Wyświetl temat - Preadopcja a ubezpieczenie zdrowotne dziecka

Ogłoszenie!

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Forum zablokowane Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 13 wrz 2005 20:41 
Awatar użytkownika

Witam! Mam ogromną prośbę - jeśli ktoś może mi pomóc to bardzo proszę! Mamy dzieciątko już w domu, czekamy na orzeczenie adopcji, jednak teraz jest u nas na zasadzie "pogotowia rodzinnego". W najbliższym czasie sąd ma wydać decyzję o ustanowieniu nas rodziną zastępczą na czas procedury. Czy ja mogę maleńka zdeklarować do jakiejś przychodni? na razie leczymy się odpłatnie... Ona jest zameldowana daleeeeko od naszego domu, czy będziemy ją mogli zameldować? I kto będzie płacił jej składkę na ubezpieczenie? Na razie robi to oddział preadopcyjny. Proszę o pomoc.

Pozdrawiam - Kasia

Tytuł:
PostZamieszczono: 14 wrz 2005 08:53 
Awatar użytkownika

Witaj :D

Jeżeli się mylę to proszę mnie poprawcie

Z tego co piszesz wydaje mi się, że dziecko do czasu orzeknięcia Was rodziną adopcyjną jest " na stanie" DD lub O preadopcyjnego wiec jest ubezpieczone z urzędu, możesz przepisać je do innej poradni ale na danych personalnych i peselu takich jak masz w tej chwili. Nie widomo ile czasu moze potrwać procedura wię poszukaj lekarza takiego z którym nie bedzie potem problemów- chodzi o zmiane danych personalnych w kartach po ustanowieniu adopcji. Nie wiem czy teraz możesz zmienić adres meldunkowy ale jak będziecie rodziną zastępczą to myślę, że może tak ale może ktoś z bocianowiczów coś jeszcze podpowie.
Pozdrawiam

Tytuł:
PostZamieszczono: 14 wrz 2005 18:03 
Awatar użytkownika

Witaj age!
Dziękuję, że się odezwałaś :)

Właśnie chodzi o to, że teraz dziecko ubezpieczone jest, jak piszesz - "z urzędu". A gdy sąd wyda postanowienie o rodzinie zastępczej to my ją mamy zgłosić do ubezpieczenia? Czyli mąż ma ją zgłosić w swoim zakładzie pracy? Czy może np. PCPR płaci tę składkę? Bo składka do ZUS musi być odprowadzana - i teraz odprowadza ją oddz. preadopc. (mamy na to potwierdzenie).

Czyli pytanie brzmi- kto płaci ZUS dziecku w rodzinie zastępczej lub pogotowiu rodzinnym?

Pozdrawiam wszystkich ciepło :)

Tytuł:
PostZamieszczono: 15 wrz 2005 08:34 
Awatar użytkownika

Cześc Kasiu :D

pytałam u nas w ZUS-ie to Pani powiedziała, że jak będziesz już sądownie miała orzeczoną rodzinę zastępczą to zgłaszasz dziecko jak członka rodziny- czyli normalnie w pracy.

Ale mogą być jeszcze dodatkowe pytania na które ty tylko znasz odp.( nie wiem po co) ze strony ZUS-u.

Jezeli chodzi o NFZ do wg miejsca zamieszkania a jak rodzina zastępcza to dziecko możesz zameldować.

Jak masz jeszcze jakieś wątpliwości to wybierz się do ZUS-u NFZ-u w swoim miejscu zamieszkania i indywidualnie to wyjaśnisz.

Niby przepisy są jednakowe ale w innych miastach mogą inaczej interpretować niektóre zagadnienia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia

:cmok: :D

Tytuł:
PostZamieszczono: 16 wrz 2005 13:23 
Awatar użytkownika

Dzięki serdeczne za odpowiedź! I za to, że za mnie pytałać ZUS... Myślałam, że mogę uniknąć podawania danych dziecka w różnych urzędach (np. meldunkowym) ale widzę, że nic z tego.
A sprawa w sądzie znowu się odwlekła do przyszłego tygodnia...

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję - Kasia

Tytuł:
PostZamieszczono: 19 wrz 2005 14:27 
Awatar użytkownika

kasia - w zasadzie masz już wszystko napisane, ale dopiszę tylko, jak było u nas: Szymek był u nas do czasu rozprawy i postanowienia o adopcji ponad pół roku - wtedy leczyliśmy się odpłatnie;

przeliczcie kasę, czy Was na to stać przez ten czas - moim zdaniem warto; warto zachować tę tajemnicę danych malutkiej;

Tytuł:
PostZamieszczono: 19 wrz 2005 18:13 
Awatar użytkownika

Agna, to nie jest jednak takie proste...

Niektórych rzeczy nie da się zrobić prywatnie, za pieniądze. Np. szczepienia, np. opieka Ośrodka Wczesnej Interwencji (min. rehabilitacja), np. wizyty w klinikach różnych specjalności (a takie wizyty są niestety potrzebne...). Nie chodzi mi o leczenie tylko o opiekę pediatry... Już dałam sobie spokój z kombinowaniem i kręceniem na temat danych Małej, o wiele więcej mogę załatwić, gdy powiem pani w okienku magiczne zaklęcie: p o g o t o w i e r o d z i n n e. Na takie hasło niektóre panie trochę miękną i przyśpieszają terminy wizyt. Postanowiłam trzymać się wszędzie tej właśnie wersji, a potem przeniesiemy się do innej przychodni i tyle. Taki mam plan, nie wiem jak będzie, zobaczymy.

Jutro będzie znany termin naszej rozprawy.
Trzymajcie kciuki!

Pozdrawiam serdecznie :)

Tytuł:
PostZamieszczono: 19 wrz 2005 22:29 
Awatar użytkownika

mocno trzymamy kciuki!!! oczywiście Wy wszak wiecie, co jest dla Waszych córek najlepsze;

jednak myśmy Szymona przez te pół roku szczepili i specjalistycznie (kardiolog) leczyli oprócz zwykłego pediatry a także rehabilitowali PRYWATNIE - jedna wizyta w państwowym szpitalu i wykrzykiwanie nazwiska biologicznej wraz z rozstrząsaniem miejsca pobytu dziecka ("to on w tym ośrodku w Otwocku mieszka czy na Ursynowie??/!!") po korytarzu skutecznie mnie przekonały do hojnego płacenia za prywatną służbę zdrowia przez te pół roku...

:bigok:

Tytuł:
PostZamieszczono: 20 wrz 2005 23:24 
Awatar użytkownika

Wyobraźcie sobie, że mamy orzeczenie sądu! Jest! Sędzia napisał, a jutro dostanę je do ręki! Tak się cieszę... Kamień z serca...

Tytuł:
PostZamieszczono: 21 wrz 2005 07:35 
Mateczka
Awatar użytkownika
Mateczka

:clap1: dla sędziego i dla WAS!!!!

Tytuł:
PostZamieszczono: 21 wrz 2005 10:04 
Awatar użytkownika

GRATULACJE!!!

Forum zablokowane Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]