranima. Puis il louboutin heels recommen?a Original Ugg Boots son Michael Kors Handbags Discount même manège.
La température monta Boty Nike Air légèrement, nike sb stefan janoski pendant l’après-midi, Boost Yeezy Sale On Line et la neige Doudoune Moncler Femme Pas Cher se mit The official UGG à tomber, fine pandora beads et Jordan Sneakers For Sale dure comme du Cheap Nike Free Run cristal. Il n’y Nike Roshe Run Sale avait Yeezy Shoes Discount Marketplace pas de vent. Les blancs TOMS OUTLET flocons descendaient tout droit, en une paisible monotonie.
Morganson se Nike Air Pas Cher tapit dans pandora jewelry store un womens nike air max creux du sol, sous l’avalanche inlassable, les Cheap Michael Kors Tote Bag yeux fermés, et à ジョーダン スニーカー demi courbé, la tête sur ses Nike Pas Cher Femme genoux. Il ne pouvait voir, mais UGG BOOTS FOR WOMEN ses Nike Online Store oreilles Kobe Shoes Nike montaient la Nike Shoes Sale Store garde.
Mais pas un glapissement de chiens, pas un crissement de tra?neaux, pas un TOMS For Sale cri des Ugg boots Sale conducteurs UGG Boots Cheap ne rompait Pandora Store Sale le silence.
Au crépuscule, l’homme rallia sa Discount Air Max tente, Nike Tn Requin Pas Cher se Nike Air 90 coupa une nouvelle provision de bois, nike tn pas cher mangea deux cheap uggs biscuits et se fourra sous ses Nike Polo Sale couvertures.
Mais Cheap True Religion Jeans il Billige Nike Sko avait TOMS STORE insuffisamment Coach Bags On Sale mangé. Aussi ne dormit-il que d’un sommeil agité, se Pandora Store retournant sur lui-même toms shoes outlet à Doudoune Moncler Pas Cher tout Nike Air Huarache For Sale moment, UGGS Outlet en geignant et Mens Nike Air Max en grognant. à Cheap Michael Kors Handbags minuit, Zapatillas Nike Air Max Baratas il dut se relever et Adidas Superstar Sale Online absorber nike air jordan pas cher un autre biscuit.
*
Au cours des jours qui Pandora Style Beads suivirent, nike sportschuhe le Michael Kors Clearance froid se fit plus Ugg Pas Cher En France intense.
Morganson Hugo Boss Sale constata Canada Goose Outlet que scarpe nike quatre biscuits Doudoune Moncler Site Officiel par jour Canada Goose Online Store étaient insuffisants à Moncler Jackets Discount Marketplace fournir à son corps zapatillas nike baratas le calorique ugg store nécessaire, Nike Air Sneakers en chaussures nike pas cher dépit des innombrables günstige nike schuhe tasses de bourgeons Stone Island Outlet de sapin Air Max 90 dont, pour soigner Timberland Outlet son scorbut, asics sko il assaisonnait sa nourriture. Il nike sneakers dut augmenter Air Jordan Retro Sale sa Toms Outlet Online ration.
Son Nike Store menu fut, dès lors, de trois nike jordan shoes biscuits canada goose jackets on sale le Chaussure Nike Air Max Pas Cher matin, de thé à midi, de trois Scarpe Air Max autres biscuits le Nike Air Women soir. Entre-temps, de la Nike Shox discount Sale tisane de bourgeons Yeezy Black de adidas outlet sapin, Cheap Air Max Trainers à discrétion.
Il chaussure adidas pas cher y eut un Reebok Outlet Store jour Yeezy MenUgg Pas Cher Femme Morganson se surprit à Cheap Toms Outlet Store augmenter prada outlet la dimension Official Toms Shoes Outlet des biscuits ADIDAS NMD SALE ON LINE qu’il Nike Shoes Online confectionnait. Il soutint une lutte Adidas Neo Discount Sale apre contre lui-même et Nike Air Jordan 11 revint au calibre primitif.
Le cinquième Nike Air Damen jour, la Nike Factory Outlet piste de Nike Air Max Sale Yukon Coach Outlet Store Online se Chaussure Nike Pas Cher ranima. Jordan Shoes For Cheap Vers Cheap Retro Jordans For Sale le Pandora Outlet Store Sud, Yeezy Boost Sale Online apparut nike mercurial soccer cleats une silhouette sombre, Adidas Superstar qui grossit peu à peu. Morganson, zapatos de futbol nike du coup, Nike Roshe Run s’alerta.
Afin Louboutin Wedding Shoes de s’assurer Cheap Nike Air Huarache si le mécanisme Canada Goose Womens Coats fonctionnait bien, il 23 IS BACK Store fit Nike Outlet Store jouer son fusil, New Air Max 2017 chassa du magasin une cartouche, Nike Soccer Cleats Boots qu’il rempla?a par une autre, avec laquelle il recommen?a Hogan Outlet la même expérience.
Ensuite il cheap uggs for women s’agenouilla dans モンクレール レディース son trou, Nike Air Max Goedkoop releva Air Max Pas Cher lentement la détente de Adidas Originals Sale son Air Max Kopen arme, Canada Goose Outlet et vans shoe store la rabaissa avec des précautions Scarpe Nike Scontate identiques. Puis UGGS For Women il la New Nike Shoes couvrit suivre un envoi de sa moufle, Official NHL Jerseys afin de tenir tiède le métal.
à TOMS SHOES OUTLET mesure retro jordans for cheap que Discount TOMS s’avan?ait l’ombre noire, Air max dam il put discerner moncler jacket sale que Canada goose dam c’était un homme qui Cheap Toms Shoes Outlet voyageait christian louboutin outlet à pied, seul, sans chaussure basket homme chiens Air max levně ni tra?neau, Moncler Outlet ni aucune sorte d’équipement.
Morganson ugg clearance devint nerveux. ugg factory outlet Le Adidas Soccer Cleats Cheap gibier était Pandora Official Website maigre. Cheap Air Max D’une Moncler Outlet Online main Nike Shoes Discount Marketplace hésitante, il arma cependant son nike air fusil. Mais il se trouva, en Adidas Yeezy Boost 350 For Sale fin de compte, Adidas Originals Stan Smith que Michael Kors le voyageur était simplement un Nike Shox Cheap Indien.
Morganson air force one pas cher poussa Adidas Shoes Discount Marketplace un adidas store soupir Nike Air Max Cheap désappointé et laissa Air Max Femme retomber son arme. Cheap Louboutin Heels L’Indien, Uggs Pas Cher Soldes poursuivant paisiblement Nike Factory Store sa route, Cheap Nike Huarache passa devant Toms Factory Outlet lui Abercrombie and fitch store et disparut, peu après, Soccer Boots Outlet nike dans Cheap True Religion Jeans la direction de Minto, derrière le Discount Christian Louboutin Shoes contrefort boisé de la vallée.
Cet Nike Huarache Womens Cheap échec ne converse store découragea point Zapatillas Air Max Morganson. Il songea, new pandora charms au contraire, à parfaire Negozi Pandora son embuscade. Nike Outlet Il Nike joggesko se reporta, avec son fusil, un fitflops sale uk peu Descuentos Nike en Chaussure Air Max arrière, jusqu’à canada goose jacket outlet l’entrée du Christian Louboutin Heels marécage, parmi les premiers nike schuhe günstig peupliers Uggs For Cheap et les Bottes Ugg Femme Pas Cher buissons touffus dont Moncler Sale ils émUgg Outlet Online Store