Program refundacji - pobieranie opłat za wybrane świadczenia medyczne

lecący bociek W dniu 26 lutego 2015 roku odbyliśmy spotkanie z Panią dyrektor Departamentu Matki i Dziecka, Dagmarą Korbasińską, podczas którego Pani dyrektor zostały przekazane Wasze pytania i wątpliwości związane z funkcjonowaniem Programu. Prosimy o zapoznanie się z odpowiedziami poniżej.
Jednocześnie chcielibyśmy przypomnieć wszystkim Pacjentom korzystającym z Programu refundacji, iż świadczenia i procedury odbywające się w ramach Programu są bezpłatne (są wliczone w koszt Programu i pozostają przedmiotem rozliczeń między Realizatorem a Ministerstwem), więc pobieranie od pacjentów uczestniczących z Programie dodatkowych opłat tytułem przykładowo:

- zastosowania EmbryoGlue
- zastosowania AH (assisted hatching)
- wykonania scratchingu endometrium
- zastosowania kroplówki po punkcji
- zastosowania pełnego znieczulenia podczas punkcji
- innych

jest niezgodne z zapisami Programu.

Świadczeniami pełnopłatnymi, ale zgodnymi z zapisami Programu są:

- diagnostyka preimplantacyjna we wskazaniu medycznym
- zamrożenie nadliczbowych komórek jajowych

W przypadku wątpliwości możecie zadać pytanie konsultacyjne Ekspertowi za pośrednictwem naszego forum:
Narodowy Program Leczenia Niepłodności na lata 2013-2016 - pytania do eksperta z Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia
http://www.nasz-bocian.pl/phpbbforum/viewforum.php?f=100

W przypadku uznania, iż doszło do złamania zapisów Programu refundacyjnego lub do złamania postanowień Regulaminu programu refundacji, możecie napisać w tej sprawie do Departamentu Matki i Dziecka z prośbą o zajęcie stanowiska lub poprosić Stowarzyszenie NASZ BOCIAN o przeprowadzenie interwencji (stowarzyszenie@nasz-bocian.pl)

*******************************************************************************

ODPOWIEDZI NA PYTANIA ZADANE PRZEZ FORUMOWICZÓW

Z Waszych listów usuwamy dane i szczegóły identyfikujące

„Dzień dobry,
jesteśmy niestety po pierwszej nieudanej próbie in vitro ministerialnego. Leczymy się od 2012 roku z powodu niepłodności.
Wyniki partnera:
- liczba plemników 0,60 mln/ml, A, B, C-po 0%, D-100%, z czego 12% żywych
- wszystkie nieruchome ( we wszystkich 3 badaniach nasienia w dwóch różnych klinikach i 3 depozytach zrobionych w trzeciej klinice)
- FSH 12,5 mIU/ml (metoda ECLIA)(...)
Lekarz prowadzący zalecił by przy następnym podejściu wykonać biopsję, jako jedyna szansa na uzyskanie zdolnych do zapłodnienia plemników. Partner NIGDY NIE MIAŁ RUCHOMYCH PLEMNIKÓW.
CZY BIOPSJA POWINNA BYĆ REFUNDOWANA, jesteśmy w programie ministerialnym. Androlog, który ostatnio zobaczył nasze wyniki stwierdził, że jest wskazanie do biopsji”

Odpowiedź przekazana przez p. dyrektor Korbasińską: Tak, biopsja w programie jest refundowana, jeśli takie jest wskazanie medyczne potwierdzone przez lekarza prowadzącego parę w Programie. Program dopuszcza również, iż jeśli mężczyzna był poddany biopsji poza Programem, uzyskano w jej wyniku materiał i następnie go zamrożono, takie nasienie może być wykorzystane w zapłodnieniu pozaustrojowym w ramach Programu

„Witam,
moje pytanie dotyczy refundacji biopsji jąder.
Kwalifikacja do programu- czynnik męski, pojedyncze ruchliwe plemniki .
Przy pierwszej próbie uzyskano jedną blastocystę, reszta zarodków nie rozwinęła się do tego stadium.
Jaka jest szansa na podejście do biopsji w ramach refundacji skoro jest szansa, ze biopsja da lepsze plemniki?
Dlaczego kliniki tak niechętnie refundują zabieg? Mąż jest nosicielem genu mukowiscydozy i w związku ze zbyt gęstą sperma i pozatykanymi kanalikami odsetek ruchliwych plemników spada. Wg genetyka jest opcja, że te z biopsji mogą być silniejsze, ponieważ nie będą takie wymęczone.
Kolejnym pytaniem jest czemu jedne kliniki w ramach refundacji wykonują klasyczne ivf i icsi,tylko niektóre imsi?”

