Wyświetl temat - Wymuszanie u dziecka

Ogłoszenie!

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 20 maja 2016 11:31 

Witam,
Jestem od 3 m-cy szczęśliwą Mamą prawie półtorarocznego chłopca. Wszystko byłoby ok tylko martwi mnie jedna sprawa - kompletnie nic nie mogę zrobić jeśli Maluch mi nie pozwoli tzn. kiedy np. powinnam mu zrobić kanapkę a on właśnie ma ochotę siedzieć na rękach to po odstawieniu na podłogę wpada w straszną histerię i później trudno jest go uspokoić. Kiedy już zaczyna swoje wrzaski i piski staram się mu tłumaczyć że wezmę Go jak tylko zrobię kanapkę lub nic nie mówię i czekam aż się uspokoi... Boję się aby to moje przeczekiwanie nie zostało odebrane przez Młodego jako jego odsunięcie bo kocham Go całym sercem... Proszę o poradę jak w sytuacjach kryzysowych powinien postąpić Rodzic. Pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 27 maja 2016 13:26 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Dzień dobry,
przede wszystkim zachowanie Synka uważam za powód do radości, ponieważ zaakceptował Panią i lubi być blisko. Nie zawsze jest to łatwe i oczywiste w przypadku 1,5 rocznego dziecka. Tym bardziej gratuluję :)
Co zrobić w sytuacjach kryzysowych? Spokojnie tłumaczyć w momencie odłożenia go (nie zostawiać bez komentarza), patrząc w oczy, zanim będzie w tak silnych emocjach, że nic do niego nie dotrze. Można też zrobić razem z nim miejsce w kuchni obok Pani, gdzie będzie mógł usiąść i poczekać na posiłek (np. z worka sako, dużej poduszki), nazwać je jako miejsce dla niego, kiedy Rodzice coś przygotowują. Można też zaopatrzyć się w nosidło ergonomiczne lub chustę (nosidło będzie łatwiejsze w obsłudze, niż chusta, chyba, że potrafią Państwo wiązać) i mieć go pod ręką, mając jednocześnie ręce wolne. Ten okres może być niekiedy uciążliwy, ale minie. Synek potrzebuje Pani bliskości i dobrze, że potrafi się jej domagać.
Pozdrawiam serdecznie,
Magda Kruk-Rogucka

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 27 maja 2016 22:03 

Bardzo dziękuję za radę bo już zaczynałam się obawiać, że mogę zrobić dziecku krzywdę i może Młody poczuć się odtrącony a nie o to nam chodzi:( Z siedzeniem u Małego nie wyjdzie bo jest tak żywotny że nie usiedzi nawet 2 minut bez brojenia ale nosidło już zamówiłam i będziemy tak próbować:) Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 31 maja 2016 11:38 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 14 gru 2016 23:26 

Nie zakładam nowego wątku bo mój powstały problem również można podciągnąć pod wymuszanie a nie chcę opisywać Naszej historii od nowa. Mój Synuś wg mnie ładnie się rozwija, zaczyna mówić i wszystko niby jest ok jednak w sytuacji kiedy tylko czegokolwiek Mu zabraniamy podchodzi do ściany lub bądź drzwi i zaczyna uderzać główką. Nie wiem w jaki sposób reagować na to jego zachowanie bo z jednej strony wydaje mi się że jest na tyle w tym ostrożny że nie zrobi sobie krzywdy ale kto wie...a później przybiega z płaczem i prosi o wzięcie na ręce. Proszę o poradę co w takich sytuacjach robić, jak się zachować i czy nie trzeba prosić o pomoc jakiegoś specjalisty????

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 16 gru 2016 12:15 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Dzień dobry,
nie wiem, ile dziecko ma lat (zakładam, że 1,5-2), ale grunt to przerwać ten ciąg wydarzeń i nie dopuszczać do takich sytuacji. Można go brać na ręce, kiedy czegoś mu Państwo zabraniają, przytulać w momencie, kiedy podchodzi do ściany, jednocześnie tłumacząc (np. "Jesteś zły, ale nie uderzaj się w główkę, bo będzie cię bolała"). To minie, kwestia przeczekania. To, że biegnie do Państwa po wszystkim pokazuje, że są Państwo dla niego ważni i u Was szuka ukojenia z emocjami, z którymi sobie nie radzi (dlatego uderza o ścianę - czuje złość, próbuje się sprzeciwić, a że taki sposób zna, to go wykorzystuje).
Pozdrawiam serdecznie,
Magda Kruk-Rogucka

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]