Nasze projekty

Praktyczny poradnik dla pacjenta: jak wybrać klinikę leczenia niepłodności?

poradnik okładka Wraz z Ośrodkiem Studiów nad Płodnością Człowieka przygotowaliśmy „Praktyczny poradnik dla pacjenta: jak wybrać klinikę leczenia niepłodności?”.
Nasz poradnik przeznaczony jest dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają swoją drogę ku dziecku i zastanawiają się, gdzie się leczyć. Za tym poradnikiem stoi przekonanie, że każdy pacjent ma prawo nie wiedzieć. Ale też każdy pacjent ma prawo pytać i domagać informacji, ponieważ warto wiedzieć i warto leczyć się w sposób świadomy.
Projekt dofinansowania metody in vitro dla mieszkańców Częstochowy

Kiedy radni Częstochowy poprosili Stowarzyszenie NASZ BOCIAN o konsultację społeczną projektu dofinansowania procedury in vitro, nasza decyzja była oczywista: służymy pomocą, od tego jesteśmy. W ten sposób zostaliśmy współautorami projektu zdrowotnego dla miasta Częstochowy, zaopiniowanego pozytywnie przez Agencję Oceny Technologii Medycznych, a 12 częstochowskich par jest w trakcie procesu leczenia, do którego budżet częstochowski dopłaci po 3000 zł dla każdej pary. Tak, 12 par to niewiele, ale to 12 nowych szans i przede wszystkim otworzenie furtki dla myślenia "refundacja leczenia jest realna".
W marcu 2012 Stowarzyszenie NASZ BOCIAN wzięło udział w corocznym spotkaniu roboczym Fertility Europe, organizacji parasolowej skupiającej 23 organizacje pacjenckie zajmujące się edukacją na temat niepłodności z 21 krajów Europy. Podczas tego spotkania po raz pierwszy zobaczyliśmy projekt bułgarskiej fundacji Iskam Bebe: kalendarz na rok 2012 ze zdjęciami dzieci urodzonych metodą in vitro. Od razu wiedzieliśmy, że chcemy zrobić podobny projekt, ale nie taki sam! Nasz projekt miał pokazać paletę możliwości, jakie mają niepłodne pary, by ich udziałem stała się szczęśliwa rodzina.
Dlatego w polskim kalendarzu znalazły się nie tylko dzieci urodzone dzięki in vitro, ale też dzięki adopcji prenatalnej, dzięki inseminacji, dzieci adoptowane oraz "naturalne cuda". Wszystkie kochane, chciane, wyczekiwane i nadające sens życiu swoich rodziców. Takie same jak ich rówieśnicy. Dziękujemy jeszcze raz wszystkim rodzinom i dzieciom za ich wspaniały wkład!


Promocje i zniżki oraz pomoc psychologiczna w polskich ośrodkach leczenia niepłodności.

bocian Co miesiąc zbieramy i publikujemy promocje, zniżki  i ofertę pomocy psychologicznej z ośrodków leczenia niepłodności w całej Polsce.
Pomimo programu ministerstwa zdrowia, wiele par nadal musi korzystać z komercyjnych usług , pomagamy wybrać najkorzystniejszą ofertę.
Dawstwo w Polsce - Powiedzieć i rozmawiać.

dwstwo w Polsce 12 czerwca 2012 roku, Stowarzyszenie „Nasz Bocian” rozpoczęło ogólnopolską kampanię społeczną „Powiedzieć i Rozmawiać”.
Celem kampanii jest przełamanie społecznego milczenia wokół adopcji prenatalnej (dawstwa gamet i zarodków), wsparcie rodziców korzystających z adopcji prenatalnej, a także zachęcenie ich do otwartości wobec dzieci. Patronat Merytoryczny nad Kampanią objęły Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, Stowarzyszenie SOS Infertilitatea z Rumunii, Stowarzyszenie Amotat CHEN z Izraela i Stowarzyszenie MAIA Association z Francji.Wysłuchanie Obywatelskie w Sejmie - 2012

sejm24 stycznia 2012 roku w polskim Sejmie, Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian” wraz z Klubem Poselskim „Ruch Palikota” zorganizowali wysłuchanie obywatelskie. Nad wysłuchaniem obywatelskim patronat objęła Wicemarszałek Sejmu RP Wanda Nowicka. Tematyka wysłuchania to dyskryminacja dzieci poczętych metodą in vitro w środkach masowego przekazu i analiza tego zjawiska pod kątem prawnym, medycznym, społecznym i etycznym.Zapraszamy do zapoznania się z materiałami z wysłuchania.

Standardy pacjenta w leczeniu niepłodności w Polsce

Standardy pacjenta w leczeniu niepłodnościMamy przyjemność zaprezentować pierwsze w Polsce standardy pacjenckie w leczeniu niepłodności stworzone przy współpracy z forumowiczami Naszego Bociana przez Stowarzyszenie Nasz Bocian. Część naszych postulatów wybiega w przyszłość, inne dotyczą kwestii palących teraz i już. Mamy nadzieję, że standardy pomogą pacjentom w sprecyzowaniu ich oczekiwań wobec leczenia, w lepszej komunikacji z lekarzami oraz zachęcą do stawiania wymagań placówkom, w których się leczą.


Nie-Zwykłe Rodziny: Pocztówka Nadziei

Nie-Zwykłe RodzinyJedna na sześć par potrzebuje pomocy w poczęciu dziecka.
Razem to około 10 milionów ludzi w Europie, którzy potrzebują pomocy i nadziei.
Pomóżcie nam dzieląc się historią Waszej Nie-Zwykłej Rodziny.
Prześlijcie Pocztówkę Nadziei.Linia Pomocy Pacjent dla Pacjenta

linia pomocyIdeą linii jest niesienie pomocy, informacji i wsparcia wszystkim polskim niepłodnym.
Nasi wolontariusze to osoby, które doświadczyły choroby, jaką jest niepłodność, i zakończyły już swoją drogę pacjencką zostając rodzicami biologicznymi, adopcyjnymi lub osobami świadomie bezdzietnymi.
Będą służyć rozmową telefoniczną, przez skype lub przez gadu gadu wszystkim pacjentom, którzy są jeszcze w trakcie drogi leczenia lub podejmowania decyzji, i którzy o tę pomoc poproszą za pośrednictwem naszej strony.Ogólnopolska kampania społeczna „TATA. Najważniejsze słowo dla mężczyzny”

TATA9 września 2010, Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian” rozpoczęło ogólnopolska kampania społeczna „TATA. Najważniejsze słowo dla mężczyzny”. Celem kampanii jest przełamanie stereotypów postrzegania niepłodności jako problemu wyłącznie kobiecego, a oczekiwanym efektem upowszechnienie wiedzy na temat niepłodności jako choroby społecznej oraz prognoz co do jej zasięgu w kolejnych pokoleniach.Patronat Honorowy nad kampanią objęło Ministerstwo Zdrowia oraz Polski Komitet Olimpijski.