Wyświetl temat - wynik biopsji

Ogłoszenie!

Strefa czasowa UTC

[ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: wynik biopsji
PostZamieszczono: pn lut 15, 2010 3:56 pm 
Awatar użytkownika
Witam,

Panie Doktorze na skutek azoospermii mąż miał wykonaną biopsję jąder. Niestety w pobranym materiale nie znaleziono plemników. Opis badania histopatalogicznego mówi o ocalałych nielicznych kanalikach zawierających komórki Sertoliego i nieliczne komórki szeregu spermatogenezy, oraz nieliczne komórki leydiga w preparacie mają typową budowę.
czy są jescze szanse na leczenie męża aby uzyskać plemniki i jak wyglada takie leczenie?
Dodam że mąż miał robione badania kariotypu i genetyczne, które wyszły prawidłowo oraz poziom FSH ok 32, LH 10, obraz USG prawidlowy.

Tytuł:
PostZamieszczono: pn lut 15, 2010 9:13 pm 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Opcją mogłoby być micro dissection TESE (otwarta biopsja jąder pod kontrolą mikroskopu operacyjnego), która w około 20% do 40% mężczyzn z negatywnymi biopsjami TESA i podwyższonym FSH może znaleźć plemniki. Według mojej wiedzy jednak ta technika nie jest dostępna w żadnym z polskich ośrodków.

Jako alternatywa pozostawałoby powtórzenie biopsji jąder. W przypadku nieobstrukcyjnej azoospermii i podwyższonych poziomów FSH nie udowodniono by leczenie farmakologiczne mogło cokolwiek zmienić.

Z poważaniem,

Piotr Pierzyński

Tytuł:
PostZamieszczono: wt lut 16, 2010 10:06 am 
Awatar użytkownika
Dziękuję za odpowiedź.

Panie Doktorze mąż miał zastosowaną przezskórną biopsję igłową. Wynik nie opisuje zastosowanej metody. Użyte igły do badania najądrza to 27G 0,4 mm i jądra 1,6 Hepafix. Czytaliśmy o metodzie mappingu, czy ta metoda dałaby lepsze efekty, skoro mąż ma zachowane nieliczne komórki spermatogenezy?

Czy mógłby Pan podać nam adres gdzie moglibyśmy poczytać o tej nowej metodzie, również w jęz. ang., o jej skutkach ubocznych itp.
Gdzie obecnie w Europie wykonuje się biopsję tą metodą i czy mógłby Pan nam polecić jakąś klinikę, która zajmuje się tym problemem.

Chciałabym jescze upewnić się o szansę leczenia, gdyż czytałam w wielu artykułach że próbuje się jednak leczyć w Polsce testosteronem w połączeniu z androgenami. Na jednej z Pana wypowiedzi przeczytałam jednak że podanie testosteronu powoduje zachamowanie spermatogenezy.
Dodam że poziom testosteronu jest u męża w normie. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Tytuł:
PostZamieszczono: wt lut 16, 2010 8:39 pm 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Szanowna Pani,

Metoda mappingu polega na wykonaniu kilku wkłuć podczas jednego zabiegu. Nie ma gwarancji na znalezienie plemników ale szanse mogą być większe niż biopsja z jednego miejsca.

Jeżeli chodzi o materiały nt micro dissection TESE, jest ich dość dużo w Internecie. Mógłbym polecić materiały z Cornell University (http://www.maleinfertility.org/new-retrieval4.html). Ryzyko jest podobne do zabiegu TESA i zależy od jego rozległości.

Rzeczywiście podawanie testosteronu czy innych androgenów może u mężczyzn z prawidłowym stężeniem testosteronu zahamować spermatogenezę. Niektórzy androlodzy stosują połączenie tamoksyfenu z testosteronem, wówczas nie powinno być takiego efektu jak przy samym testosteronie. Tak jak pisałem, u mężczyzn z azoospermią, podwyższonym FSH i prawidłowym stężeniem testosteronu skutecznośc takiego postępowania nie została udowodniona w dużych badaniach. Opisywane są jednak pojedyncze przypadki skutecznego leczenia i czasem jest to zalecane na zasadzie próby.

Jeżeli chodzi o kliniki korzystające z micro TESE, to w Londynie zajmuje się tym przynajmniej kilka klinik. Sam zabieg pobrania plemników często wykonywany jest w ośrodku andrologicznym a plemniki są zamrażane i transportowane do ośrodka leczenia niepłodności.

Jak pisałem, nie mam wiedzy co do ośrodków w Polsce prowadzących tego typu zabiegi. Myślę że dobrym pomysłem może być skonsultowanie się z andrologiem i ustalenie dostępnych opcji.

Z poważaniem

Piotr Pierzyński

Tytuł:
PostZamieszczono: śr lut 17, 2010 9:22 am 
Awatar użytkownika
Panie Doktorze.
Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź.

[ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC