Wyświetl temat - Nadmierna pomoc dziadków

Ogłoszenie!

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 11 paź 2013 12:38 
Awatar użytkownika

Witam My od kilku miesięcy mamy rocznego synka. Problem mam ale nie z dzieckiem a dziadkami.To są moi rodzice.Są zbyt pomocni.Wszędzie się wtrącają,doradzają na siłę krytykując mnie na każdym kroku.Pozwalają dziecku na wszystko.Ja rozumiem rolę dziadków, ale bez przesady.Jak są w pobliżu to dziecko ucieka ode mnie i pokazuje mi pa pa.Nie da nic przy sobie zrobić ,ba nie da się dotknąć.Tylko dziadzie. Czuję jakby emocjonalnie odbierali mi moje upragnione dziecko.Dodam ,że 10 lat walczyliśmy o nie.A dziadków to drugi wnuk(mają pięcioletniego od mojej młodszej siostry). Rozmawiałam z nami ale to na nic.Żadne argumenty do nich nie przemawiają. Nie chcę zabraniać im kontakty z Małym ...Proszę o radę.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 03 lis 2013 19:51 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Witam,
trudności, o których Pani pisze dotyczą pewnie wielu rodzin, zarówno adopcyjnych, jak i biologicznych. W przypadku tych pierwszych bardzo ważne jest, aby dziecko nauczyło się wyróżniać Państwa jako dwójkę swoich rodziców, czyli głównych opiekunów. Dlatego też istotne jest, aby początkowy etap pobytu dziecka w domu (a za taki można uznać 4,5 miesiąca odkąd Synek jest z Państwem) był czasem maksymalnej koncentracji w relacji pomiędzy rodzicami a dzieckiem, ponieważ ma to ogromne znaczenie dla kształtującej się więzi. Dziadkowie są oczywiście ogromnie istotni, ale zasadniczo nie powinni pełnić pierwszoplanowej roli w wychowywaniu dziecka, ponieważ jest to zadanie rodziców. Nie wiem, ilu opiekunów dotychczas miał Państwa Synek, ale jest to ważne, aby teraz w jego życiu zapanowała stałość w tym zakresie.
W przypadku wszystkich rodzin istotne jest, aby rodzice i dziadkowie mieli podobną koncepcję w wychowywaniu dziecka. Nie zawsze jest to możliwe, na ogół w rodzinach adopcyjnych działa to w drugą stronę, tzn. dziadkowie radzą świeżo upieczonym rodzicom adopcyjnym, aby nie nosili dziecka, bo się przyzwyczai, albo nie reagowali na każdy płacz, bo będzie to wykorzystywać. W przypadku dzieci adopcyjnych należy nosić, przytulać i reagować na płacz, ponieważ jest to jedyna słuszna droga do zbudowania bliskości z dzieckiem.
Warto szczerze porozmawiać z rodzicami o tym, jak się Pani czuje. Pierwsze miesiące po przyjęciu dziecka są bardzo ważne w kształtowaniu się przywiązania tak, jak pisałam, ale są też okresem, kiedy upragnione dziecko w końcu pojawia się w domu i mają Państwo prawo nacieszyć się swoim rodzicielstwem. Te pierwsze doświadczenia są również ważne w kontekście Pani własnego przekonania o tym, jak dobrą Mamą jest Pani dla swojego Dziecka. Dziadkowie nie powinni podkopywać kompetencji młodych rodziców, ale wspierać ich swoim doświadczeniem. Jednak ostateczna decyzja o tym, jak wychowywać dziecko zawsze należeć powinna do rodziców.
Życzę powodzenia i wielu radości z bycia Mamą!
Pozdrawiam,
M. Kruk

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]