Wyświetl temat - Adopcja niepełna

Ogłoszenie!

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Forum zablokowane Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 01 paź 2007 08:54 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 mar 2002 01:00
Posty: 1853
Artykuł z "Rzeczpospolitej"
http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wyd ... o_a_5.html

Możliwa adopcja bez zrywania więzi z naturalną rodziną


Jeśli mąż matki chce adoptować dziecko, ale tak, by zachować kontakty z jego naturalną rodziną, może zwrócić się do sądu o adopcję niepełną


Żona czytelnika ma niepełnosprawne dziecko z pierwszego małżeństwa. Czytelnik ani jego żona nie chcą zerwania wszystkich prawnych więzów dziecka z jego ojcem i rodziną ojca. Chcieliby jednak w taki sposób unormować władzę rodzicielską, by czytelnik też mógł podejmować decyzje dotyczące dziecka, np. w sprawach jego leczenia. Tego wymagają potrzeby życia codziennego. Czytelnik pyta, czy są prawne możliwości takiego unormowania sytuacji dziecka.

Pomóc w tym może przewidziana w art. 124 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego adopcja niepełna. Orzeka o niej, tak samo jak o adopcji pełnej czy anonimowej, sąd rodzinny i opiekuńczy na wniosek osoby, która chce dziecko adoptować (przysposobić).

Na taką adopcję muszą się zgodzić naturalni rodzice, chyba że są pozbawieni władzy rodzicielskiej. Wtedy ich zgoda nie jest potrzebna.


Pokrewieństwo

Adopcja niepełna ogranicza się do relacji: przysposobiony (oraz jego dzieci i wnuki) i przysposabiający. Nie rozciąga się na krewnych adopcyjnego ojca czy adopcyjnej matki. Tak więc naturalne dzieci rodzica adopcyjnego nie stają się rodzeństwem dziecka adoptowanego w sposób niepełny (chyba że są jego rodzeństwem przyrodnim), a jego rodzice dziadkami dziecka. Stosunek pokrewieństwa powstaje tylko między dzieckiem adoptowanym w sposób niepełny a osobą adoptującą.


Władza rodzicielska

Przysposabiającemu przysługuje władza rodzicielska nad adoptowanym dzieckiem; tracą ją naturalni rodzice. Jeśli matka czy ojciec tego dziecka jest małżonkiem przysposabiającego, zachowuje oczywiście tę władzę. Zasadniczo skutkiem adopcji jest zmiana nazwiska.

Przepisy pozwalają jednak na nazwisko dwuczłonowe: składające się z nazwiska dotychczasowego (naturalnego ojca) oraz nazwiska ojca adopcyjnego.


Alimenty

Obowiązek łożenia na utrzymanie dziecka przy adopcji niepełnej przechodzi z ojca naturalnego na adopcyjnego. Rodzic czy rodzice naturalni uwalniają się od tego obowiązku, ale nie definitywnie.

Można powiedzieć, że odżywa on, jeśli rodzic adopcyjny umrze albo nie ma środków na utrzymanie dziecka, albo nie można ich od niego wyegzekwować. Jeśli ojca naturalnego nie ma, obowiązek ten przechodzi kolejno na naturalnych dziadków i rodzeństwo dziecka.

Podobnie kształtuje się obowiązek alimentacyjny w drugą stronę, tj. adoptowanego dziecka w stosunku do jego naturalnych rodziców, dziadków i rodzeństwa. Nie mają oczywiście obowiązku alimentowania dziecka adoptowanego w sposób niepełny rodzice nowego ojca czy matki ani jego dzieci naturalne (chyba że są rodzeństwem naturalnym adoptowanego), bo nie stali się oni jego krewnymi.


Dziedziczenie

Dziecko przysposobione w sposób niepełny, a także jego dzieci i wnuki dziedziczą po przysposabiającym na równi z jego dziećmi naturalnymi.

Dziedziczy ono także - co ważne - po naturalnych rodzicach, dziadkach i rodzeństwie. Nie dziedziczy natomiast po krewnych adopcyjnego ojca czy adopcyjnej matki.


IZABELA LEWANDOWSKA

Sprawa w sądzie
Wniosek o przysposobienie wnosi się do sądu opiekuńczego, którym jest sąd rejonowy właściwy według miejsca zamieszkania przysposabiającego albo dziecka. Opłata sądowa od takiego wniosku wynosi 30 zł. Sąd podejmuje decyzję po przeprowadzeniu rozprawy, na którą wzywa rodziców dziecka. Musi też przed wydaniem orzeczenia zasięgnąć opinii ośrodka adopcyjno-opiekuńczego lub innej specjalistycznej placówki.


Ostatnio zmieniony 01 paź 2007 08:58 przez Aska, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: 01 paź 2007 08:58 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lis 2004 01:00
Posty: 3017
Lokalizacja: Małopolska
Aska, czyli po prostu adopcja wewnątrz-rodzinna :?:
Zdecydowanie poprawia to sytuację prawną dzieci w kolejnych związkach rodziców, ale rzadko się zdarza taka odpowiedzialność dorosłych...
Dziękuję za ten artykuł :!:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: 01 paź 2007 09:23 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 mar 2002 01:00
Posty: 1853
Może nie wszyscy orientują się w takich możliwościach?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: 01 paź 2007 11:15 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lis 2004 01:00
Posty: 3017
Lokalizacja: Małopolska
Aska, myślę,że nie orientują się,albo nie robią tego z niedbalstwa...
Znam dobrze taka sytuację "łączonej" rodziny, gdzie rodzicom nawet nie przyszło do głowy aby złożyć wniosek do sądu a adopcję wewnątrz-rodzinną...
Komplikuje to potem np kwestie spadkowe, podział majątku itp.
I zaburza adaptację dziecka w nowym związku, gdzie pod względem prawnym dziecko nie jest synem, córką, bratem czy siostrą...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Forum zablokowane Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group