Wyświetl temat - Torbiel endometrialna lub czynnosciowa

Ogłoszenie!

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 10 cze 2013 11:02 

W 2009 r miałam laparotomię i usunięcie torbieli endometrialnej o wymiarach 7x6 cm wraz z prawie całym lewym jajnikiem, brak pęcherzyków antralnych od operacji. Na wyniku histopatologicznym "Cystis picea".
Endometriozy nie leczyłam gdyż dopiero dwa lata później się dowiedziałam że ja mam. Po za torbielę nie mam żadnych objawów ani dolegliwości. Jedynie ale najważniejsze to niepłodność, staram się o dziecko z mężem już 4 lata.

Zaleceniem ostatnio miałam brać duphaston 2x2 od 16 dc. Okazało się jednak że owulacja się spóźniła i była dopiero 21 dc. W 5 dc na usg wyszla torbiel o wymiarach 5x4 z podejrzeniem że jest to torbiel enometrialna. Zrobiłam wynik Ca 125 i wyszło 10,14 U/ml więc chyba nie wskazuje to na powrót endometriozy.
Czy jest mozliwe że jest to torbiel czynnościowa powstała na wskutek brania progesteronu pięć dni przed owulacją, blokując pękniecie pęcherzyka?
Kontrolę mam dopiero za 2,5 tygodnia. Nie czuję dolegliwości fizycznych w związku z torbielą.

PostZamieszczono: 13 cze 2013 07:00 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Proszę tak nie przyjmować Duphastonu, bo to nie ma sensu. W usg przecież widać jaka to torbiel. Po 4 latach leczenia trzeba się za to trochę intensywniej wziąć bo szkoda czasu. Ile Pani ma lat? I jak z nasieniem i drożnością jajowodów?

PostZamieszczono: 13 cze 2013 10:13 

Byłam przygotowywana w klinice do in vitro IMSI. Po miesiączce miałam kontrolę i rozpisanie protokołu, w tym zalecenie że od 16 dnia cyklu do 28 mam brać duphaston celem oczyszczenia i przygotowania do ivf, mówiłam dr że mam długie cykle tj 34-35 dniowe. 21 dnia cyklu miałam scratching endo gdzie dr na usg powiedział "dziwne". A ja się pytam o co chodzi, dr nie odpowiedział. Mówię że chyba mam owulację bo kuje mnie w boku, dr potwierdził. Mi się jeszcze wtedy światełko nie zapaliło ostrzegawcze bo byłam przejęte rozpoczęciem procedury i nie pomyślałam że duphaston mógł zatrzymać pękniecie pęcherzyka. Dr też nie chciał chyba przyznać się do błedu i kazał dopiero przyjść na kontrolę w 6 dc, po 5 zasztrykach Gonalu F 225 jm za 2200 zł. Gdzie zamaist pęcherzyków byla torbiel 4x5. Dr nie było bo mial urlop. Zareagowałam płaczem bo usłyszałm że to torbiel endometrialna i może być laparoskopia a ja 4 lata temu tak straciłam jajnik.
Nie pisałam Pani doktor całej historii bo to już jest z włączeniem ivf, a to nie ten wątek, chciałam uzyskać Pani opinie o przyczynie powstania torbieli.
Mam 29 lat, podobno endometriozę, AMH 0,4, FSH 12, LH 5, TSH skacze od 1-3.
Regularne miesiaczki i owulacje. Drożne jajowody. Nasienie męza : 14 mln/ml, morfologia 2%, brak ruchu A.
Dwa dni temu byłam na wizycie u lokalnego ginekologa-torbiel cały czas jest tych samych wymiarów, na 90 % nie jest to torbiel endometrialna. Skończyłam brać luteinę i czekam na okres, a następnie pomimo rozgoryczenia postępowaniem lekarza wrócę do niego na wizytę i zobacze co będzie dalej. Moim zdaniem jest to ewidentenie wina mojego lekarza, cały stres, zmarnowane pieniądze i ryzyko i tak zmniejszenia obnizonej rezerwy.
Przecież nie każda torbiel czynnościowa się wchłonia i tego się najbardziej boję.
Martwię się tym że 4 lata temu tamta torbiel też powstała po pierwszej stymulacji clostilbegit. Miałam wymiary 6x7, Ca 125 było 17 a mimo tego na wypisie było że torbiel endometrialna i ze tylko ją usunięto, a mimo to jajnika lewego nie mam.... Lekarz na wizytach kontrolnych nawet nie wspomniał o endometrizie, a skoro miałam laparotomię to wszytko było widoczne, a nie mam nic napisanego o endometriozie w wypisie, a ni o stopniu, ani o ogniskach.
Przykre jest to że od 4 lat nie moge trafić na lekarza który się mną zajmie i mi pomoże. Nie ważne jaki tytuł posiadany jest, byłam u prof, dr, wszystkie wizyty prywatnie, to jest moja 3 klinka i za każdym razem jest to samo.

Dziękuje Pani doktor za odpowiedź i wszytskie informacje, życzę miłego dnia i wszystkiego dobrego

Iza

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]