Wyświetl temat - Hetertozygota Ct

Ogłoszenie!

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 26 kwie 2013 15:08 

Panie doktorze, w październiku 2012 roku urodziłam siłami natury córeczkę, która zmarła 2 min po porodzie. był to 34 tydzień ciąży. Przyczyn zgonu nie udało się ustalić. cała ciąża była wręcz książkowa. w 12 tyg wykonałam badania prenatalne , które wykazały iz dziecko rozwija się prawidłowo. w 28 tygodniu dodatkowe badanie usg 3d także potwierdzało prawidłowy rozwój płodu. wszystkie badania krwi nie wykazywały żadnych nieprawidłowości. Na 2 tygodnie przed pobytem w szpitalu odbyliśmy kontrolną wizytę wraz z usg gdzie nic się nie działo. Na 2 dni przed pobytem w szpitalu ( do szpitala trafiliśmy ponieważ rozpoczął się poród) oddałam do badania krwi. Rezultaty krwi wykazały, iż ALAT i ASAPT normy przekroczone 3 krotnie. W szpitalu stwierdzono także wielowodzie. Po powrocie do domu i kontrolnej wizycie ginekologicznej zalecono mi wykonanie prób wątrobowych , które nie wykazały żadnych nieprawidłowości, wykonano także usg organów wewnętrznych, również wszystko było ok. Kolejnym krokiem była poradnia genetyczna oraz badania układu krzepnięcia.
Układ krzepnięcia - wszystko normie .
zlecone badania genetyczne:
Detekcja mutacji G20210A w genie Promtrombiny - czynnik II - brak mutacji
Detekcja mutacji Leiden w genie Proakceleryny - czynnik V - brak mutacji
Detekcja polimorfizmu w genie MTHFR - Heterozygota C/T

W związku z powyższym, chlelibyśmy z mężem rozpocząć starania o dziecko, wyniki ostatnich badań troszkę mnie przeraziły.
czy mogę prosić o ich interpretację , wyjaśnienie co to dla mnie oznacza i wskazanie ewentualnych kolejnych kroków w postępowaniu.
czy powyższa mutacja mogła mieć wpływ na zgon dziecka ? Skoro wszystkie badania wskazywały na bark wad rozwojowych płodu ?
będę wdzięczna za odpowiedź.

PostZamieszczono: 02 maja 2013 10:01 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Szanowna Pani,

Jest mi przykro z powodu tego, co Państwa spotkało. Nie napisała Pani nic o ustaleniach w kwestii przyczyn śmierci dziecka. Proszę napisać czy wykonano sekcję i jaki był jej wynik.

Heterozygotyczna mutacja MTHFR u matki nie skutkuje zwiększeniem ryzyka poronienia, straty ciąży czy zgonu dziecka. Warto jednak w takiej sytuacji zbadać status genu MTHFR u męża, ponieważ jeżeli też jest nosicielem mutacji to wówczas (przy założeniu wystąpienia homozygotycznej mutacji u dziecka) teoretycznie mogło to mieć wpływ na ewentualne powikłania po porodzie.

Z poważaniem,

Piotr Pierzyński

PostZamieszczono: 28 paź 2013 14:27 

Cytuj:
Heterozygotyczna mutacja MTHFR u matki nie skutkuje zwiększeniem ryzyka poronienia, straty ciąży czy zgonu dziecka. Warto jednak w takiej sytuacji zbadać status genu MTHFR u męża, ponieważ jeżeli też jest nosicielem mutacji to wówczas (przy założeniu wystąpienia homozygotycznej mutacji u dziecka) teoretycznie mogło to mieć wpływ na ewentualne powikłania po porodzie.

Panie Doktorze, jakie mogą być powikłania po porodzie, jeżeli obydwoje rodziców jest heteryzygotami, a dziecko homozygotą?
Bardzo dziękuję za odp.

Kochane maluszki...sercem z Wami na zawsze...

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]