Wyświetl temat - prośba o interpretację badań

Ogłoszenie!

Strefa czasowa UTC

[ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: wt mar 20, 2012 9:57 pm 
Mateczka
Awatar użytkownika
Mateczka

Szanowny Panie doktorze,

chciałam prosić o konsultację w sprawie wyników badań męża.
W ciągu ostatnich 3,5 lat wykonaliśmy około 10 badań, ale przedstawię tylko 3 ostatnie z: 2010, 2011 i 2012 r.
W X. 2010 mąż miał zabieg usunięcia lewostronnych żylaków powrózka nasiennego. Pierwsze z przedstawionych badań było robione: 8 m-cy przed zabiegiem, drugie: 4 m-ce po zabiegu i trzecie: niespełna 1,5 roku po zabiegu.

badanie- SCA- wynik wspomaganego komputerowo badania nasienia

2010-przed zabiegiem/2011-4 m-ce po zabiegu/2012-1,5 roku po zabiegu

DANE FIZYKO-CHEMICZNE

abstynencja:2 dni/4 dni/4dni
objętość: 5ml/3 ml/5,5 ml
aglutynacja: brak/brak/brak
kolor: opalizujący/opalizujący/opalizujący
lepkość: +++/+++/++
liczba komórek okrągłych: 2,0x10^6/ml/ 1,0x10^6/ml/1x10^6/ml
w tym liczba leukocytów:1,0x10^6/ml/0,00x10^6/ml/0,00x10^6/ml

OCENA KONCENTRACJI

koncentracja: 7,9x10^6/ml/ 13,3x10^6/ml/ 24,9x10^6/ml
całkowita liczba w ejakulacie: 39,6x10^6/40,0x10^6/137,2x10^6

ŻYWOTNOŚĆ (test eozyna-nigrozyna)

58,0%/69%/56%
ruch postępowy (a+b) -20%/ 19%/ 15%
liczba w ejakulacie (a+b) 7,8 x 10^6 / 7,6 x10^6/ 20,8x10^6
ruch c- 24%/22%/9%
plemniki prawidłowe 2% (norma >3)/1% (norma>4)/0% (norma>4)
wady główki:96%/97%/98%
wady wstawki:44%/15%/54%
wady witki:25%/28%/22%
krople cytoplazmatyczne: 0%/0%/4%

później jest szczegółówy opis budowy w postaci tabeli ale nie będę wszystkiego przytaczać

końcowy komentarz:
1 badanie: poza normą: koncentracja, ruchliwość oraz morfologia. Podwyższona lepkość ejakulatu. Pozostałe parametry naseinia w normie. Oligoasthenoteratozoospermia.
2 badanie: poza normą: koncentracja oraz morfologia. Wzmożona lepkość ejakulatu. Pozostałe parametry nasienia w normie. Oligoteratozoospermia.
3 badanie:Poza normą: ruchliwość, morfologia oraz żywotność plemników. Wzmożona lepkość ejakulatu. Pozostałe parametry nasienia w normie. AsthenoTeratozoospermia.

Panie doktorze dodam jeszcze, że mieliśmy badane kariotypy i są prawidłowe.
Czy mógłby pan dr zasugerować co powinniśmy zrobić, czy należy wdrożyć dalszą diagnistykę genetyczną ze względu na 100% uszkodzenie plemników?
Czy warto przyjmować jakieś suplementy?

Z czego może wynikać ta podwyższona lepkosć ejakulatu?
Przed ostatnim badaniem mąż pił przez 2 dni ACC i syrop Guajazyl.

Ostatnio badaliśmy testosteron i wyszedł: 17,08 nmol/l (norma: 5,76-28,14)

I jeszcze jedno pytanie: w posiewie nasienia z lutego wyszedł enterocococus faecalis- bardzo obfita hodowla.
W nasieniu z kolei nie ma leukocytów, czy powinniśmy to leczyć?
Mąż nie czuje objawów infekcji.
Dodam, że ja od lat walczę z infekcją ukł. moczowo-płciowego i również w posiewach wychodzi enterococus i e coli.

Aktualnie mąż jest diagnozowany w kierunku chlamydii pneumoniae (dodatnie IGG i IGA w listopadzie 2011), obecnie czekamy na powtórzone testy.
Czy może mieć ona wpływ na nasze problemy?
Czy przy 100% złej morfologii możliwe jest przeprowadzenie IV? czy tylko ewentualnie ta droga pozostaje?

Wczoraj odebrałam moje wyniki i mam dodatnie przeciwciała ANA 1. Boję się, że mam jakąś groźną chorobę z autoagresji (bóle stawów, kłopoty z dłońmi- pokrzywki, objaw Reynaulda)

Bardzo dziękuję za wszelkie wskazówki jakie powinno być nasze dalsze postępowanie w kierunku leczenia niepłodności.

Pozdrawiam serdecznie! :)

PostZamieszczono: czw mar 29, 2012 8:23 pm 
Mateczka
Awatar użytkownika
Mateczka

Panie doktorze, chyba mój post został przeoczony, czy mogłabym prosić o odniesienie się do niego?
Z góry bardzo dziękuję :)

PostZamieszczono: sob mar 31, 2012 7:45 pm 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Szanowna Pani,

Przepraszam za przeoczenie.

Proszę napisać ile razy w badaniach nasienia wyszło, że jest 0% plemników nieprawidłowych.

Pozdrowienia,

Piotr Pierzyński

PostZamieszczono: sob mar 31, 2012 8:26 pm 
Mateczka
Awatar użytkownika
Mateczka

Piotr Pierzynski pisze:
Szanowna Pani,

Przepraszam za przeoczenie.

Proszę napisać ile razy w badaniach nasienia wyszło, że jest 0% plemników nieprawidłowych.

Pozdrowienia,

Piotr Pierzyński

Panie doktorze w chwili obecnej dysponujemy 8-ma wynikami seminogramu i sprawa wygląda następująco:

12.2008 r. - 10% prawidłowych (norma >30%)
02.2009 r. - 8% prawidłowych (norma >30%)
03.2009 r. - 6% prawidłowych (norma >30%)
05.2009 r. - 9% prawidłowych (norma >30%)
07.2009 r. - 12% prawidłowych (norma >30%)
02.2010 r. (komput. bad.) - 2% prawidłowych (norma 3%)
02.2011 r. (komput. bad i równocześnie pierwsze badanie niespełna 4 m-ce po zabiegu usunięcia żpn) - 1% prawidłowych (norma >4%)
03.2011 r. (komput. bad. prawie 1,5 roku po zabiegu) - 0% prawidłowych (norma >4%)

Jak widać nigdy morfologia nie była oszałamiająca, ale chyba w ostatnich badaniach widać tendencję spadkową, choć przyznaję że nie potrafię porównać wyników po zmianach norm nasienia i metody badania.

1. Czy wg Pana dr należałoby powtórzyć badanie za jakiś czas i sprawdzić czy rzeczywiście nie ma żadnego prawidłowego plemnika czy też nie ma sensu?
2. Czy operacja mogła się przyczynić na pogorszenie akurat tego parametru przy jednoczesnej dużej poprawie w ilości plemników?

3. O czym może świadczyć zbyt duża lepkość nasienia (właściwie w większości badań) przy jednoczesnym braku aglutynacji i braku problemów z upłynnieniem?

Bardzo dziękuję za wszelkie wskazówki i serdecznie pozdrawiam! :)

PostZamieszczono: wt kwie 10, 2012 7:06 am 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Szanowna Pani,

Operacja nie powinna niekorzystnie wpływać na odsetki plemników prawidłowych, być może jest tu kwestia innej techniki badania - w badaniach tzw komputerowych wyniki były inne niż w badaniach klasycznych. Badanie można powtórzyć, nie zdawałbym się tu na badanie komputerowe, a raczej na klasyczne badanie z barwieniem preparatu i zliczeniem form prawidłowych - jeżeli takie jest dostępne. Zwiększona lepkość nasienia jako izolowany parametr nie ma dużego znaczenia w ocenie nasienia w sytuacji braku aglutynacji, można ew. wykonać badanie MAR na przeciwciała przeciwplemnikowe.

Z poważaniem

Piotr Pierzyński

http://www.zajscwciaze.pl

PostZamieszczono: wt kwie 10, 2012 8:15 pm 
Mateczka
Awatar użytkownika
Mateczka

Dziękuję serdecznie Panie doktorze, cieszę się, że nie przesądza Pan tego wyniku i nie odbiera nadziei :)
Niestety w naszych okolicach raczej nigdzie nie wykonuje się MAR-testu a jedyna "klinika" bada nasienie jedynie ze wspomaganiem komputerowej oceny.
Czy jest możliwość zbadania przeciwciał np. z krwi czy byłby to jednak test niewiarygodny?
Czy IUI byłaby pomocna w przypadku występowania p/ciał w nasieniu czy nie miałaby ona wpływu na ich pozbycie się?ł

Bardzo dziękuję za dotychczasową interpretację i porady.
Pozdrawiam serdecznie :)

PostZamieszczono: sob kwie 14, 2012 8:05 am 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Szanowni Państwo,

Przeciwciała przeciwplemnikowe ograniczają zdolność plemników do zapłodnienia. Test MAR służy do ich wykrywania, ale tak jak napisałem, można to traktować jako badanie dodatkowe, które nie jest konieczne. Najczęściej obecność przeciwciał przeciwplemnikowych objawia się aglutynacją - czyli "zbijaniem się plemników w grupki", co uniemożliwia ich ruch. Aglutynacja w podanych przez Państwa wynikach nie była obecna. W takiej sytuacji sama zwiększona lepkość nie ma znaczenia, poza tym jest to parametr dość subiektywny. Przeciwciała przeciwplemnikowe we krwi nie są dobrym wykładnikiem sytuacji z nasieniem i nie zalecam wykonywania tego badania.

Patrząc na wyniki nasienia powiedziałbym, że są one "na granicy" IVF i inseminacji (raczej po stronie IVF). Można według mnie w tej sytuacji kolejny raz spróbować z IUI, a preparatyka nasienia przed zabiegiem inseminacji może dostarczyć dodatkowych danych na temat jakości próbki.

