Wyświetl temat - Uszkodzona chromatyna - czy jest mozliwosc naprawy?

Ogłoszenie!

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Forum zablokowane Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 31 sie 2011 19:16 
Awatar użytkownika

Witam serdecznie.
jesteśmy z mężem po 5 próbach ICSI (słaba drożność jajowodów)
Pierwsze podejście- przy pełnej stymulacji, uzyskaliśmy ciążę- w 10 tyg okazało się, ze są dwa puste jaja płodowe
Drugie podejście- przy pełnej stymulacji, brak ciąży
Trzecie podejście- na cyklu naturalnym, brak ciąży
Czwarte podejście- przy pełnej stymulacji, ciąża biochemiczna
Piąte podejście- brak ciąży

Ogólne badania nasienia męża były zawsze prawidłowe. Po ostatniej nieudanej próbie wykonaliśmy oprócz badania ogólnego nasienia (wynik prawidłowy), rozszerzone badanie na chromatynę plemnikową (MSOME). Wyniki są przerażające:
Plemniki prawidłowe:
A) Plemniki I stopnia (kształt i wielkość główek prawidłowe, brak wakuol) 0%
Plemniki nieprawidłowe:
B) Plemniki II stopnia (kształt i wielkośc główek prawidłowe, obecność <2 lub =2 małych wakuol) 0%
C) Plemniki III stopnia (kształt i wielkość główek prawidłowe, obecność > 2 małych wakuol lub 1 duża wakuola) 21,3%
D) Plemniki IV stopnia (nieprawidłowy kształt i wielkość główek oraz obecność licznych małych lub 1-2 dużych wakuol) 78,7%

Zdaję sobie sprawę, że w naszym przypadku wchodzi w grę jedynie zapłodnienie nasieniem dawcy.Moje ptanie jest następujące: Czy uszkodzenie chromatyny jest nieodwracalne? Wiem,że uszkodzona chromatyna może być wynikiem palenia papierosów. Mąż własnie rzucił palenie. Czy jest szansa, że nasienie poprawi się po 2-3 miesiącach? Czy można wpłynąć na jakość chromatyny farmakologicznie?
W zaleceniach pod wynikami jest napisane: Brak plemników prawidłowych, w przypadku wykonania IMSI zalecamy częściowe zastosownaie nasienia dawcy. Ewentualnie wykonanie ICSI wyłącznie nasieniem dawcy. Interesuje mnie zwłąszcza pierwszy przypadek, ale nie wiem, na czym polega częściowe zastosowanie nasienia dawcy. Czy może mi Pan doktor to wyjaśnić. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 01 wrz 2011 20:13 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Szanowna Pani

Częściowe zastosowanie nasienia dawcy oznacza, że część komórek jajowych zapładnia się plemnikami męża a część plemnikami dawcy. Można wtedy ocenić jaki jest efekt podejrzewanych uszkodzeń plemników u męża porównując jakość zarodków powstałych po użyciu nasienia dawcy. W większości krajów niedozwolone jest wówczas łączne transferowanie zarodków - zwykle trzeba zdecydować, czy stosuje się zarodki powstałe po użyciu plemników męża czy po użyciu plemników dawcy.

Rzeczywiście, są doniesienia o poprawie jakości nasienia, w tym jakości chromatyny plemników po zmianach w trybie życia. Można też przyjmować suplementy witaminowe. Niedawno ukazała się praca potwierdzająca (nieznaczny co prawda, ale zawsze) korzystny wpływ witamin na odsetki ciąż w parach z czynnikiem męskim leczonych w protokole ICSI.

Myślę, że warto z tym spróbować zanim Państwo podejmiecie kolejną próbę ICSI/IMSI z plemnikami dawcy. Trzeba na to dać sobie trochę czasu (min 3 miesiące) i warto by zmiany trybu życia objęły nie tylko rzucenie palenia ale także odstawienie alkoholu czy normalizację diety.

Jeżeli chodzi o możliwości farmakologicznego leczenia uszkodzeń chromatyny to niestety, poza zmianami trybu życia i podejrzeniami co do korzystnego wpływu antyoksydantów.

Z poważaniem,

Piotr Pierzyński

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 02 wrz 2011 10:10 
Awatar użytkownika

Panie doktorze, bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Mam jeszcze jedno krótkie pytanie- czy gdyby udalo się uzyskać w nasieniu choć 1% prawidłowych plemników, to jest szansa na wykorzystanie właśnie tych zdrowych przy metodzie IMSI? Pozdrawiam.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 03 wrz 2011 10:22 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Szanowna Pani

Badanie chromatyny plemników polega na ich zniszczeniu i sprawdzeniu DNA. Nie ma możliwości ich wykorzystania do zapłodnienia, a jedynymi kryteriami wyboru plemników do zapłodnienia jest prawidłowość ich budowy w ocenie pod mikroskopem (IMSI polega na ocenie pod dużym powiększeniem).

Oczywiście, jeżeli w ejakulacie są prawidłowe plemniki to są one wykorzystywane do zapłodnienia.

Z poważaniem

Piotr Pierzyński

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 03 wrz 2011 17:59 
Awatar użytkownika

Dziekuję za odpowiedź. Pozdrawiam!

Odpowiedz z cytatem  
Forum zablokowane Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]