Wyświetl temat - Rejonizacja w ośrodkach adopcyjnych

Ogłoszenie!

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 20 mar 2004 18:07 
Awatar użytkownika

Witam Panią serdecznie!
Bardzo proszę o odpowiedź na temat tzw. rejonizacji w ośrodkach adopcyjnych. Słyszałam że jeśli mamy złożone dokumenty w ośrodku danego miasta (zostaliśmy zakwalifikowani i oczekujemy 1,5 roku) to nie jest możliwe starać się o dziecko zgłoszone do adopocji w ośrodku innego miasta.Chodzi o konkretne dziecko które narazie jest w rodzinie zastępczej (okres do 6 tygodnia życia), natomiast nie wiem jakie mamy szanse ubiegać się o adopcję jeśli dziecko zostanie zgłoszone do ośrodka w mieście w którym przebywa. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam i Dziękuję!

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 22 mar 2004 14:32 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Szanowna Pani, jest możliwe ubieganie sie o adopcje w kilku ośrodkach. To znaczy jeden (najbliższy) kwalfikuje, w pozostałych rejestrujecie się i Wasze dokumenty. Jestem jednak sceptyczna, czy uda sie Państwu akurat adoptowac to konkretne dziecko jesli bedzie zgłoszone w innym mieście. Ośrodki najpierw zabezpieczją potrzeby tzw. swoich rodzin, a potem, gdy nie ma kandydatów z terenu ich działania, sięgaja po dokumenty rodzin z innego rejonu. Pozdrawiam, D.Dominik

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 14 lis 2005 18:39 
Awatar użytkownika

Mam pytanie : Chcemy z żona adoptować dziecko . Dopiero rozpoczęliśmy starania . Mieszkamy obecnie w woj. małopolskim . Poprzednio było to woj bielskie. Ponieważ do Bielska mamy bliżej (ok 30 km ) zapytaliśmy najpierw tam w Ośrodku Adopcyjno opiekuńczym . Dowiedzieluiśmy sie że od niedawna istnieje coś takiego jak rejonizacja i musimy zacząć starania w Krakowie. (dokąd mamy ok 60 km)
W Krakowie w Ośrodku Adopcyjno- Opiekuńczym TPD Pani Kierownik poinformowała nas telefonicznei na wstępie że owszem ale wiązać sie to będzie z dodatkowymi opłatami ponieważ nie jesteśmy z Krakowa - refundacja za kurs , za wyjazdy na wywiad środowiskowy itp. W sumie ok. 2000 zł
Jedocześnie poinformawała nas ze ew. rodzice adopcyjni z okolic Krakowa mają to wszystko refundowane z budżetu miasta.
Chciałbym sie dowiedzieć jakie regulacje prawne które ostatnio weszły w życie powodują takie zróżnicowanie opłat w rejonie danego ośrodka od pełnej refundacji po pełną odpłatność .

M.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 15 lis 2005 00:39 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Szanowny Panie, a ja jak osioł wracam do tego, że nie ma rejonizacji w adopcji. Ale jest chyba coś innego. Otóż organem prowadzoącym dla ośrodków (czyli dającym pieniądze na działalność) jest powiat. To idiotyzm, powinno być województwo, ale tak ktoś wymyslił kiedyś i mimo oporów części naszego środwiska tak zostało. No więc jeżeli Kraków jest miastem (powiatem prowadzącym a nie ma podpisanych porozumień z innymi miastami/powiatami, to wówczas ośrodki niepubliczne moga pobierać opłaty. Oznacza to, ze władze Krakowa, utrzymując ośrodek daje pieniądze na obsługę mieszkańców Krakowa/i powiatu. Pozostałe osoby ( z innych powiatów) moga oczywiście ubiegać się o kwalfikację ale już za pieniądze. Te sprawy reguluje Ustawa o finansach publicznych i Ustawa o pomocy społecznej. Nie dotyczy to ośrodków publicznych, wobec tórych utrzymano zapis, że "wykonują swoje zadania nieodpłatnie" To chyba wszystko, serdecznie pozdrawiam, D.Dominik
Co do opłat - nie mam pojęcia wg. jakich zasad są ustalane. Chyba indywidulanie w każdym oao i powiecie inaczej. Ja pracuję w publicznym oao, i dzięki Bogu ten problem nas nie dotyczy. DD

