Wyświetl temat - poziom PROLAKTYNY (a antydepresanty i SNT)

Ogłoszenie!

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Forum zablokowane Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 18 gru 2016 19:42 

Przy okazji ostatniej wizyty u ginekologa dostałam skierowanie na badania: prolaktyna i prolaktyna z MCP. Wyniki pokazują, że mój poziom prolaktyny jest za wysoki (chyba nie jakoś makabrycznie wysoki - czytałam o sporo wyższych - ale jednak).

Bez obciążenia MCP: 48,32 ng/ml (norma: 5,18 - 26,53)
60 min po obciążeniu: 214,06 ng/ml

Jak interpretować ten wynik?

................
Co może mieć znaczenie:

1. Od jakiegoś czasu jestem zmuszona zażywać leki antydepresyjne (SNRI - jak niżej).
Po odstawieniu ich (mam nadzieję niedługo...) planujemy zajść w ciążę. Próbowaliśmy już wcześniej - bez skutku... :mur:
Czytałam, że niektóre leki antydepresyjne mogą zawyżać jej poziom.
Nigdzie tylko nie jest napisane:
- w jakim stopniu mogą ten poziom podwyższać?
- przy jakich konkretnie typach antydepresantów?
- przy jakich dziennych dawkach?
...

Czy zażywane przezemnie SNRI (wenlafaksyna) w dawce 225 mg/dzien mogła spowodować taki (j.w.) wzrost?
Gdzieś spotkałam się ze stwierdzeniem, że wenlafaksyna działa na dopaminę dopiero w dawkach ponad 300 mg/dzien... a poniżej - w dużo mniejszym stopniu? czy może w ogóle?...

2. Sprawa druga mogąca mieć wpływ na wysokość prolaktyny: leczę niewielką (subkliniczną) niedoczynność tarczycy.

Będę wdzięczna za pomoc i komentarz do opisanej sytuacji.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 19 gru 2016 23:17 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Obie rzeczy tzn. leki antydepresyjne i niedoczynność tarczycy mogą podnosić prolaktynę. Nie ma potrzeby odpowiadać na te wszystkie pytania, bo to nie ma znaczenia- znaczenie ma odstawienie leków antydepresyjnych , leczenie tarczycy i starania o ciążę.

Odpowiedz z cytatem  
Forum zablokowane Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]