Odpowiedź przekazana przez p. dyrektor Korbasińską: Tak, biopsja w programie jest refundowana, jeśli takie jest wskazanie medyczne potwierdzone przez lekarza prowadzącego parę w Programie. Zalecenie genetyka powinno zatem zostać potwierdzone przez lekarza prowadzącego parę w Programie, aby było wskazanie do zrefundowania biopsji.
Co do IVF, ICSI i IMSI to tylko niektórzy Realizatorzy wykonują IMSI, ponieważ nie wszystkie ośrodki mają tę metodę w swojej standardowej ofercie.

„Interesuje mnie również w jaki sposób pacjenci mają wykorzystać możliwość podejścia do trzech prób skoro pieniądze tak szybko się wyczerpują. Między stymulacjami wymagany jest przynajmniej 3 miesięczny odstęp i pomimo dobrej woli nie jest możliwym często podejście tak szybko z kolejnym podejściem. Jeśli jest szansa na przedłużenie programu na kolejne lata to czy ci którzy do końca programu nie ze swojej winy nie będą mogli podejść do wszystkich prób będą mieli taką szansę przy przedłużeniu programu?”

Odpowiedź przekazana przez p. dyrektor Korbasińską: na to pytanie nie można odpowiedzieć w tej chwili. Program kończy się w 2016 roku i jego przedłużenie oraz ewentualne zmiany zależą od przyszłych decyzji politycznych

„Dzień dobry,
mam kilka pytań:
1. Ile mamy czasu na wykorzystanie 3 podejść ? Jeśli minie czas danego programu - czerwiec 2016 a my, ze względu na ogromne kolejki w klinikach, nie zdążymy wykorzystać 3 pełnych stymulacji. Czy przepada nam ta możliwość?”

Odpowiedź przekazana przez p. dyrektor Korbasińską: jak wyżej - na to pytanie nie można odpowiedzieć w tej chwili. Program kończy się w 2016 roku i jego przedłużenie, przeniesienie niewykorzystanych cykli na kolejne lata oraz ewentualne zmiany zależą od przyszłych decyzji politycznych

2. Jesteśmy na etapie zmiany kliniki, dnia 17.01.2015 miałam wykonaną punkcję, która zakończyła się niepomyślnie. Nie doszło nawet do transferu. Zmieniamy klinikę, gdyż w obecnej kolejka wynosi rok - tak nam oświadczył lekarz. Tydzień po punkcji zaczęliśmy starania o wydanie dokumentów, ok 10 dni po została też wysłana informacja z obecnej kliniki z której się przenosimy do MZ. Działamy tak szybko jak to możliwe. Po ponad 3 tygodniach znaleźliśmy się w systemie nowej kliniki. Termin pierwszej
wizyty to 26.03.2015. Czy rzeczywiście czas między pierwszym a drugim podejściem wynosi 6 miesięcy maksymalnie? Czyli nowa stymulacja powinna się zacząć najpóźniej 17. lipca 2015 ? A co jeśli zabraknie miejsc i czas ten się przedłuży?"

Odpowiedź przekazana przez p. dyrektor Korbasińską: mówimy o tym, iż czas pomiędzy kolejnymi stymulacjami z powodów medycznych nie może być krótszy niż 6 miesięcy i wymagamy od Realizatorów, aby umożliwili kolejną próbę stymulacji po tym okresie. Nie zawsze jednak da się podejść do kolejnej próby dokładnie 6 miesięcy po poprzedniej i w takiej sytuacji pacjenci oczywiście nie tracą prawa do uczestnictwa w Programie i do kolejnej próby, wszystko zależy od przyjętego przez Realizatora harmonogramu. Jednocześnie pacjenci, którzy na własny wniosek przekładają terminy kolejnych prób proponowanych przez Realizatora i wyznaczanych przez jego harmonogram, powinni liczyć się z ryzykiem, że w takim przypadku może nie udać się zrealizować wszystkich cykli.

(uwaga Stowarzyszenia NASZ BOCIAN: pacjenci, nie „blokujcie” kolejek, na Wasze miejsce czekają kolejne pary! Jeśli nie zgłaszacie się do ośrodka na wyznaczone wizyty i rozpoczęcie procedury odraczając je z powodu urlopów czy prywatnych planów , zakłóca to nie tylko pracę ośrodka, ale zmniejsza dostęp do świadczenia innym oczekującym pacjentom!)

Witam!
Mam pytanie odnośnie wizyt pomiędzy kolejnymi stymulacjami bądź transferami crio. Czy są one bezpłatne? Jestem po nieudanym crio, został mi jeden zarodek i chcę znaleźć przyczynę niepowodzeń zanim podejdę do crio ( to moje czwarte in vitro). Dlatego też chcę umówić się na wizytę z lekarzem prowadzącym aby omówić dalsze kroki postępowania, dalszej diagnostyki i leczenia. To nie będzie wizyta przygotowująca do kolejnego crio a typowo konsultacyjna. Czy będzie płatna?"

Odpowiedź przekazana przez p. dyrektor Korbasińską: Tak

Zostałam poinformowana telefonicznie, że taka konsultacja jest płatna i nie wiem co sądzić w tym temacie, czy nie jest to sprzeczne z programem MZ?"

Odpowiedź przekazana przez p. dyrektor Korbasińską: Nie, nie jest to sprzeczne. Jeżeli zdarzyłoby się tak, że to lekarz prowadzący sam ma wątpliwości odnośnie medycznej przyczyny niepowodzeń i zaprasza pacjentkę/pacjentów na wizytę, wówczas należy ją traktować jako bezpłatną wizytę w ramach Programu. Jeśli to pacjent ma wątpliwości i chciałby dla własnego spokoju wykonać dodatkowe badania, omówić postępowanie, wówczas wizytę należy traktować jako wizytę poza Programem i będzie ona płatna.

"Czy wizyta tzw. serduszkowa m-c po transferze( po potwierdzeniu dodatniej bety hcg z krwi) jest płatna bo słyszałam o różnych podejściach w klinikach?"

Odpowiedź przekazana przez p. dyrektor Korbasińską: Tak, jest płatna. W ramach Programu zawiera się jedna bezpłatna wizyta potwierdzająca ciążę (najczęściej jest to potwierdzenie dodatniego wyniku badania z krwi). Są Realizatorzy, którzy oferują ponadto bezpłatną wizytę USG, ale jest to ich dobra wola i ukłon w stronę pacjenta, nie jest to już wymagane Programem.

"Dostaliśmy kwalifikację we wrześniu 2014r, w listopadzie 2014r. ze względu na wystąpienie u mnie pewnych objawów, po konsultacji z lekarzem prowadzącym wykonałam w klinice, która realizuje program badanie (wymaz) w kierunku mykoplasmy, ureaplasmy, chlamydii. Za to badanie klinika wystawiła fv na kwotę 300,00zł, czy słusznie? (…) Prosiłabym także, jeżeli będzie to możliwe o zapytanie w jaki sposób mogę się ubiegać o zwrot kwoty, którą zapłaciłam za badania, jeżeli oczywiście okaże się że są refundowane."

Odpowiedź przekazana przez p. dyrektor Korbasińską: W przypadku testów w kierunku infekcji chlamydia trachomatis ocena sytuacji zależy od tego, czy para przed kwalifikacją do programu lub bezpośrednio po niej miała zlecone wykonanie tych badań w celach profilaktycznych. Takie badania są objęte Programem i są wówczas bezpłatne. Jeśli jednak cele były diagnostyczne (stan zdrowia pacjentki/pacjenta zmienił się już po kwalifikacji i ośrodek zalecił leczenie) wtedy Realizator miał prawo pobrać opłatę za to badanie. Pozostałe testy (ureaplasma, mykoplasma) nie są objęte Programem.
Jeżeli więc testy w kierunku infekcji chlamydią trachomatis były wykonane profilaktycznie, wówczas para może się zwrócić do Realizatora z prośbą o zwrot poniesionych kosztów. Jeśli były to testy diagnostyczne w wyniku zmiany stanu zdrowia i podjęcia leczenia – nie.

„Dobry wieczór,
Zostaliśmy z mężem zakwalifikowani do programu rządowego in vitro. Podczas pierwszej próby pobrano od nas 250 zł za EmbrioGlue. Obecnie jesteśmy przed drugim podejściem i zlecono mi badania TSH, prolaktynę, DHEAS, testosteron wolny, 17-oh progesteron, witaminę D3 oraz kariotyp mój i męża. Badania są oczywiście płatne ( ok. 900 zł). W Programie Leczenia Niepłodności określono jednak, że "w ramach programu gwarantuje dostęp do usług medycznych 1. koniecznych badań labolatoryjnych, 2. badań dodatkowych". Nie rozumiem więc, dlaczego mam zrobić badania odpłatnie i tylko w klinice. Przede mną także streching i kolejne EmbrioGlue, oczywiście odpłatnie. Czy klinika może kierować się własnym regulaminem, czy istnieje jakiś wykaz usług oraz badań dodatkowo płatnych?
Z poważaniem”

Odpowiedź Stowarzyszenia NASZ BOCIAN: Interwencja w tej sprawie została już przekazana bezpośrednio Departamentowi Matki i Dziecka i zostaną podjęte działania wyjaśniające wobec Realizatora (szczegóły w mailu skierowanym do pacjentki przez Stowarzyszenie)

„Witam
Piszę w sprawie sytuacji w (...). Staramy się o dziecko od maja zeszłego roku. Do lekarza trafiłam ja w lipcu. Po wstępnych badaniach okazało się, ze wszystko jest ok. We wrześniu zrobiliśmy badanie nasienia. Wynik był taki, ze "zbyt mała ilość plemników, aby przeprowadzić bad morfologiczne, pojedyncze plemniki w preparacie" poniżej 1 mln. Trafiliśmy do (…). Zaproponowano nam kontrolny seminogram, i inne badania (…). Zrobiliśmy wszystko. Wiadome było, ze będziemy podchodzić do IVF. (...) Chodziliśmy na kolejne wizyty. I nagle nas poinformowano, ze będziemy mogli podejść do programu ministerialnego dopiero we wrześniu. Zrobiliśmy w międzyczasie kontrolne posiewy i badanie (…) które wykazało, ze niestety mamy 0% plemników I stopnia i 1% II stopnia

Pozdrawiam”

Odpowiedź Stowarzyszenia NASZ BOCIAN: Interwencja w tej sprawie została już przekazana bezpośrednio Departamentowi Matki i Dziecka i zostaną podjęte działania wyjaśniające wobec Realizatora (szczegóły w mailu skierowanym do pacjentki przez Stowarzyszenie).

3.666665
Twoja ocena: Brak Średnia: 3.7 (3 votes)

Odpowiedzi

Portret użytkownika kropek1

wizyta u embriologa

Witam,
byłam na bezpłatnej konsultacji i niestety, mimo iż jestem po 2 nieudanych próbach bez zamrożonych zarodków za każdym razem, to embriolog powiedziała, że MZ nie refunduje embrioglue i bez opłaty nie będzie zastosowane, mimo iż mogłoby zwiększyć zajście w ciąże o 10-15%. Ponadto klinika kilkakrotnie pobrała od nas opłaty, których nie powinniśmy uiścić np. za dodatkowe badania na zlecenie lekarza. Na szczęście mamy paragony i po zakończeniu będziemy starać się o zwrot.
Pozdrawiam

kropek
t.p 18.01.2016r.
23.01.16r. synek jest na świecie

Portret użytkownika dobrakobieta

Wreszcie jakieś dobre

Wreszcie jakieś dobre informacje, czekam na więcej http://www.dr-gajda.pl