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 18 lis 2005 11:21 
Awatar użytkownika
ja moze coś dodam - jesteśmy z mężem zapisani do ośrodka państwowego we Wrocławiu, a jesteśmy z Opola.
Przy zapisie poinformowano mnie, że w zwiazku z tym, że jesteśmy spoza Wrocławia, będziemy musieli zapłacić - na szczeście niewiele, bo 200 zł, no i oczywiście będziemy musieli zapewnić transport "na wizję lokalowa" :wink: , bo osrodek nie ma już na to pieniedzy (co akurat jest dla mnie zrozumiałe).
Z tego wynika, ze oao same ustalają zasady.
pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 18 lis 2005 14:12 
Awatar użytkownika

Ten temat dotyczył również mnie. Kiedys pisałam o moich problemach z elblaskim osrodkiem.
Jak zadzwoniłam do olsztyńskiego osrodka TPD usłyszałamze musze za całą procedurę adopcyjna zapłacic 2470 zł, bo mieszkam w powiecie, który nie ma podpisanej umowy z tym osrodkiem.
Na szczęście znalazłam wspaniały ośrodek i to blisko domu i za darmo!
Ale nadal uważam ze w wielu ośrodkach nie tak nas traktuja.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 23 lis 2005 11:05 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Szanowni Państwo, a może warto byłoby na Bocianie założyć link "gdzie i za ile". To wiele by wyjaśniło, bo czasami ludzie są zdziwieni, że muszą placić,a czasami, ze nie.
Ja zaczynam - w OAO Rzeszów, Krosno, Przemyśl, Tarnbrzeg (publiczne) wszystko jest za darmo.
Serdecznie pozdrawiam, D.Dominik

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 29 lis 2005 17:08 
Awatar użytkownika

Ja najpierw zadzwoniłam do OAO w Szczecinie ( jestem z Gorzowa) i też był problem z rejonizacja- brak srodków na przeprowadzenie wywiadu. Poradzono mi , abyśmy kwalifikacje uzyskali w swoim rejonie , a do nich zgłosili się z kompletem dokumentów i kwalifikacją.

Złożyliśmy więc papiery w OAO w Gorzowie ( ul.K.Wielkiego) i zostaliśmy - bo miło, fachowo i bezpłatnie.

Jest jeszcze w Gorzowie jeden ośrodek katolicki, ale nie wiem czy tam się płaci.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 29 lis 2005 18:03 
Awatar użytkownika

emkamk pisze:
Ja najpierw zadzwoniłam do OAO w Szczecinie ( jestem z Gorzowa) i też był problem z rejonizacja- brak srodków na przeprowadzenie wywiadu. Poradzono mi , abyśmy kwalifikacje uzyskali w swoim rejonie , a do nich zgłosili się z kompletem dokumentów i kwalifikacją.

Dla ścisłości:
ośrodek publiczny w Szczecinie jest całkowicie bezpłatny i przyjmuje pary z innych województw. Za procedury nie pobierają opłat.
Inną sprawą jest wyczerpanie rocznych funduszy na pewne zadania, np. wywiad w innym województwie, czyli koszt dojazdu pracownika ao i dieta, przyznanych przez gminę. Jak widac, wówczas ośrodek zadań nie wypełnia (bo nie ma pieniędzy), ale nie żąda opłat w zamian za nie.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 30 lis 2005 14:59 

emkamk pisze:
... i też był problem... brak srodków na przeprowadzenie wywiadu

Przestańmy mówić że istnieje rejonizacja. Ośrodki nie przyjmują (nie chcą przyjmować) gdyż gminy nie dotują ośrodków należycie a publiczne ośrodki nie mogą pobierać opłat za "obsługę klienta" :wink:. Podejrzewam iż niejednokrotnie gdyby od pary padły słowa "zawieziemy i odwieziemy Panią", "przyjedziemy na kursy" itp nie byłoby dyskusji że nie przyjmą.
I mogę potwierdzić słowa mojej porzedniczki iż Publiczny Ośrodek w Szczecinie jest całkowicie bezpłatny!!

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 30 lis 2005 15:35 
Awatar użytkownika
Ancia pisze:
Podejrzewam iż niejednokrotnie gdyby od pary padły słowa "zawieziemy i odwieziemy Panią", "przyjedziemy na kursy" itp nie byłoby dyskusji że nie przyjmą.
I mogę potwierdzić słowa mojej porzedniczki iż Publiczny Ośrodek w Szczecinie jest całkowicie bezpłatny!!

Z naszej strony jest deklaracja, że przywieziemy, odwieziemy, dojedziemy, ale mimo wszystko będziemy płacić za kurs w osrodku publicznym, jak napisałam niewiele, ale zawsze. W zwiazku z tym myślę, ze po prostu każdy oao kieruje sie swoja wewnętrzna polityką.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 30 lis 2005 19:36 
Awatar użytkownika

Ależ ja nie twierdziłam,że ośrodek w Szczecinie jest płatny. Przepraszam,jeżeli źle zostałam zrozumiana. Chodzi mi tylko o to,że nie każda para, która chce odbywać procedurę w danym ośrodku może to zrobić.
Wybierając ośrodek kierowałam się nie tylko odległością od miejsca zamieszkania , ale także opiniami z forum ( dlatego chcieliśmy w Szczecinie). Na nasze szczęście u Nas też jest sympatycznie i nie muszęjeździć do Szczecina. Pozdrawiam Emka

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 01 gru 2005 11:24 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Szanowni Państwo,
jeszcze gwoli wyjaśnienia - gminy nic nie mają do finansowania ośrodków, bo to jest zadanie własne POWIATU. Każdy powiat MUSI mieć pieniądze (ustawa) na finansowanie zadań ośrodka adopcyjnego. Najcześciej powiaty wybierają finanswanie droga porozumienia, bo to i tak bardziej się opłaca. Z reguły porozumienie opiewa na mniejsza kwotę niż wyniosłoby zatrodnienie tylko JEDNEJ osoby (pensja oraz ZUS i podatki). A jeżeli dodac do tego koniecznmośc zagwarantowania lokalu o okreslonym standardzie, telefony, media itp, to okaże się, ze żaden powiat nie ma tyle pieniędzy. Dlatego zawieraja porozumienia na obsługę powiatu z powiatem, w którym istnieje już oao. Warto o tym pamietać, bo tu naprawde nikt nilkomu nie powinien robić łaski.
Serdecznie pzodrawiam. D.Dominik

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 13 kwie 2007 07:50 
Mateczka
Awatar użytkownika
Mateczka

jagoda73, dnia 12.04.2007 pisze:
Jak to wyglada -czy obowiazuje tu rejonizacja czy kazda para moze sama wybrac osrodek adopcyjny ?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 27 kwie 2007 11:19 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Szanowna Pani, rejonizacji nie ma i nie powinno jej być w przypadku adopcji, jednak z uwagi na ekonomię najlepiej jest ubiegac się o kwalfikację w najbliższym oao. Np. od nas z Rzeszowa nikt nie pojedzie na wywiad do domu rodziny np. do Poznania. I na odwrót - Wy tez nie będziecie się szkolić w oao odległym o 300-400 km.
Po kwalfikacji mozna wybrac zaświadczenia kwalfikacyjne i złożyć do dowolnego ośrodka.
Ale - z drugiej strony - po co ? Wszyscy państwo macie możliwośc adopcji dziecka z terenu całej Polski, i pozornie tylko okres oczekiwania może się zmniejszyć, gdy oczekuje się w kilku oao. Z doświadczenia wiem, że każdy ośrodek najchętniej wspólpracuje z tzw. "swoimi" rodzinami, top znacy z ludźmi, których się juz dobrze zna, szkoliło się, badało a nie tylko na podstawie dokumentów. Wydaje mi się, a właścicie jestem pewna, że w wyjątkowych wypadkach można zmienic ośrodek, a najlepiej jednak pracować ze znajomymi ludźmi u siebie. My naprawde nie pomijamy nikogo, ale okres czekania wszędzie jest dziś długi.
pozdrawiam serdecznie, D.Dominik

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]