Wyświetl temat - Rodzina zastępcza a urlop macierzyński

Ogłoszenie!

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 98 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 24 maja 2014 17:48 

A czy pracodawca może nie udzielić urlopu? wydaje mi się że nie, ale mój na pewno będzie robił wszystko żeby nie udzielić.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 24 cze 2014 08:08 
Awatar użytkownika

witam,
Może orientujecie się, czy ojciec zastępczy może skorzystać z urlopu ojcowskiego??
Z góry dziękuję za pomoc

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 24 cze 2014 15:59 

Julka777 napisz do
Biuro Promocji i Mediów
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
www.mpips.gov.pl
www.rodzicielski.gov.pl

mi pomogli.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 03 sie 2014 12:06 

Witam serdecznie!

Mamy z żoną mały problem i nie wiemy jak to rozwiązać a widzę, że podobne tematy się tutaj przewijają.
Obecnie od ponad 2 lat jesteśmy rodziną zastępczą dla 5 latka, który w grudniu skończy 6 lat.
Niedawno dowiedzieliśmy się o możliwości wzięcia urlopu macierzyńskiego na niego.
Wszystko jest jasne, ale...żona obecnie jest na urlopie macierzyńskim z nowo narodzonym naszym dzieckiem, który kończy się w styczniu 2015. Chcielibyśmy wykorzystać ten urlop na dziecko które mamy pod opieką w rodzinie zastępczej zaraz po skończeniu urlopu macierzyńskiego obecnego.
Jak to powinno być załatwione aby została zachowana ta ciągłość ???
dodam że to dziecko w styczniu 2015 będzie już miało 6 lat i wtedy urlop macierzyński liczy się do 7 roku życia, dlatego myśleliśmy aby zacząć ten nowy urlop macierzyński jeszcze w grudniu 2014 (bo to jest chyba ta sama sytuacja jak kobieta jest np na urlopie rodzicielskim i urodzi się drugie dziecko ?!) i wykorzystać do dnia jego 7 urodzin.
Czy dzień urlopu macierzyńskiego na dziecko w rodzinie zastępczej można sobie dowolnie wybrać i jak to najlepiej załatwić (pracodawca?, ZUS?)

Z góry bardzo dziękujemy za pomoc!

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 23 sie 2014 13:42 

Żona powinna złożyć minimum 14 dni przed rozpoczęciem urlopu macierzyńskiego, podanie do swojego pracodawcy. Dzień rozpoczęcia urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (dla rodzin zastępczych) jest tutaj dowolny, byle urlop został wykorzystany do ukończenia przez dziecko 7 roku życia.
Pracodawca podanie o taki urlop przyjąć musi, musi również wyrazić na niego zgodę. Wtedy przesyła on podanie wraz z pozostałymi niezbędnymi dokumentami do ZUS. I tam ewentualnie mogą zacząć się schody, bo ZUS często uważa, że urlop taki powinno się rozpocząć niezwłocznie po przyjęciu dziecka na wychowanie do rodziny zastępczej - co jest wyssane z palca, ponieważ żaden przepis Kodeksu Pracy tego jasno nie precyzuje. A więc tutaj może rozpocząć się walka z ZUS, a potem walka w Sądzie.

Proszę podać maila (lub napisać do mnie zinaxin@tlen.pl) - wyślę Wam kilka dokumentów, które pomogą zawalczyć, wygrać sprawę i postawić na swoim.

Pozdrawiam,
Julia

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 05 sty 2016 15:53 

Dzien dobry
Jestesmy tu poczatkujacy ,od kilku tygodni zostalismy rodzina zastepcza dla dwojki dzieci w wieku 4 i 6 lat. Oboje pracujemy mamy dochody (na reke po 2tys)
Moje pytanie czy mozemyskorzystac z urlopu macierznskiego?
Jesli tak to ile tygodni on wynosi?
Jak to sie ma do naszych zarobkow?
'

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 05 sty 2016 17:06 
Awatar użytkownika
Moderator

Nie ma różnicy między dzieckiem biologicznym a zastępczym.
Nie do końca jestem na bieżąco z tymi przepisami, więc mogą być pewne różnice w stosunku do tego co napiszę (po ostatniej zmianie ustawy). Ale się nie martw, jeżeli gdzieś minę się z prawdą, to za chwilę pojawią się komentarze, że piszę bzdury.
Najważniejsze aby pojawił się pierwszy komentarz - więc piszę.

Na dziecko przysługuje pół roku urlopu macierzyńskiego pełnopłatnego, a potem można wziąć urlop rodzicielski 60% wynagrodzenia. W sumie idąc na roczny urlop dostaniesz 80% dotychczasowej pensji. Nie ma znaczenia ile zarabiacie. Lepej aby na urlop poszedł ten, który zarabia więcej (tak jest korzystniej finansowo).
Urlop można brać na dzieci do 7 roku życia. Kiedyś było tak, że trzeba było go rozpocząć maksymalnie po roku od umieszczenia dziecka w RZ, jednak coś mi się wydaje, że tutaj chyba nastąpiła jakaś zmiana, ale pewny nie jestem.

Adres bloga o naszym pogotowiu:
http://pikusincognito.blogspot.com

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 05 sty 2016 18:25 

Tak, o ile nie jesteście rodziną zawodową. Nie należy jednak się zasiłek rodzinny .

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 12 sty 2016 09:15 

ja jestem na urlopie macierzyńskim od listopada na dziecko 3 letnie i przyznano mi ten urlop na cały rok w wysokości 80 % mojego dochodu :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 07 sie 2016 10:35 

Mam pytanie. Czy opiekunowie RZ niezawodowej (oboje pracujący zawodowo), przyjmując dziecko, mogą ubiegać się na nie o urlop u swojego pracodawcy? Ewentualnie jaki urlop i czy w ogóle się taki należy?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 07 sie 2016 12:23 

Mała mi80, tak o ile dziecko nie ukończyło 7 rż.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 08 sie 2016 10:52 

:flowers: Pockahontas dziękuję. Niezawodna jak zawsze =ooo*

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 08 sie 2016 11:38 
Awatar użytkownika

W uzupełnieniu tylko dodam, że urlop macierzyński przysługuje do 10 r.ż. w przypadku dziecka wobec którego orzeczono o odroczeniu obowiązku szkolnego.

W przypadku dziecka niepełnosprawnego do 18 r.ż można też wykorzystać 26 m-cy urlopu wychowawczego.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 11 wrz 2016 06:30 

mam pytanie, jesteśmy rodziną zastepczą dla niepełnosprawnego dziecka, w przyszłym tygodniu składam w pracy wniosek o urlop na zasadach macierzyńskiego i urlop rodzicielski, wzory pism znalazłam już w internecie. Czy musze dołączyć też postanowienie sądu? czy postanowienie może być kopią z potwierdzeniem o zgodności z oryginałem?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 14 wrz 2016 10:31 
Awatar użytkownika

Witam, czy orientuje sie ktos o wyplacie 1000zl na macierzynskim dla osob bezrobotnych, czy dotyczy to takze dzieci w rodzinach zastepczych?

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 98 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]