Wyświetl temat - 9-latka raz zachowuje się jak niemowlę, a raz jak kobieta

Ogłoszenie!

Strefa czasowa UTC
 [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: śr wrz 02, 2015 1:26 pm 
Offline

Rejestracja: śr maja 29, 2013 10:43 am
Posty: 23
Czy to normalne, że 9-letnia dziewczynka, która w dzień zachowuje się zupełnie normalnie, wieczorem nabywa, jak to my nazywamy, "małpiego rozumku"? Podczas kąpieli i kładzenia do łóżka zaczyna się zachowywać jak niemowlę, fika nożkami, raczkuje, mówi "a-gu-gu" i "noś mnie na rączkach", aby po chwili zupełnie zmienić front i z poważną miną wypytywać o różne rzeczy, które ludzie dorośli robią w nocy - aż nie chcę myśleć, skąd ona to może wiedzieć. Prawdopodobnie w jej rodzinie wszyscy domownicy mieszkali w jednej izbie (mała chata na wsi) i widziała swoich rodziców w sytuacjach intymnych. Jak rozmawiać z dzieckiem, które już tak dużo wie o "tych sprawach"?

_________________
Kore-Demeter


Na górę
  
 
PostZamieszczono: pt wrz 04, 2015 8:20 pm 
Offline
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Rejestracja: wt lip 24, 2012 1:50 pm
Posty: 151
Dobry wieczór,
zmiany, o których Pani pisze świadczą najprawdopodobniej o zaburzonych granicach w jej dotychczasowym świecie. Są sygnałem, że nie ma ona prawidłowych wzorców, co jest zawsze winą dorosłych, którzy włączyli dziecko, świadomie lub nie, w swój świat. Nie wiem, jak długo dziewczynka jest w rodzinie, domyślam się, że niedługo, dlatego wygląda to tak, jakby trochę chodziła po omacku, próbując różnych zachowań i sprawdzając, na ile są one aprobowane.
Tak, jak Pani pisze, zachowania nazbyt dorosłe wiążą się być może z tym, co zaobserwowała, choć nie powinna, co mogło rozbudzić jej ciekawość tematem. Dlatego na wszystkie jej pytania należy odpowiadać rzeczowo, bez zażenowania, traktując sferę seksu jako jedną z części naszego życia, wyznaczając jednocześnie adekwatne granice.
Zachowania dziecięce pojawiają się u dzieci, które doświadczyły porzucenia, nie tylko ze względu na testowanie zachowań. Inną ich funkcją jest "nadrabianie" emocjonalnych strat, poprzez przechodzenie przez fazy, których dziecko nie miało z aktualnym rodzicem. Świadczyć to może o nieadekwatnym rozwoju emocjonalnym, co często jest zrozumiałe po analizie historii życia dziecka, jednak bez cofnięcia się do wcześniejszych etapów rozwoju, nie zawsze możliwe jest pójście do przodu. Stąd też zdarza się, że dzieci, które trafiają do rodziny adopcyjnej, wracają do korzystania z pieluszek, butelek, chcą odgrywać poród. Moim zdaniem nie warto z tym walczyć, dzieci same z tego szybko wyrastają, gdy poczują się bezpiecznie i zaspokoją te potrzeby.
Pozdrawiam,
Magda Kruk - Rogucka


Na górę
  
 
PostZamieszczono: pt wrz 11, 2015 5:12 pm 
Offline

Rejestracja: czw wrz 10, 2015 9:26 am
Posty: 6
Miałam bardzo podobną sytuację, pomogła nam rozmowa z psychologiem. Wydaje mi się, że częściowo wynika to także z faktu, że dziecko w tym wieku zaczyna dojrzewać i być coraz doroślejsze, a z drugiej strony nadal jest dzieckiem.


Na górę
  
 
PostZamieszczono: wt wrz 22, 2015 6:56 pm 
Offline
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Rejestracja: wt lip 24, 2012 1:50 pm
Posty: 151
Dobry wieczór,
zachowania te mogłyby wiązać się z powolnym wchodzeniem w okres dorastania (choć 9 lat to nadal dość wcześnie, mimo obniżającej się granicy wieku), jednak w opisanej sytuacji nie sposób nie odnieść się do kontekstu i historii życia dziecka, które w mojej ocenie mają dominującą rolę w występowaniu podobnych zachowań.
Pozdrawiam,
M. Kruk - Rogucka


Na górę
  
 
 [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group