Wyświetl temat - Rodzina zaprzyjaźniona - odrzucenie kandydatury

Ogłoszenie!

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Forum zablokowane Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 31 maja 2009 22:53 
Awatar użytkownika

Witajcie! Znalazłam przypadkowo to forum i chciałabym opisać dość dziwną sytuację jaka spotkała mnie w ośrodku opiekuńczo-adopcyjnym w Poznaniu.
Zgłosiłam moją kandydaturę na rodzinę zaprzyjaźnioną i w okolicznościach dla mnie niezrozumiałych moja kandydatura została odrzucona. Powodem (według mnie mało przekonującym) był fakt, iż jestem osobą bezdzietną i nie posiadam doświadczenia w wychowywaniu dzieci.
Mam 40 lat, jestem z zawodu specjalistą pracy socjalnej, ukończyłam szkołę o kierunku "Podstawy psychologii i socjologii", jestem zatrudniona w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej, pracuję na codzień z osobami z zaburzeniami psychicznymi.
Jestem osobą niezamężną, mieszkam od niedawna w Poznaniu i nie mam tutaj rodziny. Brakuje mi bliskiego kontaktu o rodzinnym charakterze, dlatego pomyślałam, że taki kontakt mogłabym nawiązać z dzieckiem, które jest w podobnej sytuacji. Proponowałam częste odwiedziny, pomoc w wychowaniu, rozwiązywaniu problemów, w miarę możliwości wsparcie finansowe...
Jestem osobą odpowiedzialną, kulturalną, rozsądną, wrażliwą.
Wydaje mi się, że odrzucenie mojej kandydatury jest nieuzasadnione.
Ponadto potraktowano mnie dziwnie. Pierwsza rozmowa, na którą umówiono mnie po kilku dniach, była dość miła, trwała ok. 1,5 godziny.
Pani psycholog nie miała żadnych zastrzeżeń, umówiono mnie na drugą rozmowę po 6 tygodniach i wtedy panie starały się przekonać mnie, abym znalazła sobie inne zajęcie, opiekowała się innymi ludźmi lub ewentualnie dziećmi w innych ośrodkach. Ponieważ nie bardzo zrozumiałam to zachowanie, ostatecznie zaproponowano mi, abym została wolontariuszem w jednym z poznańskich DD. Kiedy zadzwoniłam w tej sprawie do kierownika, powiedział mi że nic o tym pomyśle nie wie i nie potrzebuje rodzin zaprzyjaźnionych. Oddzwoniłam do Ośrodka z pytaniem o co chodzi i powiedziano mi, że zaszła pomyłka i odezwą się do mnie w ciągu tygodnia. Po 3 tygodniach oczekiwania na telefon, ponownie zadzwoniłam do ośrodka i okazało się, że nikt nic nie wie i nie ma nikogo kto by ze mną porozmawiał. Ostatecznie po kilku telefonach skontaktowałam się z panią dyrektor, która poinformowała mnie, że nie mogę być rodziną zaprzyjaźnioną, m.in. dlatego, iż odrzuciłam ich propozycję bycia wolontariuszem(!?). Poprosiłam o uzasadnienie tej odmowy na pismie. Po miesiącu przyszło pismo, w którym stwierdza się, że z mojej winy nie doszło do wolontariatu, ponieważ nie zglosiłam sie do DD. Jest to oczywistą nieprawdą. Napisałam to w kolejnym piśmie do pani dyrektor i poprosiłam o uzasadnienie dlaczego nie mogę być rodziną zaprzyjaźnioną. Po 6 tygodniach otrzymałam odpowiedź w której jako przyczynę podano mój brak doświadczenia w wychowaniu dzieci. Trudno mi uznać zachowanie pań z Ośrodka za profesjonalne i pełne dobrej woli, już o szacunku dla mnie nie wspomnę. Tym bardziej, iż w uzasadnieniu pani dyrektor pisze, że nie nadaję się na rodzine zaprzyjaźnioną w Poznaniu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abym została rodziną zaprzyjaźniona w innym mieście (?).
Wydaje mi się, że przy zatwierdzaniu takich kandydatur obowiązują jakieś zasady i nie jest to tylko kwestią czyjegoś widzimisia. Ponadto w pierwszej rozmowie ze mną pani psycholog nie wspomniała ani słowem, że moja bezdzietność może tu być jakimś problemem.
Nie potrafię tej sytuacji zrozumieć.

Tytuł:
PostZamieszczono: 02 cze 2009 20:00 
Awatar użytkownika

Czy ktoś ma jakieś doświadczenia związane z tym tematem i mógłby mi wyjaśnić to co się stało?

Tytuł:
PostZamieszczono: 02 cze 2009 21:23 

gosia40 ja doświadzceń nie mam ale może zadaj to pytanie na forum experckim?
a ja bym zmienila ośrodek..... na pewno w Poznaniu jest kilka.....
pozdrawiam
N

Tytuł:
PostZamieszczono: 02 cze 2009 22:12 
Awatar użytkownika

Dobry pomysł z tym forum eksperckim, dzięki (mam nadzieję że je znajdę, bo jestem tu nowa :-)

A innego ośrodka chyba w Poznaniu nie ma, obawiam się...

Tytuł:
PostZamieszczono: 03 cze 2009 10:01 
Awatar użytkownika

witam
zadzwoń poprostu do DD i przedstaw swoją chęć zostania rodziną zaprzyjaźnioną.
pozdrawiam.

Tytuł:
PostZamieszczono: 03 cze 2009 20:22 
Awatar użytkownika

Może macie rację, aby zgłosić się od razu do DD, jednak ta sytuacja jest tak absurdalna i wygląda na ewidentnie złą wolę i lekceważenie ze strony Ośrodka, że trudno mi przejść nad tym do porządku dziennego.
Poza tym w Poznaniu są tylko 2 DD, z dyrektorem jednego już rozmawiałam i stwierdził, że nie widzi potrzeby wolontariatu, a wychowankowie jego placówki nie potrzebują kontaktu z rodzinami zaprzyjaźnionymi. Drugi DD jest dla dzieci małych, nie wiem czy tam jest w ogóle szansa na wolontariat lub bycie rodziną zaprzyjaźnioną...

Forum zablokowane Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]