Wyświetl temat - azoospermia - leczenie, przyczyny?

Ogłoszenie!

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Forum zablokowane Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 10 lut 2010 11:41 
Awatar użytkownika

Witam,
u mojego męża rozpoznano azoospermię. Został skierowany na biopsję jąder. Zaraz po biopsji otrzymaliśmy informację, że ani w najądrzach ani w jądrach nie znaleziono plemników.
W wyniku badań histopatologicznych napisano:
„We wszystkich biopsjach z obu jąder obraz podobny - kanaliki zawierają wyłącznie komórki Sertolego. Komórki Leydiga widoczne w części wycinków - są one morfologicznie prawidłowe.”

Proszę o informację czy są szanse na leczenie, w wyniku którego pojawią się plemniki? Jakie mogą być przyczyny azoospermii w przypadku mojego męża?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 10 lut 2010 14:51 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Szanowni Państwo,

Przyczyny azoospermii mogą być różne, od przebytego urazu jąder, po przebyte infekcje czy czynniki genetyczne.

Podany wynik biopsji jąder może odpowiadać tzw zespołowi komórek Sertolego, w którym nie ma produkcji plemników w jądrach. Dodatkowa diagnostyka może obejmowac badanie FSH / LH/ Testosteronu oraz badania genetyczne (AZF, kariotyp. Mukowiscydoza).

W związku z tym że biopsja jąder wykonywnana jest na ślepo, u meżczyzn z miernie podwyższonym FSH istnieje możliwość znalezienia plemników w tzw zabiegu micro dissection TESE – otwartej biopsji jąder wykonywanych pod kontrolą mikroskopu.

Jest to dośc nowa technika, z tego co wiem w Polsce nie jest wykonywana. Wstępne wyniki wskazują na jej większą skuteczność w porównaniu do klasycznego zabiegu TESA.

Sensowne będzie wykonanie badań genetycznych i hormonalnych i zgłoszenie się do urologa / androloga. Jeżeli na podstawie badania klinicznego i badań dodatkowych rokowanie co do znalezienia plemników będzie niekorzystne, należy rozważyć wykorzystanie nasienia dawcy.

Piotr Pierzyński

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 10 lut 2010 16:14 
Awatar użytkownika

Dziękuję serdecznie za odpowiedź.

Mąż przeszedł już badania hormonalne (wszystko w normie, testosteron w dolnej granicy ale mieści się w normie) oraz usg jąder (również nic nie wykazało), nasieniowody są drożne.
Jedyne badanie, którego nie wykonaliśmy to badanie genetyczne (nie mieliśmy takiego zalecenia).
Lekarz androlog nie był niestety w stanie podać nam przyczyny braku produkcji plemników - a i mąż nie przypomina sobie żadnego poważnego urazu, przebytej choroby...

Czy badanie genetyczne pomoże nam znaleźć przyczyny takiego stanu rzeczy?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 10 lut 2010 17:58 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Szanowni Państwo,

Najczęściej przyczyny azoospermii nie związanej z niedrożnością nasieniowodów / najądrzy (tzw non obstructive azoospermia) są trudne do ustalenia. Prawidłowe poziomy FSH mogłyby świadczyć o (częściowo) zachowanej spermatogenezie i poprawiałyby rokowanie na znalezienie plemników na ponownej biopsji.

Badania genetyczne mogą być pomocne w wykluczeniu np z Klinefeltera czy mukowiscydozy które też mogą być związane z azoospermią. W zespole Klinefeltera na przykład mogą być obecne tylko komórki Sertolego oraz komórki Leydiga. Jeżeli chodzi o zespół komórek Sertolego (SCO - Sertoli Cell Only syndrome), u około 20 do 40% mężczyzn z SCO mogą być zachowane ogniska spermatogenezy.

Po wykonaniu badań genetycznych można wykonać powtórną biopsję jąder i mrożenie plemników (jeżeli uda się je uzyskać).

Piotr Pierzyński

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 10 lut 2010 22:04 
Awatar użytkownika

Witam
Panie doktorze, mąż miał wykonane 3 krotne badanie nasienia potwierdzające kompletny brak plemników następnie przyjmował clostillbegyt oraz androwit po kolejnym badaniu znaleziono pojedyńcze plemniki (cryptozospermia) nastepnie androlog zalecił proxeed plus i clostillbegyt i koleje badanie azospernia nie znaleziono żadnych plemników,wykonalismy badania gen kariotyp, CFTR,AZF, oraz FSH,LH,PRL,E2,TEST,DHEAs,betaHCG,CEA,PSA wyniki w normie tylko FSH 13,3 podwyższone, następnie wykonano biopsję i też nie znalezniono plemników, co możemy jeszcze zrobić .....czy mamy szansę na wspólne dziecko bez korzystania z banku dawcy???? aha i jeszcze jedno jakie hormony powinniśmy kontrolować po przeprowadzonej biopsji???

