Wyświetl temat - żylaki macicy a planowanie ciąży

Ogłoszenie!

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 19 mar 2011 20:22 
Awatar użytkownika
Dokarmiam bociana ;)

Panie doktorze,
Mam 32 lat,mąż 34 od 5 lat staramy się o ciąże.

W 2004 miałam pierwszą laparoskopie, usunięto wtedy czekoladową torbiel na prawym jajniku i stwierdzono edometriozę. Po zabiegu nie miałam zaleconego leczenia, po roku czasu wykryto na usg ognisko endometriozy, byłam leczona danazolem a potem tabletkami antykoncepcyjnymi, ognisko nie zmieniło się. Przerwałam leczenie i od roku 2007 staralismy się naturalnie, az do roku 2009 gdzie zaczęliśmy chodzić do specjalistów od nieplodnosci. Okazało się, że bez stymulacji nie ma jajeczkowania, i jestesmy po 3 probach inseminacji, niestety nieudanych.Ostatnia miala miejsce w pazdzierniku 2010. stymulowałam się w miare dobrze, a wyniki meza wahaja sie średnio co 3 miesiące, i raz miesci sie w normie a raz jest ponizej i jest stymulowany hormonami.

W marcu tego roku zgłosiłam się na usg z powodu bólów macicy przez ostatni trzy cykle, i miesiączek w kolorze czekolady z licznymi skrzepami.
Została uwidoczniona torbiel na lewym jajniku o średnicy ok 5 cm sugerująca wg opisu usg torbiel endometrialną.
Zostałam skierowana na zabieg laparoskopii.

Przedstawiam opis zabiegu:
Trzon macicy normalnej wielkości dobrze ruchomy. Jajniki prawidłowej struktury i wielkości. Jajowody swobodne na całym przebiegu z bogato zaznaczonym rysunkiem naczyniowym. W przymaciczach żylakowato poszerzone naczynia. W miednicy małej przekrwiona otrzewna z poszerzonymi naczyniami.

Lekarz po zabiegu w skrócie stwierdził, iż macica jest cała fioletowa i w żylakach, a torbieli ani zmian endometriozy nie zauważono. i czeka mnie leczenie farmakologiczne.

W ubiegłym roku miałam robioną kolonoskopię, i stwierdzono zespół jelita drażliwego i w okolicach odbytu malutkie żylaki, których mi nie leczono.

Dodam, iż jestem osobą szczupłą, nie mam problemów z żylakami nóg,
prowadzę zdrowy i umiarkowany tryb życia. Nigdy nie miałam problemów z układem krążenia ani z niewydolnością żył.

W związku z powyższym mam pytanie, czy jest szansa wyleczyć albo chociaż zaleczyć żylaki na macicy ? jezeli tak to jaka kuracja byłaby najlepsza ? czy powinnam raczej porobić dokładniejsze badania ? jeżeli tak to jakie ?

W tym roku chcieliśmy podejść do kolejnej inseminacji ale nie wiem, czy w moim przypadku nie powinnam myśleć już raczej o in vitro ? jeżeli tak to po jakim czasie, i jakie badanie należało by wykonać aby zbadać stan macicy ? kolejną laparoskopię czy raczej histeroskopię ?

Bardzo proszę o cenne wskazówki i porady.

Z góry bardzo dziękuje i pozdrawiam!

01.10.14 8tc,13.06.15 9tc,21.10.15 c.b.,18.05.16 9tc :aniołek: :cry2:

„Panie, daj mi siłę, abym zmienił to, co zmienić mogę, daj mi cierpliwość,abym zniósł to czego zmienić nie mogę i daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.” – F.CH.O.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 19 mar 2011 20:54 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Szanowna Pani
Jeżeli 5 cm torbiel nie potwierdziła się w trakcie laparoskopii to jakaś ściema I ja w takim razie nie przejmowałbym się żadnymi żylakami
Jacek Szamatowicz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 02 sty 2012 21:37 

Żylaki macicy, czy też zespół przekrwienia biernego miednicy jest często niedocenianym problemem klinicznym. Nie ma on udowodnionego wpływu na płodność, ale na pewno jest jedną z kilku przyczyn przewlekłego bólu podbrzusza u kobiet (szczególnie po ciąży) i daje się leczyć krótkim zabiegiem w znieczuleniu miejscowym.

Więcej informacji na temat diagnostyki i leczenia tego zespołu można przeczytać na stronie:

http://radiolodzy-interwencyjni.pl/cont ... a-u-kobiet

Mikołaj Wojtaszek
II Zakład Radiologii Klinicznej
SP CSK, ul. Banacha 1a, Warszawa

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 05 sty 2012 20:57 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Szanowni Państwo
Zwracam się tak ponieważ nie wiem konkretnie komu w tej chwili odpowiadam. W ostatnim poście była mowa o żylakach macicy i tu pytanie, czy rzeczywiście w tym przypadku, bez badania obrazowego, jedynie na podstawie objawów i bez flebografii można coś takiego stwierdzić. A jeżeli już, to czy trzeba je leczyć metodami inwazyjnymi (zdaje sobie sprawę, że mało inwazyjwnymi ale jednak), skoro są metody farmakologiczne"? I kolejny problem leczenie "żylaków" i niepłodność może prowadzić do wtórnej niewydolności jajników, a to już udowodniony czynnik niepłodności, dlatego jest to temat bardzo kontrowersyjny. Zainteresowanych zachęcam do odwiedzenia bazy "up to date"
Jacek Szamatowicz

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]