Wyświetl temat - torbiele

Ogłoszenie!

Strefa czasowa UTC

[ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: torbiele
PostZamieszczono: pt lip 15, 2016 9:26 am 

Dzień dobry, mam pytanie o rozpoznawanie torbieli.
Od czterech miesięcy monitoruję owulacje i wygląda na to, że często pojawiają mi się torbiele. W ostatnim cyklu miałam bardzo dziwną sytuację i proszę o komentarz. W 2 dc zrobiłam FSH - 5,07 i estradiol - 90,1. W 9 dc wg lekarza w prawym jajniku miałam pęcherzyk dominujący 13 mm i w lewym jajniku 11 mm. W 13 dc pęcherzyk w prawym jajniku osiągnął 19 mm i pojawił się jeszcze jeden pęcherzyk dosyć bardzo widoczny, który miał jakieś 15 mm, w lewym jajniku pęcherzyk też miał ok. 19 mm. W 14 dc poszłam do przychodni (państwowej bo monitoring robię u lekarza w Novum) po skierowanie na cytologię i lekarz stwierdził, że jeszcze zrobi usg zobaczyć co się dzieje i stwierdził, że mam torbiele po jednym w prawym i lewym jajniku (23 mm i 25 mm), dodam, że był to 14b dc. Gdy dodałam, że jestem w połowie cyklu to jednoznacznie wykluczył, że są to pęcherzyki. Przepisał mi lek Provena. Na drugi dzień miałam kolejną wizytę monitorującą w Novum i Pani doktor stwierdziła, że w lewym jajniku brak jest pęcherzyka, a w prawym zostały dwa i mają jakieś 19 i 21 mm. Dostałam Duphaston na 10 dni. Czy jest możliwe, żeby stwierdzić, czy jest to pęcherzyk czy torbiel. Trochę zdziwiło mnie taka rozbieżność spostrzeżeń lekarzy. Dodam, że od lekarza, który stwierdził torbiele dostałam skierowanie na badanie CA125. Badanie to robiłam w grudniu 2015, bo po poronieniu zrobiła mi się duża torbiel ok. 50 mm. Badanie wyszło w normie, a torbiel wchłonęła się sama.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Marta

Tytuł: Re: torbiele
PostZamieszczono: pt lip 22, 2016 6:14 pm 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Pęcherzyki 23 i 25 mm trudno nazwać torbielami, ale trudno też na 100 % stwierdzić, że to była owulacja (chyba że doszłoby do ciąży ). Są takie rozbieżności w interpretacji sytuacji bo każdy lekarz widzi inny obraz. Lepiej niech już się tym zajmie lekarz z kliniki leczenia niepłodności.

PostZamieszczono: pt lip 22, 2016 6:33 pm 

Dziękuję za odpowiedź. Właśnie się okazało, że jestem w ciąży.

Pozdrawiam
Marta

PostZamieszczono: wt lip 26, 2016 6:00 am 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Czyli jednak owulacja :) Gratuluję.

[ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC