Wyświetl temat - Adopcja a becikowe

Ogłoszenie!

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 30 gru 2005 21:30 

11 stycznia uprawomocni się nasza sprawa adopcyjna - nasz synek narodzi się na nowo. Jak to się ma do becikowego? czy będzie się należeć ono rodzinom, które adoptują dzieci? Czy mama, która urodzi, zarejestruje a zaraz potem odda dziecko dostanie ów becikowe?dziękuję

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 02 sty 2006 10:55 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Szanowni Państwo,
nie mam bladego pojęcia, nikt o tym nie mówi. najlepiej zapytać parlamentarzystów, oni mają świetne pomysły i wszystko wiedzą najlepiej... Pozdrawiam, D.Dominik

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 06 sty 2006 15:47 
Awatar użytkownika

Nie chcę tutaj mówić o 100% pewności ale w projekcie zapisane było Art.15 b pkt 2: Jednorazowa zapomoga przysługuje ojcu lub matce lub prawnemu opiekunowi.Wniosek o wypłatę składa się w terminie 3 miesięcy od daty urodzenia dzieka"
Mam do czynienia z legislacją na codzień wiec proponuję jeszcze poczekać chwilę na rozporządzenia do ustawy, ktore dokładnie ureguluja problem. Ze źródeł prawno-legislacyjnych wiem, że prawdopodobnie dziecku adoptowanemu do 1 roku jego życia będzie przysługiwała zapomoga, a "właściwym" rodzicem staje się w momencie ostatecznej sprawy sądowej, więc wnioskuję, że skoro stajesz się rodzicem prawnie 11 stycznia a dziecko nie skończyło 1 roku życia - masz prawo do zasiłku.Jestem tym tematem również zainteresowana dlatego z pewnościa będę drążyć temat. Poza tym przypominam jeszcze,że prezydent podpisał jedynie jedną z ustaw mówiącą o przyznaniu zasiłku jedynie matkom, których dochód nie przekracza 540 zł netto, a nie jak mówiła druga ustawa, że BEZ WZGLĘDU NA DOCHÓD... Prezydent się jeszcze zastanawia. Pozdrawiam.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 06 sty 2006 15:54 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Szanowne Panie,
a ja mam wątpliwość, czy "becikowe" będzie mogło byc płacone dwa razy : 1 - matce biologicznej po urodzeniu, 2-matce adopcyjnej . Bo może być tak, ze matka wybierze dziecko ze szpitala, zainkasuje "becikowe" , po czym sąd umieści dziecko w placowce o ona zostanie pozbawiona władzy rodzielskiej, lub - co brzmi jeszcze lepiej - wyrazi zgodę na adopcję. Tak czy owak - zobaczymy. Pozdrawiam, D.Dominik

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 06 sty 2006 16:02 
Awatar użytkownika

Tak Pani Doroto ma Pani rację. Proszę też zapoznać się z ustawą o świadczeniach

http://www.abc.com.pl/serwis/du/2003/2255.htm

a następnie własnie ze zmianami do niej, które tuż przed końcem roku zostały przegłosowane:

http://orka.sejm.gov.pl/proc5.nsf/0/88A ... enDocument

http://orka.sejm.gov.pl/opinie5.nsf/naz ... e/40_u.pdf

procedury legislacyjne są niestety mało czytelne...

Ostatnio zmieniony 06 sty 2006 16:10 przez AgniechaMP, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 06 sty 2006 16:02 

OAO Rzeszów pisze:
Szanowne Panie,
a ja mam wątpliwość, czy "becikowe" będzie mogło byc płacone dwa razy...

Tak sobie pomyślałam że dlaczego początkowy opiekun prawny (rodzic biologiczny) może dostać becikowe a następny opiekun (rodzic adopcyjny) już nie?? Na szczęście nigdzie tego jasno nie napisano więc pewnie będą takie przypadki że zostanie wypłacone dwa razy i to zgodnie z prawem.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 07 sty 2006 23:22 

dziękuję za wyczerpującą wypowiedź. problem w tym, że nasz maluch ma 20 miesięcy, więc nawet jeśli becikowe dla rodzin adopcyjnych jest możliwe to my nie dostaniemy. to jest niesprawiedliwe! nie miałam macierzyńskiego, bo adoptowaliśmy go jak miał 16 miesięcy, teraz też ów pomoc nas ominie. dlaczego sa takie ograniczenia?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 11 sty 2006 11:14 
Awatar użytkownika

Tez mysle,ze dwa razy becikowe nie bedzie wyplacane. Moze byc podobnie jak w przypadku naleznosci z PZU z tytulu urodzenia dziecka.Pani w PZu musiala sprawdzic czy matka biologiczna nie pobrala pieniedzy,dopiero wtedy nam je wyplacila.
Ale nie chodzi o pieniadze. Martwi mnie fakt ,iz matki dopiero po zainkasowaniu "becikowego" ewentualnie beda oddawac dzieci do adopcji,co wiaze sie z dluzszym czsem oczekiwania na dziecko.
Pozdrawiam.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 11 sty 2006 14:26 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Szanowni Państwo,
ja też się tego obawiam. Jeżeli matka zdecyduje się oddać dziecko do adopcji to jeszcze pół biedy. ja najbardziej obawiam się, że dziecko pozostanie w rodzinie dysfunkcyjnej, gdzie nikt nie będzie o nie dbał a dopiero po jakimś wydarzeniu sąd je z tej rodziny zabierze. Albo będzie znów materiał w TV o bitym niemowlaku... Ja nie jestem czarnowidz, ale tak się zdarza coraz cześciej, nawet jeżeli dziecko jest "jedynym żywicielem rodziny". Pozdrawiam, D.Dominik

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 11 sty 2006 17:18 

kropka2 pisze:
Tez mysle,ze dwa razy becikowe nie bedzie wyplacane. Moze byc podobnie jak w przypadku naleznosci z PZU z tytulu urodzenia dziecka.Pani w PZu musiala sprawdzic czy matka biologiczna nie pobrala pieniedzy,dopiero wtedy nam je wyplacila.

To jakaś zgroza!
Jak gdziekolwiek mogą żądać danych matki biologicznej?
Poza tym - polisa jest płacona przez osobę dorosłą.
I świadczenie jest wypłacane tej właśnie osobie.
Jak jeden rodzic ma polisę - dostaje raz wypłatę z tyt. urodzenia dziecka, gdy oboje - dostaje się podwójnie :!:

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 11 sty 2006 17:28 
Mateczka
Awatar użytkownika
Mateczka

Kropk,a a ska pani pzutowa wiedziała jakei są dane matki biologicznej??? co?
Zapewniam cię,że PZU Życie są nie ma takich wytycznych! Weim ze baaardzo dobrzep oinformowanego źródła- biuro Zarządu OWU też nic o tym nie wspominają. To musiałą być zwykłą ciekawość babiszona.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 11 sty 2006 19:20 
Mateczka
Awatar użytkownika
Mateczka

Kropka2, jestem w szoku, sprawdzali w PZU 8O :?:
Ani ja ani mój mąż nie mieliśmy żadnych problemów z wypłatą z PZU, nikt nas o nic dodatkowego nie pytał mimo iz wszyscy wiedzieli, że nasz synek jest adoptowany. Do mnie to nawet w trakcie macierzyńskiego zadzwoniła księgowa i przypomniała, że jak tylko będę miała akt urodzenia synka to ona mi wypisze potrzebne papiery.
Zgadzam sie z Kasiavirag, że to chyba tylko ciekawośc i wścibstwo :roll:
Pozdrawiam!

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 12 sty 2006 17:45 
Awatar użytkownika

Dziewczyny, ona nie chciala slyszec o zalatwieniu sprawy bez tego sprawdzenia,wiec ja glupia podalam. To bylo 1.5 roku temu i jeszcze nie mialam kogo sie zapytac czy tak wolno.Babka byla calkiem z innego miasta,wiec o co jej moglo chodzic.Zobaczyla inna date urodzenia i ponad rok po tym wydany akt ur.i sie czepila.
Przy nastepnym dziecku juz taka glupia nie bede.
Dzieki za odzew. Pozdrawiam.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 17 sty 2006 00:05 
Awatar użytkownika

Kropka ja tylko ci przypomnę że do ukończenia 3 roku życia możesz odebrać pieniądze z ubezpieczenia a więc masz jeszcze czas.
Może tej baby już tam nie ma.
Moja córka miała 11 miesięcy jak był wystawiony akt urodzenia i pani w PZu z przekonaniem powiedziałam że to jej pierwszy akt urodzenia (no jako Ingi..... jest to pierwszy)
To są nasze zapłacone składki.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 17 sty 2006 14:42 
Awatar użytkownika

Alez te pieniadze sa juz dawno wydane.Ale na przyszlosc bedze wiedziala jak sie zachowac.
Dzieki i pozdrawiam.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]