Wyświetl temat - Presja na rodzinę ad.

Ogłoszenie!

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 12 kwie 2018 09:12 

Miniula pisze:
susana 955 pisze:
A co zrobić kiedy dziecko samo zaczyna mówić innym że jest adoptowane?pozwolić mu na rozgłaszanie tego wszem i wobec?

Ja wyjaśniłabym dziecku, że to są wewnętrzne sprawy naszej rodziny i nie wszyscy muszą o tym wiedzieć, ponieważ ludzie są różni, nie wszyscy są mądrzy, nie wszyscy są mili i mogą tego nie zrozumieć i robić problemy.

Ja postąpiłam inaczej. Zupełnie nie zwracałam uwagi na to komu i co dzieci opowiadają. Uważam adopcję za jedną z całkiem normalnych dróg do rodzicielstwa i choć zdaję sobie sprawę z różnic, nigdy nie okazałam dzieciom, że mam problem z adopcją, nawet na tak podstawowym poziomie jak reglamentowanie tej wiedzy na zewnątrz.
Sama z siebie o tym nie rozprawiam, ale dzieci nigdy nie powstrzymywałam. Jak się zdarzyło, że ktoś im z tego powodu dokuczył, to byłam przy nich, pocieszałam, ale nigdy nie mówiłam, ze ludzie nie rozumieją adopcji. Raczej coś w rodzaju, że jak ktoś chce dokuczyć to znajdzie cokolwiek: rude włosy, grubość, chudość, adopcja, markowe spodnie, albo niemarkowe.
Nie mieliśmy nigdy większych problemów związanych z faktem biologicznego pochodzenia dzieci.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 13 kwie 2018 09:47 

sandra_paczy pisze:
Jak się zdarzyło, że ktoś im z tego powodu dokuczył, to byłam przy nich, pocieszałam, ale nigdy nie mówiłam, ze ludzie nie rozumieją adopcji. Raczej coś w rodzaju, że jak ktoś chce dokuczyć to znajdzie cokolwiek: rude włosy, grubość, chudość, adopcja, markowe spodnie, albo niemarkowe.

Dzięki za napisanie tego, to w gruncie rzeczy dość proste, ale sama na to nie wpadłam, moje myśli szły raczej w stronę właśnie "ludzie nie rozumieją adopcji". Mam taką samą postawę wobec mówienia przez dziecko, może mówić komu i kiedy chce, nie próbuję tego kontrolować. Jeszcze się nie zdarzyła żadna negatywna reakcja, może dlatego, że rówieśnicy mali, ale jeśli się zdarzy to będę mogła także córce opowiedzieć o tym, jak mi dokuczano z powodu koloru włosów :)

2017:cb
2018:chyba już nie czekam...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 17 kwie 2018 13:11 
Awatar użytkownika
Moderator
Członek Stowarzyszenia

chcialam jeszcze wrocic do kwestii imion

my nie zmienialismy, dziewczyny maja ladne imiona, byly z nimi zwiazane i Starsza (miala wtedy niecale 4 latka) i Mlodsza (poltora roczku). i sprawy nie kminilismy wiecej. w niedziele na mszy dla dzieci, brat dal zadanie domowe, aby wypytac rodzicow o to dlaczego wybrali takie a nie inne imiona,i dowiedziec sie czegos o swoich patronach. i w takich zwyklych codziennych sytuacjach zastanawiam sie, czy gdybysmy jednak zmienili imie, i sami wybrali patronow dla naszych corek, cos by to zmienilo?

po drugie, jakos mi tak smutno na duszy ze musze dziecku powiedziec ze jak sie poznalismy to juz mialy takie imiona. i ze nie wiem kto te imiona im nadal. z drugiej strony powiem ze sa one piekne, i maja patronow wspanialych ... co juz jest znacznie mniej smutne :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 21 kwie 2018 00:34 

sandra_paczy pisze:
Ja postąpiłam inaczej. Zupełnie nie zwracałam uwagi na to komu i co dzieci opowiadają. Uważam adopcję za jedną z całkiem normalnych dróg do rodzicielstwa i choć zdaję sobie sprawę z różnic, nigdy nie okazałam dzieciom, że mam problem z adopcją, nawet na tak podstawowym poziomie jak reglamentowanie tej wiedzy na zewnątrz.
Sama z siebie o tym nie rozprawiam, ale dzieci nigdy nie powstrzymywałam. Jak się zdarzyło, że ktoś im z tego powodu dokuczył, to byłam przy nich, pocieszałam, ale nigdy nie mówiłam, ze ludzie nie rozumieją adopcji. Raczej coś w rodzaju, że jak ktoś chce dokuczyć to znajdzie cokolwiek: rude włosy, grubość, chudość, adopcja, markowe spodnie, albo niemarkowe.
Nie mieliśmy nigdy większych problemów związanych z faktem biologicznego pochodzenia dzieci.
Bardzo mądra wypowiedż,dzięki:)najpierw się cieszyłam że syn o tym sam mówi.Potem tłumaczyłam że nie ma takiej potrzeby żeby każdy o tym wiedział.Czytałam wasze wpisy i biłam się z myslami czy dobrze robię.W końcu sama doszłam do wniosku że nie powinnam nawet sugerować synowi żeby nie mówił o adopcji bo właśnie w ten sposób pokaże mu że jednak jest inny.A przecież nie jest,adopcja ma być dla niego czymś normalnym więc skoro chce o niej mówić to niech mówi.Dziękuję wszystkim za komentarze jednak z twoim zgadzam się najbardziej.Jeśli ludzie będą chcieli się do czegoś przyczepić to niestety zawsze coś znajdą.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]