Kariotyp 46xx, 46xy
Listopad 2009 Nowum-biopsja :-( nie znaleziono plemników
Marzec 2010 -ctyptoasthenozoospermia

Mam nadzieję............. :-)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 10 lut 2010 23:06 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Szanowna Pani,

Obawiam się że rozwiązaniem będzie powtórzenie biopsji. Nie udowodniono by przyjmowanie leków typu tamoksyfen czy klomifen (Clostilbegyt) zmieniało znacząco sytuację. Czasem się to jednak stosuje na zasadzie "nie zaszkodzi, może pomóc". Kolejna biopsja powinna miec miejsce min po 3 miesiącach od poprzedniej. Bezpośrednio po biopsji nie ma potrzeby kontrolowania hormonów, może dochodzić do zwiekszenia poziomów FSH. Jeżeli proces hamowania spermatogenezy postępuje, poziom FSH będzie wzrastać. Długoterminowo, można sprawdzać poziom testosteronu (do sprawdzenia funkcji endokrynnej jąder).

Piotr Pierzyński

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 11 lut 2010 22:03 
Awatar użytkownika

Dziekuję za odpowiedź
Pozdrawiam :D

Kariotyp 46xx, 46xy

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 09 mar 2010 11:17 
Awatar użytkownika

Witam
Pozwolę sobie przytoczyć swoją poprzednią wiadomość aby dokładnie naświetlić naszą sytuację otóż:
mąż miał wykonane 3 krotne badanie nasienia potwierdzające kompletny brak plemników następnie przyjmował clostillbegyt oraz androwit po kolejnym badaniu znaleziono pojedyńcze plemniki (cryptozospermia) nastepnie androlog zalecił proxeed plus i clostillbegyt i koleje badanie azospernia nie znaleziono żadnych plemników,wykonalismy badania gen kariotyp, CFTR,AZF, oraz FSH,LH,PRL,E2,TEST,DHEAs,betaHCG,CEA,PSA wyniki w normie tylko FSH 13,3 podwyższone, następnie wykonano biopsję jej wynik to w biopsjach obu jąder obraz podobny-większość kanalików zawiera tylko komórki Sertolego/wiele z nich szkliwieje/ tylko w pojedyńczych kanalikach widoczne pojedyncze komórki szeregu spermatogenezy,ale nie znaleziono plemników.Komórki Leydiga prawidłowe.
Następnie po 3 miesiącach od biopsji wykonalismy badanie FSH 14,28 poprzednio 13,03, LH 3,65 poprzednio 1,27, prolaktyna 11.43 poprzednio 9,69 testosteron 7,14 poprzednio 4,26 dodam iż w ciągu tych 3 miesięcy mąż nie zażywał żadnych leków, wynik nasienia cryptoasthenozoospermia (ilość 4 ml, pH 7,4 zabarwienie biało-szare, lepkość prawidłowa homogenizacja 30 minut,liczba plemników w 1ml nasienia <100 000, po upłynnieniu w osadzie po wirowaniu znaleziono jeden ruchomu plemnik (o szybkim ruchu postępowym) zalecono męzowi branie przez 2 m-ce agapurinu 2*1 tabl i kwas foliowy co Pan o tym sądzi czy szane na znalezienie większej ilości plemników istnieją ?????
pozdrawiam serdecznie

Kariotyp 46xx, 46xy

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 09 mar 2010 15:10 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Szanowna Pani,

Wygląda na to że niezależnie od stopnia ewentualnej poprawy będziecie Państwo potrzebować leczenia ICSI / IMSI. Mozna się zastanowić nad zamrożeniem próbki nasienia przed rozpoczęciem stymulacji jajeczkowania. W dniu pobrania komórek jajowych można próbować skorzystać ze świeżo oddanego nasienia. Gdyby było to niewystarczające można rozmrozić nasienie uprzednio zamrożone. Jako opcja zapasowa pozostaje jeszcze wykonanie biopsji jąder w tym samym dniu.

Trudno mi się wypowiedzieć co do szans na poprawę obrazu nasienia po opisanym przez Panią leczeniu. Optymistyczne jest to, że plemniki w nasieniu się w ogóle pojawiły. W takiej sytuacji zastanawiałbym się raczej nad strategią leczenia niepłodności niż nad próbami (o nieudowodnionej skuteczności) podwyższenia liczby plemników. Generalnie, szanse na ciążę w leczeniu ICSI są podobne niezależnie czy w nasieniu jest 100 tys czy 400 tys plemników w ml. Ruchliwości ani odsetków form prawidłowych również nie da się poprawić leczeniem farmakologicznym (w stopniu pozwalającym np na rezygnację z ICSI).