Z poważaniem,

Piotr Pierzyński

PostZamieszczono: sob kwie 14, 2012 9:18 am 
Mateczka
Awatar użytkownika
Mateczka

Panie doktorze bardzo dziękuję za tak wyczerpującą odpwiedź.
W chwili obecnej pojawił się kolejny problem, gdyż okazało się że mam dodatnie p/ciała ANA 1 i ANA 2.

Wynik jest następujący:

"ANA 2 - test kompleksowy dodatni

Metodą immunofluorescencji pośredniej (IIF) STWIERDZONO obecność przeciwciał przeciwjądrowych w mianie 1:320 dających na komórkach HEp-2 obraz świecenia ziarnisty.
Autoprzeciwciał tych nie zidentyfikowano jako:
przeciwjąderkowych, nRNP, Sm, TOPO-1(Scl-70), SS-A (Ro), SS-B(La), ACA (antycentromerowych), "nuclear dots", Jo-1, rybosomalnych, mitochondrialnych, cytoszkieletowych, przeciw aparatowi Golgiego, lizosomom oraz przeciw wrzecionu podziałowemu.

KOMENTARZ KLINICZNY

Niespecyficzne przeciwciała przeciwjądrowe w mianie 1:320 lub większym mogą występować w chorobach układowych, szczególnie w ich początkowej fazie oraz podczas leczenia. Występują też w chorobach o etiologii autoimmunologicznej m.in. w RZS, zespole antyfosfolipidowym, zapaleniach wątroby i tarczycy a także w chorobach rozrostowych i infekcyjnych. Mogą nie mieć znaczenia klinicznego występując u osób starszych, szczególnie u kobiet.
Wskazana jest stała obserwacja kliniczna oraz badanie kontrolne po okresie 6 miesięcy lub przy nasileniu się dolegliwości.

Uzyskane wyniki badań należy interpretować w odniesieniu do całości obrazu klinicznego pacjenta."

Od kilku lat mam pojawiajace się i znikające bóle stawów (kolano, łokieć, nadgarstki, biodro) i bardzo się boję, że choruję na toczeń albo inną poważną chorobę z autoagresji. Mam też duże problemy z napadowym częstomoczem, co uniemożliwia mi normalne funkcjonowanie (profil nerkowy w normie, badanie ogólne moczu - OK), mam też od dłuższego czasu bóle pod prawym żebrem (usg ok, próby wątrobowe w normie), dwa lata temu w gastroskopii wyszedł mi refluks żołądka.
Od 8 m-cy przyjmuje też Letrox, gdyż wyszły mi dodatnie anty TG-około 500, anty TPO w normie i TSH zawsze było w normie.
W chwili obecnej jestem na eksperymentalnej antybiotykoterapii ze względu na dodatnie wyniki w klasie IGG na chlamydię pn., mycoplasmę pn., ureaplasmę, mycoplasmę hominis, IgM i IgA wyszły ujemne (nigdy nie miałam leczenia celowanego gdyż nie byłam świadoma kontaktu z tymi bakteriami).

Byłabym ogromnie wdzięczna gdyby zechciał się Pan dr odnieść do wyników p/ciał bo powiem szczerze, że ogromnie się martwię i już dostaję depresji ze względu na coraz to nowsze "sesnsacje" dotyczące swojego zdrowia a mające przełożenie na dalsze plany życiowe.

Serdecznie pozdrawiam
i z całego serca dziękuję
loni

PostZamieszczono: ndz kwie 22, 2012 10:24 am 
Mateczka
Awatar użytkownika
Mateczka

Panie doktorze czy mógłby się Pan dr odnieść do mojego ostatniego postu? Bardzo mi na tym zależy....
Dziękuję z góry!

PostZamieszczono: wt kwie 24, 2012 4:16 pm 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Szanowna Pani

Przepraszam za opóźnienie w odpisywaniu, jakoś mi Pani post zginął.

Zgodnie z obecnie dostępnymi danymi, jeżeli chodzi o przeciwciała przeciwjądrowe, to nie zaleca się ich sprawdzania nawet u par z nawracającymi poronieniami, bo jak się okazuje - jak dotąd nie znaleziono powiązania ich obecności ze spadkiem szans na urodzenie dziecka. Nie ma też swoistego leczenia (zresztą trudno powiedzieć co leczymy - raczej wynik badania niż chorobę, skoro nie ma to wpływu na szanse na urodzenie dziecka).

Jeżeli chodzi o opisywane przez Panią objawy to wymagają one konsultacji reumatologicznej (w związku z bólami stawów). Nie mam wiedzy na temat zasadności leczenia antybiotykami w sytuacji dodatnich przeciwciał w klasie IgG i trudno mi się na ten temat wypowiadać.

Myślę, że w tym, co Pani opisała nie ma zbyt wielu niepokojących rzeczy i raczej nie powinno to zmniejszać szans na ciążę ani opóźniać decyzji o podjęciu leczenia.

Z poważaniem,

Piotr Pierzyński

[ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC