Wyświetl temat - Wiek rodziców adopcyjnych

Ogłoszenie!

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 05 lip 2007 08:23 

Witam serdecznie
mam 38 lat a mąż 41, jesteśmy 15 lat po slubie, podjęliśmy decyzje o adopcji, jesteśmy już zapisani na kurs na który niecierpliwie czekamy. Na pierwszym spotkaniu informacyjnym pani pedagog poinformowala nas że czas oczekiwania to okolo 2 lata i ponieważ ja wówczas skończę 40 lat to szans na dziecko male - do roku - nie mamy.....
czy istotnie jest to przeszkoda nie do pokonania? jesteśmy z mężem bardzo aktywni, zdrowi, mamy zaplecze finansowe, czy nie mamy szans na niemowlaka? dodam że nie chcemy sciśle określać wieku dzieciątka, niemniej zależy nam aby nas nie przekreslać z racji wieku....
bardzo dziekuje za odpowiedź i pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 07 lip 2007 17:37 
Awatar użytkownika

Witam,
ja również jestem zainteresowana sprawą wieku rodziców adopcyjnych ponieważ OAO poinformował nas, że nie możemy starać się o dziecko w do roku ponieważ ja mam 36 lat (mąż 31) a Europejska Konwencja o przysposobieniu dzieci mówi wyraźnie
Artykuł 7

1. Dziecko może być przysposobione jedynie w przypadku, gdy przysposabiający osiągnął określony w tym celu wiek minimalny, który nie może być niższy niż 21 lat i wyższy niż 35 lat.
2. Prawo może jednak zezwolić na odstąpienie od wymogu wieku minimalnego:
(a) gdy przysposabiającym jest ojciec lub matka dziecka lub
(b) w szczególnie uzasadnionych okolicznościach.

Bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu tej kwesti.
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 09 lip 2007 08:30 
Awatar użytkownika

Witam!

Po przeczytaniu tego artykułu zasmuciłam się bardzo!
Proszę o informację jakby wyglądała sytuacja w przypadku adopcji drugiego dziecka? ja mam 36 lat a mój mąż 39.
Wcześniej brano pod uwagę aby jedno z rodziców nie przekroczyło wieku 40 lat (matka). Czy to jest również zależne od OAO.
(" Co Kraj to obyczaj")

Pozdrawiam age

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 12 lip 2007 08:13 
Awatar użytkownika

To ja również dołączę się do pytań o wiek, ja mam 36 lat a mąż 39 lat, jeszcze nie zaczęliśmy adopcyjnych starań, dopiero rozważamy taką możliwość, kiedy powinniśmy złożyć dokumenty, żeby mieć szansę na adopcję niemowlęcia?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 18 lip 2007 11:48 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Szanowni Państwo, rzeczywiście jest tak, że różnica wieku nie powinna przekraczac 40 lat - nie jest ztywno zapisane w Polsce, w innych krajach juz tak. No cóż, jest raczej naturalne, ze zglowszone do adopcji niemowle poinno trafić do mlodej rodziny. A tych jest coraz więcej. Te dyskusje biora się zapewne stąd, że dawno temu rodzicami adopcyjnymi byli rzeczywiście ludzie ok 40. dla których była to "ostatnia deska ratunku". Obecnie jednak te tendencje się zmieniają i o adopcje ubiega się coraz więcej bezdzietnych par w wieku 28-30-35 lat. Dla nasz jednak o wiele wazniejsza kwestia jest, kto wobec tego adoptuje dzieci starsze, skoro i ci przed 30. i ci okolo 40. chca tylko niemowlę ?
Pozdrawiam serdecznie, D.Dominik

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 19 lip 2007 10:19 
Awatar użytkownika

Witam,

nam najbardziej podobała się odpowiedź pani z OAO, która stwierdziła, że wiek rodziców ma być 'odpowiedni' :? . Na pytanie, co dokładnie to oznacza, odpowiedziała, że o tym decyduje ośrodek i że my jesteśmy w wieku jak najbardziej odpowiednim (37 i 39 l.) Bardzo usatysfakcjonowała nas ta odpowiedź :D
W innym ośrodku powiedziano nam, iż mają przepis wewnętrzny - niemowlęta tylko dla rodziców do 35 l. Jak widać, sprawa jest bardzo 'płynna'.
Dodam tylko, że podobnie jak wiele rodzin, wolelibyśmy niemowlę, ale napisaliśmy, że chętnie przyjmiemy dzieciaczka do 2 roku życia.
Pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 25 lip 2007 11:33 
Awatar użytkownika

ja jestem "świeżo" upieczoną mamą...mam 27 lat, mąz 28
składając dokumenty do OA okreslilismy wiek do 12-miesiąca, licząc sie z poslizgiem......
tez obawiałam się adopcji dziecka *starszego*(toż to dalej dzidziunia), nastawiłam sie nawet że dostaniemy dziecko maciupkie, bo niby tacy młodzi jestesmy etc....jesli nie my, to kto?
suma sumarą po 4 miesiącach od złożenia dokumentów zadzwonił telefon..z propozycja 20-miesięcznego Dawidka.....
nie powiem, strach był, ale miłe Panie ;-) to taki CUD, że poprostu masakra. Nie ma co się zamykać w szczelne ramy,.........
szczególnie jesli 40-stka na karku.....
Trzeba sobie zdac również sprawez tego, że adopcja dziecka starszego ma swoje plusy.....gołym okiem widac rozwój dziecka, to czy zdrowo sie rozwija, czy nie jest chore, czy nie jest opóźnione w stosunku do rówiesników,......jesli zaś chodzi o niemowle to cóż....tak naprawde nikt niczego gwarantowac nie może, zawsze ryzyko jest. ryzyko chorób jest wieksze. No chyba że ktos decyduje sie na adopcje dziecka chorego to zupelnia inna inszośc.
Nie zamykajcie sie prosze na dzieci ciut starsze i starsze.........nie przekreslajcie ich, nie taki diabel straszny jak sie nam zdaje. Te dzieci zasluguja na uczucie, na milośc i wiem, że wszyscy o tym wiecie. Jestem tez pewna że gdybyście poszli do DD i zobaczyli takką grupę 2-3 latków to kazdy z Was chciał by ich wszystkich zabrac do domu. Te dzieci są wspaniałe, potrzebuja miłości, ciepła, przytulania, zainteresowania.
Jak w takiej sali w DD pojawia sie ktos nowy to one biegna jak kurki na podwórku do karmnika.
To strasznie smutne, ten widok i to ze nie można ich wszystkich zabrac.
Oj boli to strasznie......jak to wszystko zobaczyłam, to poprostu szczęka mi opadła. Dzieci są przecudne i wiecie adopcja takiego 2-3 latka ma jedną podstawową zaletę: SZYBKO SŁYSZYSZ: MAMO, TATO....KOCHAM CIĘ......tak naprawde to jest cholernie rozbrajające.
Jest choroba sieroca to jest najbardziej smutne i bardzo boli serce gdy czlowiek wie że się stara, że daje duzo miłości, mizianie, przytulanie a dziecko i tak toczy glowe po poduszcze, albo wali glową w poduszke.
Ale nie mozna sie tego bac, to mija!!!! My jestesmy z Dawidem 5-ty miesiąc i naprawde jest juz duuuużo lepiej, wierze ze jeszcze 5 miesięcy i będzie całkiem dobrze.
A pewnie niewiecie tez jaki są dzieci takie od 3-6 lat...no bo skąd macie wiedziec przeciez nie byliście pewnie nigdy w DD.....są to dzieci napewno wymagające szczególnej troski, opieki, akceptacji chodzby z tytuły tego że przewaznie większosc swojego zycia spędzily w DD...ale te dzieci róznież sa slodkie, lgną, pragną uczuc bardziej niż czegokolwiek. Pamietam jak byłam w DDz moim Dawidem zanim zabralismy go do domu i był bal przebierańców.
Dzieci bawiły się wspolnie starsza i mlodsza grupa. Podeszla do mnie sliczna dziewczynka, była przebrana za królewnę,...popatrzyła na mnie i mówi: CIOCIU JA DO CIEBIE PRZYJACHAŁAM.....oj kurcze zamurowało mnie...serce mi pekło.....tak sobie pomyslałam:
Oby jak najszybciej przyjachala do Ciebie mama...królewno....

wlasnie wstałmój synek i krzyczy z za drzwi: MAMO MAMO i puka w drzwi, jeszcze słabo mówie, ale ja wiem że on woła: MAMO otwieraj wstałem już, jestem gotowy,.....bede dalej psocił!

życze wszystkim szybkich telefonów!

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

zakochana mama 2-laka

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 26 lip 2007 11:14 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Szanowni Państwo,
Polski kodeks rodzinny nie określa precyzyjnie różnicy wieku między przysposabianym a przysposabiającym, mówie jedynie o różniky wieku "powinna być taka, jaka normalnie istnieje pomiędzy rodzicami a dzieckiem" (cyt. Jan Winiarz, Prawo rodzine s. 249).
Nalezy jednak wspomniec o warunku ogólnoeuropejskim, jakim jest artykuł 7 Europejskiej Konwencji o przysposobien iu dzieci (ratyfikowanej tez przez Polskę), "dziecko może być przysposobione jedynie z przypadku, gdy przysposabiający osiągnął okreslony w tym celu wiek minimalny, który nie może być niższy niż 21 lat i wyższy niż 35 lat". I to by było tyle w tym temacie.Pozdrawiam, D.Dominik

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 26 lip 2007 17:19 

witam
obawiam sie że troszkę temat się rozszerza.....nie chodzilo mi o wady czy też zalety adopcji dzieciątka w określonym wieku - to jest decyzja indywidualna każdego rodzica - ale o wiek rodziców - aby to nie wiek był głównym determinatorem wyboru......
pozdrawiam serdecznie
N.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 27 lip 2007 09:44 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Szanowna Pani,
teoretycznie tak, a praktyka jest inna, ponieważ decydują o tym sądy (przyp. komentarz do polskiego krio - "rożnica wieku jalk w rodzinach naturalnych" - tym bardziej, że dziś wiele małżeństw pierwsze dziecko ma po 35 r.życia). Pozdrawiam i "bez paniki" - D.Dominik

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 31 lip 2007 13:17 
Awatar użytkownika

OAO Rzeszów pisze:
Szanowni Państwo,
Polski kodeks rodzinny nie określa precyzyjnie różnicy wieku między przysposabianym a przysposabiającym, mówie jedynie o różniky wieku "powinna być taka, jaka normalnie istnieje pomiędzy rodzicami a dzieckiem" (cyt. Jan Winiarz, Prawo rodzine s. 249).
Nalezy jednak wspomniec o warunku ogólnoeuropejskim, jakim jest artykuł 7 Europejskiej Konwencji o przysposobien iu dzieci (ratyfikowanej tez przez Polskę), "dziecko może być przysposobione jedynie z przypadku, gdy przysposabiający osiągnął okreslony w tym celu wiek minimalny, który nie może być niższy niż 21 lat i wyższy niż 35 lat". I to by było tyle w tym temacie.Pozdrawiam, D.Dominik

Pani Doroto, czy to oznacza, ze powyżej 35 roku życia nie można będzie adoptowac dziecka???
Czy moze niemowlaka? Bo przyznam szczerze, ze nie wiem jak to rozumieć i jestem bardzo zmartwiona :(

11. 2013 r. aniołek 8 tc [*]
listopad 2011 r. - synek adoptuś :)
listopad 2014 r. - drugi synek adoptuś :)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 31 lip 2007 13:27 
Awatar użytkownika

No wlasnie, ja tez nie rozumie 8O , czyli jesli mam 34 a moj maz 43, to nie mamy juz szansy na adopcje, czy tylko szansa jest nikla by adoptowac niemowlaka?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 16 sie 2007 16:10 
Awatar użytkownika

Witam,
Bardzo proszę o udzielenie mi informacji czy wiek 35 w przypadku matki jest górną granicą by rozpoczać czy zakonczyć proces adopcyjny? I druga wątpliwosć czy różnica 10 lat pomiędzy rodzicami będzie dyskwalifikowała parę (kobieta 35 mężczyzna 45 lat) by zaadoptować dziecko do 12 miesiecy?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 19 lut 2008 11:21 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Szanowni Państwo, zadajecie mi bardzo szczegółiowe pytania dotyczące wieku, a ja juz wielokrotnie pisałam, ze każda sprawa jest rozpatrywana indywidulanie w ośrodkach a ja nie mam mozliwości ocenić, czy rodzina x w ieku takim a takim ma szanse na adopcję. Wiek jesy istotny, ale to nie jest wszystko. Ośrosdki mają fachowców, którzy rzetelnie zbadaja sprawę. Na forum intenetowym podaje się informavje ogolne, ja nie mam mozliwości wypowiadania sie o osobach, których na oczy nie widziałam, jakie mają szanse. jeszcze raz podkrelam - uwierzcie Państwo w fachowośc osób zatrudnionych w ośrodkach, bo nikt nie chce wam wyrządzić krzywdy. Z drugiej strony ja nie moge jednostkowo opiniowac Waszych spraw, nie mając danych, nei znając, bo to może spowodować takie reakcje np: "a pani w internecie napisała...." Internet jest super, ale NIE w przypadku obiektywnej oceny, czy dana para ma szanse na adopcję dziecka. Warto natomiast poczytać inne podobne tematy, które admionistrator umeiścił w linkach. Wystarczy chcieć. Pozdrawiam, D.Dominik

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 02 mar 2008 13:28 
Awatar użytkownika

Jeśli można, słów kilka na temat Konwencji, która wywołała tu takie zamieszanie.

Powoływany wyżej przepis art. 7 Konwencji jest skierowany do organów państwa - strony Konwencji i nakłada na to państwo obowiązek określenia minimalnego wieku przysposabiających. Państwo musi określić MINIMALNY wiek rodziców adopcyjnych w przedziale od 21 do 35 lat. Tak więc najmłodszy rodzić adopcyjny w jednym państwie będzie miał 21 lat, w innym 35, w jeszcze innym może mieć np. 29 Nie może natomiast być rodziców adopcyjnych 18-letnich, nie można ustanowić przepisu, że adoptować może ten tylko, kto ukończył lat 40 itp.

O maksimum wieku rodzica adopcyjnego w tym przepisie nie ma mowy, więc nie ma się czym martwić.

Nawiasem, projekt zmian do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przewidywał sformalizowanie praktyki, iż poza szczególnie uzasadnionymi przypadkami różnica wieku między przysposabiającym a przysposobionym nie powinna przenosić 40 lat. Jednakże projekt ten najpierw utknął w komisjach, potem - w związku z wyborami parlamentarnymi - nie był kontynuowany. A przynajmniej nic innego nie wynika z wykazu prac Sejmu, publikowanego na serwerze sejmowym.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]