Z poważaniem,

Piotr Pierzyński

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 09 mar 2010 20:40 
Awatar użytkownika

dziekuję bardzo za odpowiedź
pozdrawiam

Kariotyp 46xx, 46xy

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 01 cze 2010 18:38 
Awatar użytkownika

Witam
Pozwolę sobie przytoczyć swoją poprzednią wiadomość aby dokładnie naświetlić naszą sytuację otóż:
mąż miał wykonane 3 krotne badanie nasienia potwierdzające kompletny brak plemników następnie przyjmował clostillbegyt oraz androwit po kolejnym badaniu znaleziono pojedyńcze plemniki (cryptozospermia) nastepnie androlog zalecił proxeed plus i clostillbegyt i koleje badanie azospernia nie znaleziono żadnych plemników,wykonalismy badania gen kariotyp, CFTR,AZF, oraz FSH,LH,PRL,E2,TEST,DHEAs,betaHCG,CEA,PSA wyniki w normie tylko FSH 13,3 podwyższone, następnie wykonano biopsję jej wynik to w biopsjach obu jąder obraz podobny-większość kanalików zawiera tylko komórki Sertolego/wiele z nich szkliwieje/ tylko w pojedyńczych kanalikach widoczne pojedyncze komórki szeregu spermatogenezy,ale nie znaleziono plemników.Komórki Leydiga prawidłowe.
Następnie po 3 miesiącach od biopsji wykonalismy badanie FSH 14,28 poprzednio 13,03, LH 3,65 poprzednio 1,27, prolaktyna 11.43 poprzednio 9,69 testosteron 7,14 poprzednio 4,26 dodam iż w ciągu tych 3 miesięcy mąż nie zażywał żadnych leków, wynik nasienia cryptoasthenozoospermia (ilość 4 ml, pH 7,4 zabarwienie biało-szare, lepkość prawidłowa homogenizacja 30 minut,liczba plemników w 1ml nasienia <100 000, po upłynnieniu w osadzie po wirowaniu znaleziono jeden ruchomu plemnik (o szybkim ruchu postępowym) zalecono męzowi branie przez 2 m-ce agapurinu 2*1 tabl i kwas foliowy.

Panie Doktorze
mąż zastosował się do wskazówek prowadzącego androloga, zażywał agapurin następnie zrobił wynik testosteronu okazał się tak niski jak jeszcze nigdy 2,33 FSH 13,92 jesteśmy zrozpaczeni ....
Co Pan o tym sądzi ????
pozdrawiam serdecznie

Kariotyp 46xx, 46xy

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 30 wrz 2010 11:17 

Witam,
potrzebuję porady odnośnie wyników męża na badanie nasienia. Z badania wynika, że mąż ma azoospermię. Czy my teraz musimy udać się z tymi wynikami do androloga a następnie zrobić biopsje jąder ? Czy potrzebne będzie podwiązanie nasieniowodu? Proszę o poradę.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 04 paź 2010 23:39 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Szanowna Pani,

Może to być konsultacja andrologiczna lub konsultacja w klinice leczenia niepłodności. Należy spróbować określić przyczynę azoospermii i ustalić leczenie, które będzie najbardziej skuteczne. Postępowanie diagnostyczne obejmuje diagnostykę hormonalną, badanie urologiczne, ew badanie USG, ew. badania genetyczne.
Po zakończeniu diagnostyki będzie można zaplanować co dalej - np czy rzeczywiście najlepszym sposobem jest biopsja.

Z poważaniem

Piotr Pierzyński

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 12 paź 2010 21:25 

Witam
Mam 29 lat nie dawno miałem ogólne badanie nasienia i w yszło że mam azoospermie.
Wstępna ocena makroskopowa
objętość (ml) - 2,0
lepkość (+,++,+++) - +
czas upłynnienia (min) - 20
pH - 7,9
ogólny % ruchliwych - 0
uchliwośc postępowa (%)
(a) szybka linearna - 0
(b) wolna linearna i nielinearna - 0
(c) brak ruchliwości postepowej - 0
(d) brak ruchu w ogóle - 0
aglutynacja (-,+,++,+++) - -
liczba plemników (1x1000000ml) - 0,0
ogólna liczba plemników w ejakulacie (1x1000000) - 0,0
Takie miałem wyniki po ogólnym badaniu nasienia.
Jestem od 2 lat po przeszczebie nerki,biore leki imunosupresyjne,mam tez podwyższony poziom TSH-3,6.Przez 13 lat bylem dializowany (od 16 roku życia)
Pytanie mam takie jakie mam jeszcze zrobić badania i czy to że jestem po przeszczebie i biore leki oraz ze byłem dializowany moze mieć jakis wpływ na te wyniki??
Pozdraiam i czekam na odpowieź.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 13 paź 2010 23:12 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Szanowna Pani

Spadek poziomu testosteronu nie jest dobrym predyktorem znalezienia plemników na biopsji i sytuacja wcale nie musi być gorsza niż poprzednio. O całości decyduje obraz nasienia. Tak jak pisałem, jeżeli uda się uzyskać plemniki to warto je zamrozić, jeżeli nie - można rozważyć powtórzenie biopsji

Z poważaniem

Piotr Pierzyński

Odpowiedz z cytatem  
Forum zablokowane Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]