CZY MĘŻCZYŹNI BOJĄ SIĘ NIEPŁODNOŚCI? In vitro - 9 miesięcy później

Temat: 
Wiadomości ze świata, prasy itp.

tlc2 Naukowcy alarmują, że pogarsza się stan męskiego nasienia. Statystyczny współczesny mężczyzna ma o jedną trzecią mniej plemników niż jego przodkowie sprzed 100 lat. Mimo nagłaśniania tego problemu oraz medialnego szumu wokół in vitro oraz innych metod leczenia, pracownicy klinik oraz organizacji wspierających walkę z niepłodnością obserwują pewną prawidłowość – ciągle pokutuje przeświadczenie, że niepłodność to wyłącznie problem kobiet. Okazuje się jednak, że mężczyźni równie silnie przeżywają diagnozę o chorobie i wstydzą się jej. Bohaterowie programu „In vitro – 9 miesięcy później” oraz pracownicy Stowarzyszenia Nasz Bocian tłumaczą to zjawisko i dzielą się swoimi doświadczeniami.

Zdjęcia z programu - http://we.tl/bG5GGe6YUM
Zwiastun 2 odcinka programu - https://www.youtube.com/watch?v=c2KGbJ8Gbeo

BRAKUJĄCY GŁOS W DYSKUSJI
Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia tzw. czynnik męski w niepłodności małżeńskiej stanowi ok. 45% przypadków, z czego 20% niepłodności dotyczy wyłącznie mężczyzny. Mało kto zdaje sobie sprawę, że problem niepłodności dotyka już co piątą parę na świecie a odsetek osób, które mają trudności z zajściem w ciążę z każdym rokiem rośnie. Mają na to wpływ choroby cywilizacyjne, a w dużej mierze również odkładanie decyzji o rodzicielstwie na po 30. roku życia. Mimo to, wśród osób szukających pomocy, zdecydowaną większość stanowią kobiety. Mężczyźni zdecydowanie rzadziej dzielą się swoimi przeżyciami i niechętnie szukają pomocy u specjalistów. Pojawia się pytanie - dlaczego panowie tak niechętnie biorą udział w dyskusji? Czy jest to ich mechanizm obronny, który w ten sposób radzi sobie z diagnozą o niepłodności? Jakiego rodzaju wsparcia potrzebują i jak te problemy wpływają na ich relacje w związku?

„WSTYDZIMY SIĘ SWOICH BRAKÓW”
Iwona, Darek, Marta i Ania, jedni z najbardziej doświadczonych wolontariuszy stowarzyszenia Nasz Bocian, a także uczestnicy programu „In vitro – 9 miesięcy później” - Dorota i Artur oraz Karina z Arturem - jednogłośnie stwierdzili, że mężczyźni tłumią swoje emocje, a niepłodność utożsamiają z brakiem męskości, przez co trudno jest im rozmawiać o chorobie.
„Zdecydowanie rzadziej dzielą się swoimi przeżyciami i skrywają je głęboko w sobie, co nie znaczy jednak, że ich nie doświadczają. Ukrywają swoje uczucia, zamykają się w sobie i wydaje im się, że to koniec świata.” – komentują Iwona i Marta. Podobne wnioski ma Artur, który stwierdził, że minie jeszcze dużo czasu nim rozmowy o niepłodności między facetami staną się czymś normalnym, jednak jesteśmy na dobrej drodze. „Po moim uczestnictwie w programie rozmawiałem z wieloma kolegami z pracy, którzy gratulowali mi odwagi w mówieniu o problemie.” – opowiada.

„Gdy mój mąż opowiedział publicznie o swojej niepłodności, nagle okazało się, że dookoła jest mnóstwo podobnych przypadków. Mężczyźni po prostu wstydzą się swoich „braków” i boją się reakcji otoczenia. My, kobiety jesteśmy bardziej otwarte, chociaż rozmowa o niepłodności i in vitro to ciągle temat tabu” – mówi Karina.

NIEPŁODNOŚĆ = BRAK MĘSKOŚCI?
Panowie potrzebują szczególnego rodzaju wsparcia, przede wszystkim oczekują zapewniania o swojej męskości i podbudowania ego. Mężczyźni dzielą się na takich, którzy zadaniowo i do pewnego stopnia beznamiętnie podchodzą do problemu i leczenia oraz na takich, którzy zamykają się w sobie i unikają rozmów na ten temat. Marta zauważa również, że mężczyźni szybciej poddają się i rezygnują z walki o dziecko. Wielu panów sądzi, że niepłodność oznacza utratę sprawności seksualnej i wpływa na spadek atrakcyjności u swojej partnerki.

„Problem jest do tego stopnia poważny, że mimo minimalnego związku między niepłodnością a potencją, mężczyźni w wielu przypadkach samodzielnie stwarzają problem i borykają się ze spadkiem libido. Od swojej partnerki potrzebują potwierdzenia, że są pełnowartościowymi mężczyznami i kochankami, chcą czuć, że niepłodność nie dyskwalifikuje ich jako mężów, partnerów” – opowiada Dariusz i Marta.

JAK MACHO REAGUJE NA DIAGNOZĘ?
Różnice w radzeniu sobie z problemem niepłodności widać już przy okazji pierwszej diagnozy o chorobie. Mężczyźni zamykają się w sobie, jest to dla nich cios w fundament męskości i poczucie własnej wartości. Ich ego zostaje zachwiane, a przekonanie o spadku sprawności seksualnej bardzo negatywnie wpływa na stan psychiczny mężczyzny. Wnioski stowarzyszenia Nasz Bocian są jednoznaczne - kult macho, patriarchalne społeczeństwo hołdujące modelowi zawsze zwartego i gotowego samca nie jest pomocne mężczyznom w przypadku zderzenia się z niepłodnością.

IN VITRO – 9 MIESIĘCY PÓŹNIEJ
Leczenie niepłodności to pełen wyzwań proces. O tym jak bohaterowie programu poradzili sobie w tych pełnych niepewności chwilach, widzowie dowiedzą się oglądając „In vitro – 9 miesięcy później”. Kamery odwiedzają zarówno pary, których walka o zajście w ciążę zakończyła się sukcesem, jak i te, które mimo zawodu nadal nie ustają w wysiłkach o upragnione dziecko. Premiera drugiego odcinka programu w środę, 16 kwietnia, o godz. 21:30, na TLC. Telewizja przypomni również zmagania bohaterów emisją odcinka poprzedniej serii „In vitro. Czekając na dziecko” o godzinie 20:30.

Więcej informacji:
www.tlcpolska.pl

* * * * *

Informacja o TLC
TLC akceptuje i pokazuje w kobietach wszystko to, co czyni je w życiu szczęśliwymi. Odkrywa radość i pozytywne nastawienie do świata, pewność siebie, niezależność oraz autentyczność płci pięknej. Ten kanał to doskonały wybór dla kobiet, które szukają inspiracji i doceniają wielorakie aspekty życia, same nieustająco starając się znaleźć harmonię pomiędzy ich codziennymi obowiązkami, a potrzebą ucieczki i relaksu.

TLC globalnie

TLC to globalny kanał lifestylowy dla kobiet. Oferta stacji to historie z życia wzięte oraz uniwersalne tematy, interesujące dla odbiorców na całym świecie, przedstawiane w postaci programów na żywo, a także fabularyzowanych. Program TLC obejmuje wszelkiego rodzaju formaty – od reality shows, poprzez programy typu „makeover” po programy kulinarne i podróżnicze. Po sukcesach kanału na rynkach europejskich, afrykańskich oraz w rejonie Azji i Pacyfiku, w 2011 r. TLC zadebiutowało w Afryce, Ameryce Łacińskiej, Danii, Finlandii i Portugalii, docierając w ten sposób do ponad 200 milionów gospodarstw domowych na całym świecie, w tym do 100 milionów gospodarstw w 170 krajach poza Stanami Zjednoczonymi. Dzięki temu TLC stało się najbardziej powszechnym kanałem lifestylowym skierowanym do kobiet w płatnej telewizji. TLC w USA znajduje się w pierwszej dziesiątce kanałów kobiecych i jest jedną z najszybciej rozwijających się kobiecych stacji lifestylowych.

Stowarzyszenie Nasz Bocian
Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności NASZ BOCIAN to jedyna polska organizacja pacjentów dotkniętych problemem niezamierzonej bezdzietności działająca na rzecz praw pacjenta, standardów w leczeniu niepłodności
i edukacji społecznej. Stowarzyszenie działa od 2002 roku i ma status organizacji pożytku publicznego. Prowadzi największe europejskie forum pacjenckie poświęcone tematowi niepłodności www.nasz-bocian.pl

Linia Pomocy Pacjent dla Pacjenta
"Linia Pomocy Pacjent dla Pacjenta to unikalny projekt wolontariatu opartego na wirtualnej grupie wsparcia. W Linii pracują wyłącznie eks pacjenci, którzy mają za sobą doświadczenie niepłodności. Wszyscy wolontariusze pracują zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i przechodzą regularne superwizje psychologiczne, aby ich pomoc była kompetentna i bezpieczna. www.nieplodnoscboli.pl

0
Twoja ocena: Brak