Wyświetl temat - poronienie... chlamydia, opryszczka, krzepliwość, leki itp.

Ogłoszenie!

Strefa czasowa UTC
 [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: czw sty 05, 2012 10:28 pm 
Offline

Rejestracja: czw sty 05, 2012 9:16 pm
Posty: 2
Panie doktorze, nie znalazłam konkretnych odpowiedzi na temat badań (jakie konkretnie robić, kiedy i ile czasu po kuracji antybiotykami), dlatego będę bardzo wdzięczna za odpowiedź eksperta (bo na forach dziewczyny piszą bardzo różnie).

Jestem po zabiegu łyżeczkowania. Płód obumarł w 8 tygodniu ciąży. Żeby uniknąć podobnej sytuacji postanowiłam wykonać serię badań, aby zmniejszyć ryzyko poronienia przy kolejnej ciąży i uspokoić własne sumienie.

Przeanalizowałam swoje dotychczasowe choroby i dolegliwości. Nigdy w życiu nie chorowałam na żadne poważniejsze choroby (poza ospą), nigdy w życiu nie leżałam w szpitalu.
Z poważniejszych dolegliwości: miewałam silne krwotoki z nosa (leczone u laryngologa); mam skłonność do żylaków i tzw. „pajączków”, okresowo cierpię na atopowe zapalenie skóry; przez bardzo długi czas byłam leczona na e.coli (stwierdzone na podstawie wymazu/posiewu z szyjki macicy); nie jestem pewna ale być może koło 6tc złapałam pierwszy raz w życiu opryszczkę (wyskoczyło mi coś na ustach ale bez bólu, bez swędzenia – białe plamki, jakby z „wodą”, które zniknęły po 3 dniach).

Na podstawie powyższego, proszę o podpowiedź:
- Czy badania PT, APTT i Fibrynogen wystarczą na zbadanie krzepliwości krwi?
- Jakie badania na chlamydię wykonać: badania z krwi, wymaz z szyjki, wymaz z cewki, oka? Wszystkie? Czy powinien być od razu przebadany mój mąż? Jak (krew, wymaz)?
- Czy opryszczka na ustach mogła być groźna dla płodu? Jakie badania wykonać na opryszczkę? Czy wystarczą badania z krwi na: CMV, HSV (HSV1, HSV2)? Czy tu też zalecany byłby wymaz?
- Jakie inne badania Pan by sugerował?

Po zabiegu łyżeczkowania zostały mi przepisane antybiotyki (doxycyclinum i nystatyna). Proszę o informację ile czasu muszę odczekać po kuracji aby móc wykonać powyższe badania i wymazy?

I na koniec... O dzidziusia staramy się od dwóch lat. Czy to prawda że po poronieniu jest łatwiej zajść w ciążę? Czy nie ma reguły i możemy ponownie czekać tyle czasu?

Nie chcę popadać w paranoję, wiem, że często poronienia są po prostu wynikiem „selekcji naturalnej” ale te powyższe wątpliwości wolałabym po prostu sprawdzić.

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.


Na górę
  
 
PostZamieszczono: pn sty 09, 2012 7:46 pm 
Offline
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Rejestracja: pn lut 01, 2010 11:00 pm
Posty: 2267
Szanowna Pani,

Większość badań wykonywanych po jednym poronieniu jest - jak Pani napisała - dla "uspokojenia sumienia" i zalecenie ich nie ma merytorycznych podstaw.

Wystąpienie poronienia oznacza, że doszło do nieprawidłowości tak nasilonych, że ciąża nie mogła przebiegać dalej. Nieprawidłowości takie to w około 70% przypadków poronień zaburzenia genetyczne, tzw. sporadyczne, czyli takie, które zdarzają się u zupełnie zdrowych par i nie mają tendencji do powtarzania się. Z drugiej strony, rozumiem, że każdy chce uniknąć ponownego doświadczenia tak traumatycznego przeżycia, jakim jest poronienie.

W związku z tym, według mnie po poronieniu warto zrobić badanie USG do potwierdzenia stanu narządu rodnego. Zestaw badań w poronieniach nawracających obejmuje zwykle badania kariotypu obojga partnerów, badania układu krzepnięcia (parametry krzepnięcia + AT III, cz Leiden, mutacja protrombiny G20210, białko C i białko S) oraz badania immunologiczne (czynik RF, przeciwciała antyfosfolipidowe).
Wykonywanie tych badań po jednym poronieniu to jednak trochę tak jakby robić badanie tomografii komputerowej wszystkim, których od czasu do czasu boli głowa. Nie ma to uzasadnienia medycznego i do tego dość dużo kosztuje więc swoim pacjentom bym to odradzał.

Opryszczka wargowa nie zwiększa ryzyka poronienia i nie ma według mnie uzasadnienia badanie przeciwciał przeciwko HSV o ile nie ma Pani już jej objawów. Doxycyklina ma w swoim spektrum działania Chlamydia więc tutaj też nie bardzo jest to uzasadnione - jeżeli robić badania w tym kierunku to najlepiej wymaz z szyjki i badanie metodą PCR.

Wystąpienie poronienia potwierdza, że doszło do zapłodnienia jajeczka, prawidłowego transportu zarodka przez jajowód, jak również prawidłowej implantacji. Poprawia to rokowanie na zajście w ciążę w ogóle, nawet pomimo, że skończyło się niedobrze.

Po poronieniu swoim pacjentom sugeruję zwykle wykonanie badania USG i o ile nie ma innych zastrzeżeń, w tym do cyklu i owulacji i odtworzył się naturalny cykl zalecam zwykle odczekanie 2-3 cykli. Często proponuję wsparcie psychologiczne przed rozpoczęciem dalszych starań o ciążę. Tak naprawdę zestaw badań powinien być dobrany do indywidualnej sytuacji i trudno to tak ogólnie napisać. Dalsze postępowanie uzależniałbym od ustaleń z Państwa lekarzem prowadzącym.

Z poważaniem

Piotr Pierzyński


Na górę
  
 
PostZamieszczono: pn sty 09, 2012 8:58 pm 
Offline

Rejestracja: czw sty 05, 2012 9:16 pm
Posty: 2
Bardzo serdecznie dziękuję Panu za odpowiedź.
Uzmysłowił mi Pan podstawowe rzeczy.
W piątek mam wizytę kontrolną z usg a w związku z tym, że mam tendencję do łapania różnych bakterii - zrobię tylko wymaz z szyjki w tym kierunku (uwzględniając i chlamedię).
Pozdrawiam.


Na górę
  
 
 [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group