Wyświetl temat - mięśniaki, słabe nasienie a starania o ciążę

Ogłoszenie!

Strefa czasowa UTC

[ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: pn sty 14, 2013 6:18 pm 

Zwracam się do Pani z prośbą o ocenę naszej sytuacji. Staramy się o dziecko dwa lata. Mamy po 29 lat. Po pierwsze miałam usuniętego mięśniaka, operacyjnie, ponieważ był duży (około 10cm-moje zaniedbanie). Wyniki moich hormonów w 3 dniu cyklu to:
TSH 1,43
FSH 8,3
LH 2,8
Estradiol 36
Prolaktyna 31,7- chociaż ostatni wynik 9-mam stwierdzoną hiperprolaktynemię czynnościową, po obciążeniu prolaktyna wzrosła do 454,4-biorę bromergon codziennie na zmianę 1 tabletkę lub 1/2 tabletki i dzięki takiej dawce unormowała się.
Progesteron (17dc) 7,08
Testosteron 54,67
Miałam też badane DHEA-S04 329, Androstendion 2,86, anty-TPO 12.
W listopadzie 2012r. miała robione hsg i opis jest taki: "po podaniu kontrastu uwidoczniono zarys macicy o prawidłowym kształcie, regularnych ścianach i równomiernym zacienieniu. Kanały jajowodów wypełniły się kontrastem na całej długości środek cieniujący obustronnie przedostał się do jamy otrzewnowej"-taki opis dostałam od lekarza wykonującego badanie. Ginekolog, który mnie prowadzi, powiedział natomiast, że budowa jednego jajowodu jest "kiełbaskowata", tzn.że mogą być np. zrosty i sugerowałby inseminację.
Miałam robione usg w 12dc, był pęcherzyk 22mm, poszłam w 15 dc i pęcherzyk miał 17 mm, a w zatoce douglasa znajduje się płyn, z tego wynika,że owulacja raczej była.Niestety do zapłodnienia w tym cyklu nie doszło.
Natomiast jeśli chodzi o badania nasienia męża, to sprawa wygląda tak:
Liczba plemników 145,6 mln: ruch typ 13,4 mln, ruch typ b 23,3 mln, ruch typ c 22,7 mln, nieruchome 86,2 mln. Żywotność 47%. Plemniki o prawidłowej budowie 4%-o nieprawidłowej budowie główki 94%.
W środę rozpoczynam obserwację cyklu i będziemy podchodzić do pierwszej inseminacji.
Chciałabym Panią poprosić o ocenę naszej sytuacji, czy powinnam zrobić jeszcze jakieś badania. Mam wrażenie,że już wszystko przebadane,a efektu nie ma, czy przyczyną jest słabe nasienie? Czy inseminacja daje nam szanse, czy powinniśmy nastawiać się na coś więcej? Leczę się we Wrocławiu-piszę o tym, bo czytałam Pani wypowiedzi i wiem,że Pani czasami o to pyta.
Będę wdzięczna za odpowiedź.

PostZamieszczono: śr sty 16, 2013 3:24 am 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

"Ginekolog, który mnie prowadzi, powiedział natomiast, że budowa jednego jajowodu jest "kiełbaskowata", tzn.że mogą być np. zrosty i sugerowałby inseminację."- brak logiki jeśli uważamy, że jajowód jest uszkodzony (np. niedrożny z powodu zrostów), lub poszerzony- np.jest wodniak jajowodu to jest to wskazanie do in vitro (jeśli jest wodniak to trzeba go obowiązkowo usunąć przed in vitro). Albo jajowody są drożne , albo in vitro- cudów nie ma , ale są złe interpretacje wyników i często też są małe zrosty, które uwalnia HSG i wtedy też częśto po HSG zachodzi się w ciążę. Opis HSG jest prawidłowy, więc trudno teraz mi ocenić kto ma rację.
Prolaktyna nie jest zła, nie należy się nią przejmować i co do leczenia bym dyskutowała. Testosteron jest podniesiony, chyba ,że labolatorium ma inne normy. I poproszę jeszce o normy dla androstendionu (bo to jest chyba jak pamiętam wartość graniczna, a labolatoria mają różne normy) , bo też jest chyba za wysoki. W tym układzie jeszcze poproszę o wzrost i wagę i czy jest obciążenie rodzinne cukrzycą , nadciśnieniem , otyłością?
Po tym opisie HSG ( zakładam, że jajowody są jednak prawidłowe) to myślę, że nie zaszkodzi spróbować wykonać inseminacji, natomiast przy trzeciej można się zacząć zastanawiać co dalej zrobić.

PostZamieszczono: śr sty 16, 2013 6:36 am 

Dziękuję za odpowiedź.
Poniżej podaję normy, o które Pani pytała:
-testosteron 54,67 ng/dl norma 6-82
-androstendion 2,86 ng/ml norma 0,4-4,1
Wzrost 167 cm, waga około 70 kg. Dziadek ma cukrzycę, poza tym nie ma innych obciążeń w rodzinie. Miałam też badany poziom glukozy, wyniki: na czczo 92,9 mg/dl norma 74-106, obciążenie glukozą po 1 godzinie 145,9 mg/dl, po 2 godzinach 94,1 mg/dl.
Lekarz prowadzący powiedział,że maksymalnie 6 inseminacji można zrobić i jeśli nie będzie ciąży, to wtedy trzeba myśleć o in vitro.
Z leczeniem prolaktyny, to było tak,że jak poszłam do pani endokrynolog, to stwierdziła,że gdyby nie było planów ciążowych,to nie musiałaby być leczona, ale ponieważ z jakiegoś powodu nie ma ciąży, to można prolaktynę obniżyć,żeby stworzyć optymalne warunki do zajścia w ciążę.

PostZamieszczono: pt sty 18, 2013 5:58 am 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Niektórzy lubią leczyć prolaktynę , ale myślę ,że to nie tu tkwi przyczyna. Wyniki badań są dobre i proponowane postępowanie też - bo takie są generalnie wytyczne - max 6 inseminacji, albo czasem nawet warto po czwartej się już zacząć zastanawiać nad in vitro. Wygląda na to, że nasienie mogłoby być troche lepsze i może po inseminacjach się udać. :)

PostZamieszczono: śr sty 23, 2013 10:53 am 

Bardzo Pani dziękuję za dotychczasową ocenę.
Mam jeszcze jedną wątpliwość. Czy jeśli mam dwa mięśniaki-około 15mm, mogą one być przeszkodą w zajściu w ciążę? Czy mogą uniemożliwiać zagnieżdżenie się zarodka? Jak wpływają na ciążę? Pytam, ponieważ różne opinie są na ten temat. Znam kobiety, które miały liczne małe mięśniaki i mimo to zachodziły w ciążę.
Pozdrawiam :)

PostZamieszczono: sob sty 26, 2013 10:17 am 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Małe mięśniaki nie są żadną przeszkodą w zajściu w ciążę, ani nie powinny zburzać jej przebiegu, o ile nie są położone podśluzówkowo, albo w okolicy ujścia jajowodu. Tylko te położone podśluzówkowo mogą zaburzać zagnieżdżanie zarodka-pozostałe są bez znaczenia klinicznego. Myślę, że skoro doktor nie zwrócił na nie uwagi to jest ok.

PostZamieszczono: sob sty 26, 2013 11:54 am 

Dziękuję Pani Doktor za odpowiedź. Uspokoiła mnie Pani :)

[ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC