Wyświetl temat - 500 plus za okres preadopcyjny

Ogłoszenie!

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 23 kwie 2018 20:39 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lip 2009 00:00
Posty: 39
Witam serdecznie, chciałabym zapytać czy orientuje się pani ja kto jest z tym 500 plus. Jesteśmy opiekunami faktycznym dziecka od stycznia i czekamy na sprawę adopcyjna, która odbędzie się w maju. Dziś pani w urzędzie powiedziała mi ze niestety musimy się zgłosić i napisać wniosek dopiero po uprawomocnienia postanowienia sądu, czyli w czerwcu. Niestety za ten okres od stycznia nic nam się nie należy. Coś mi tu nie gra, mogę prosić o pomoc? Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 29 kwie 2018 23:14 
Offline
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Rejestracja: 24 lip 2012 15:50
Posty: 143
Dzień dobry,
nie czuję się ekspertem w temacie, ale wydaje mi się, że skoro 500+ przysługuje np. rodzinom zastępczym, to również i Państwu od momentu rozpoczęcia sprawowania faktycznej opieki nad dzieckiem. Warto sięgnąć do ustawy lub odwołać się od decyzji urzędu do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, jeśli nie zgadzają się Państwo z decyzją.
Pozdrawiam,
Magda Kruk-Rogucka


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 30 kwie 2018 17:43 
Offline
Awatar użytkownika
Moderator

Rejestracja: 29 gru 2015 22:11
Posty: 372
Art. 13 ust.4 p.3 Ustawy o pomocy Państwa w wychowywaniu dzieci, brzmi:
"3) zaświadczenia lub oświadczenia oraz dowody niezbędne do ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego:
a) zaświadczenie sądu opiekuńczego lub ośrodka adopcyjnego o prowadzonym postępowaniu sądowym w sprawie
o przysposobienie dziecka,"
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDe ... 0160000195

W naszej rodzinie zastępczej jest tak, że w momencie, gdy przyszli rodzice adopcyjni przejmują opiekę nad dzieckiem, spisujemy odpowiednie oświadczenie. Na tej podstawie, rodzice składają wniosek o świadczenie wychowawcze i jest ono liczone łącznie z tym dniem (a przynajmniej my otrzymujemy kwotę liczoną do dnia poprzedniego). Nie ma więc znaczenia data powierzenia pieczy (a tym bardziej data uprawomocnienia się wyroku adopcyjnego), tylko faktyczne przejęcie opieki.

_________________
Nie pytaj "dlaczego?". I tak nie uzyskasz odpowiedzi.

Adres bloga o naszym pogotowiu:
http://pikusincognito.blogspot.com


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group