Wyświetl temat - test PCT, przeciwciala przeciwplemn. u mezczyzn

Ogłoszenie!

Strefa czasowa UTC

[ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: śr mar 24, 2010 9:57 am 
Awatar użytkownika

Panie doktorze, jaka jest roznica miedzy posiewem nasienia a pobraniem krwi u mezczyzn odnosnie badan przeciwcial przeciwplemn, ktore badanie jest wiarygodniejsze i jak sie ma do tego test PCT? Ja mam przeciwciala przeciwplemn. we krwi z ++ (moga miec znaczenie kliniczne), ale maz nigdy nie byl badany w tym kierunku.
Joanna

Tytuł:
PostZamieszczono: czw mar 25, 2010 9:10 am 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Szanowna Pani,

Jeżeli chodzi o przeciwciała przeciwplemnikowe we krwi - zasadność wykonywania tego badania jest kwestiononana. To prawda, że częściej obserwuje się je u par mających kłopoty z zachodzeniem w ciążę, ale mechanizm ich wpływu na zachodzenie w ciążę jest niejasny i nie ma skutecznego leczenia zmniejszającego poziomy przeciwciał czy poprawiającego odsetki ciąż.

Przeciwciała przeciwplemnikowe w nasieniu to zupełnie inna sprawa - mogą one zmniejszać ruchliwośc plemników czy ich zdolność do zapłodnienia. Według mnie jedynie oznaczanie przeciwciał tego typu w nasieniu ma sens (jest to tzw test MAR). Sytuacja z leczeniem wygląda jednak podobnie - nie ma skutecznych sposobów leczenia np farmakologicznego zmniejszającego poziomy p/ciał przeciwplemnikowych w nasieniu a leczenie niepłodności polega wówczas na dobraniu odpowiedniej techniki wspomaganego rozrodu.

Jeżeli chodzi o test PCT - jego znaczenie jest również kwestiononwane. W wielu krajach nie jest on w ogóle wykonywany. Jedynym zastosowaniem PCT może byc uzyskanie potwierdzenia co do zasadności kontynuowania prób naturalnego zajścia w ciążę. Jeżeli PCT jest nieprawidłowy - wówczas stosuje sie inseminacje (oczywiście o ile są spełnione ku temu warunki - dobra owulacja, drożne jajowody i odpowiednia jakość nasienia).

Podstawowy problem z PCT jest jednak taki że tak naprawdę jeżeli jakość nasienia jest dobra a nie udaje się zajść w ciążę w ciągu np roku lub dłużej to i tak się stosuje inseminacje (nawet jeżeli PCT jest prawidłowy). Oznacza to, że ten test najczęściej nie wnosi żadnych dodatkowych informacji. Jego zastosowanie - jeżeli jakiekolwiek - jest według mnie bardzo ograniczone.

Jeżeli Państwo staracie się od 7 lat i mieliście Państwo już kilka IUI nie sądzę że test PCT wniesie cokolwiek do Państwa sytuacji, szczególnie, że leczenie będzie - jak się domyślam - polegało na IUI lub innych technikach wspomaganego rozrodu.

Z poważaniem

Piotr Pierzyński

[ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa UTC