Wyświetl temat - Proszę o interpretację badania nasienia

Ogłoszenie!

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 10 sty 2014 23:26 
Awatar użytkownika

Witam!
Panie Doktorze, byliśmy już z poniższymi wynikami u lekarza i powiedział, że szanse na ciążę (bez leczenia, które da poprawę) są nikłe. Chciałabym usłyszeć zdanie kogoś drugiego a najlepiej Pana. Staramy się o dziecko prawie 1,5 roku. W czerwcu 2011 mąż chorował na coxackie z powikłaniem w postaci zapalenia jądra.

Tymczasem wziął antybiotyk i łyka różne suplementy (oraz w zależności od moich dni płodnych leki typu ACC, Flavamed i Guajazyl).

Otrzymane wyniki:

Abstynencja: 5 dni.
Objętość: 5ml.
Konsystencja: lepka.
Czas upłynnienia: powyżej 60min.
Koncentracja plemników: 156 mln/ml

Ruch A: 2%
Ruch B: 4%
Ruch C: 25%
Brak ruchu: 69%

Aglutynacja i agregacja: brak

Prawidłowa morfologia wg normy WHO IV: 36%
Prawidłowa morfologia wg WHO V: 2% (norma >4%)

Opóźnione uwodnienie. Lepkość >2cm. Asthenoteratozoospermia. Obecne granulocyty i komórki spermatogenezy. Liczne wady główek i wstawek plemników.

Wypisałam wg mnie najważniejsze rzeczy (ale też nie ma tego na wyniku za dużo). Inne badanie pokazało, że wszystkie hormony w są w normie.

1/Czy sądzi Pan, że ten wynik może mieć coś wspólnego z przebytym zapaleniem jądra?
2/ Czy leki rozrzedzające wydzielinę mają sens/ komuś pomogły?
3/ No i czy to jest wynik, który powinien nas załamać (bo podłamał)?

Z góry dziękuję za odpowiedź!

PostZamieszczono: 11 sty 2014 23:50 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Witam!
Szanse na ciążę naturalną z takim wynikiem są małe - wspomniany w poście konsultant ma rację.
Do rozważenia próba leczenia męża.
Szanse generalnie na zajście w ciążę - jak najbardziej są !!!
Powodzenia
JK Wolski

PostZamieszczono: 13 sty 2014 00:04 
Awatar użytkownika

Panie Doktorze,

bardzo dziękuję za odpowiedź!

Pozwolę sobie jeszcze się o coś spytać. Wiem chyba od zawsze, że parametry nasienia się zmieniają (7 lat temu mąż miał w pojedynczym badaniu plemników 16 mln/ml, ml 2, 50% żywych, ruch A=70%, 60% prawidłowej budowy). Zastosowaliśmy wtedy "leczenie" w postaci witamin/suplementów oraz sportu i trzy miesiące później zaistniał nasz pierwszy syn. W sumie rok starań (z dokładną obserwacją cyklu). Drugi syn począł się w pierwszym cyklu (więc może parametry szły w górę?).

Marzymy o dużej rodzinie, ale pomoc w postaci inseminacji czy in vitro jest nie dla nas. Niemniej bardzo chciałabym wiedzieć, jak się dalej nastawiać/na co liczyć: czy nieprawidłowa budowa plemników może być efektem przebytego zapalenia i czy jest szansa, że kiedyś zniknie? czy ruch A=2% może być spowodowany lepkością/brakiem uwodnienia i czy to (lepkość/brak uwodnienia) można wyleczyć?

Wtedy "problemem" była ilość, dziś jest chyba ruch. Czy dobrze myślę?

Mam nadzieję, że znajdzie Pan jeszcze chwilę, żeby odpowiedzieć na moje pytania.

Pozdrawiam serdecznie

PostZamieszczono: 13 sty 2014 13:04 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Witam ponownie!
W takim razie warto poddać męża terapii andrologicznej. Są leki, które poprawiają skład nasienia.
JK Wolski

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]