Wyświetl temat - Diagnostyka i leczenie w przypadku pozytywnego test MAR

Ogłoszenie!

Strefa czasowa UTC

[ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: czw wrz 01, 2016 11:31 am 

Witam serdecznie!

Od dwóch lat staramy się bezskutecznie o dziecko. Mamy po 29 lat. Prawdopodobną przyczyną niepowodzeń są przeciwciała u męża w nasieniu - test MAR 100%. Po 3 miesiącach kuracji encortonem u męża, przeciwciała występują nadal na tym samym poziomie. Ja mam niedoczynność tarczycy, aktualnie TSH=1,6. Miałam laparoskopię i histeroskopię - wszystko w normie i drożne, kilkakrotnie potwierdzona owulacja na usg, hormony w normie, jedynie wysokie AMH=9,27ug/l (norma max: 7,0). Nie ukrywam, że wszyscy lekarze sugerują nam in vitro. Jednakże ostatnio na wizycie w jednej z klinik niepłodności usłyszeliśmy, że w naszym przypadku zalecana jest inseminacja (wg. lekarza ginekologa powinniśmy spróbować przynajmniej 3 podejść).
Czy wg. Pani warto poddać się inseminacji ? Czy przy takich parametrach nasienia ma to w ogóle sens? A może ja powinnam poddać się jeszcze jakimś dodatkowym badaniom?

Poniżej przedstawiam wyniki męża, po kuracji sterydowej, najlepsze od 2 lat. (W nawiasach podaję normy z laboratorium, WHO 2010)

Z góry dziękuję za pomoc!
Monika

Parametry:
okres abstynencji: 3 dni
objętość: 4,6 (>=1,5 ml)
lepkość: prawidłowa
barwa: prawidłowa
czas upłynnienia: 20 min
pH: 8,1 (>=7,2)
koncentracja: 41,0 (>=15mln/ml)
aglutynacja: brak
ilość plemników w ejakulacie: 188,6 (>=39mln)
ruch postępowy: 73% (>=32%)
ogólny %ruchliwych: 78% (>=40%)
ruch niepostępowy: 5%
brak ruchu: 22%
formy prawidłowe: 12% (>=4%)
formy nieprawidłowe: 88
uszkodzone główki: 80
uszkodzone witki: 10
uszkodzone szyjki: 42
kropla cytoplazmy: 2
plemniki żywe: 81 (>=58%)
test MAR: 100 (>=50%) wynik: pozytywny

PostZamieszczono: pt wrz 09, 2016 12:33 pm 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Proszę skonsultować męża u androloga , ponieważ wymaga leczenia i wtedy dopiero podjąć decyzję co dalej.

PostZamieszczono: pt wrz 09, 2016 3:20 pm 

Pani doktor, bardzo dziękuję za odpowiedź.

Mąż od przeszło 1,5 roku jest pod opieką androloga. Miał usuwane żylaki lewego jądra (II stopień), badania w kierunku chlamydii, HPV, posiewy , przeciwciała ANA, witamina D... Wszystko w normie. Na własną rękę znaleźliśmy immunologa, który przeprowadził 3 miesięczną terapię sterydową, która nie przyniosła skutków. Androlog zasugerował in vitro. W międzyczasie w naszym mieście otworzyła się nowa klinika niepłodności. Skorzystałam z konsultacji ginekologicznych, na których lekarzowi opisałam cały problem. Ginekolog stwierdził, że powinniśmy podejść do inseminacji - przynajmniej 3 razy. Nie ukrywam, że boję się, że przy tych wynikach testu MAR jesteśmy skazani na niepowodzenie iui, dlatego byłabym wdzięczna za Pani obiektywne sugestie - czy warto próbować iui czy od razu in vitro?

Z góry dziękuję
Monika

PostZamieszczono: wt wrz 27, 2016 12:33 pm 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Proszę to pytanie zadać dr Pierzyńskiemu -to jest kwestia doświadczenia z in vitro i inseminacjami, a ja tych zabiegów nie wykonuję. Jednak na logikę też bym była za in vitro, a nie inseminacją.

[ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC