Wyświetl temat - Standardy pacjenckie 2014

Ogłoszenie!

Strefa czasowa UTC

[ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: sob maja 03, 2014 1:23 pm 
Awatar użytkownika
Administrator
Dokarmiam bociana ;)

Kochani!
Część z Was na pewno już wie, a pozostali za chwile przeczytają, o nowym, ambitnym projekcie realizowanym pod skrzydłami Naszego Bociana. :)
Chcemy z Waszą pomocą sprawić, aby ośrodki leczenia niepłodności w Polse były dla nas - pacjentów - miejscem przyjaznym, miejscem, w którym czujemy się komfortowo i bezpiecznie. Wasz wkład pozwoli nam jasno sprecyzować, czego oczekujemy od naszych klinik, jak chcielibyśmy być w nich traktowani i co chcielibyśmy w nich znaleźć. Wspólnymi siłami chcemy zaktualizować Pacjenckie Standardy w Leczeniu Niepłodności.
Być może pamiętacie, ze po raz pierwszy zajęliśmy się nimi w 2012 roku. Dzięki Wam powstał spis oczekiwań pacjentów wobec klinik, ich personelu, oferty, wyposażenia, różnorakich udogodnień i sposobu, w jakim pracują one z pacjentami. Został on wysłany do wszystkich ośrodków leczenia niepłodności w Polsce. Większość z nich zadeklarowała akceptację dla zebranych przez nas Standardów.
Dzisiaj chcemy i możemy pójść o krok dalej. Dzięki środkom z funduszy norweskich będziemy mogli przeprowadzić po raz pierwszy w naszym kraju pacjencki, społeczny audyt klinik!
Bardzo nas cieszy, ze będziemy mogli wspólnie z Wami, osobami najbardziej zainteresowanymi pozytywnymi zmianami i równocześnie najlepiej zorientowanymi w rzeczywistych oczekiwaniach pacjentów, zaktualizować dotychczasowe standardy, a następnie przedstawić je ośrodkom i poprosić o ich wdrożenie. Kolejnym etapem będzie wizyta we wszystkich chętnych do współpracy z nami i zainteresowanych poprawieniem własnych standardów kliniach. Ta wizyta będzie okazja do sprawdzenia, jak wypełniane są nasze pacjenckie oczekiwania. Każdy z Was tez będziecie mógł wcielić się w role oceniającego, wypełniając ankiety, które uzupełnią wyniki naszego audytu.
Wyniki naszych ustaleń oczywiście opublikujemy. Dowiecie się, które z ośrodków leczenia niepłodności dbają najlepiej o nasz komfort. Podamy też do Waszej wiadomości informacje o tych klinikach, które nie zgodzą się na wizytę naszych audytorów, chociaż mamy nadzieje, ze takich przypadków po prostu nie będzie. Wszak przyświecają nam te same cele.

Dlatego:
- jeśli chcesz mieć wpływ na to, z jakim traktowaniem spotkasz się wybranej przez siebie klinice;
- jeśli chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami i uwagami;
- jeśli chcesz, aby nasz - pacjentów - głos był słyszalny;
- jeśli chcesz pomoc wszystkim tym, którzy będą korzystać z pomocy lekarskiej w przyszłości

WYPEŁNIJ NASZĄ ANKIETĘ!

Zajmie Ci to ok. 15 minut. Zachęcamy Cię rownież gorąco do wzięcia udziału w dyskusji na poniższym wątku. Wypowiedz się na temat standardów oraz samej ankiety, podziel się z nami swoim doświadczeniem, spostrzeżeniami i przemyśleniami. Napisz, co Ci się już teraz podoba, zaproponuj nowe rozwiązania, które ułatwia nasze pacjenckie życie. Twoja opinia jest dla nas bardzo cenna!

P.S. Kciuki mile widziane! :D

26.03.09. o 13:06 urodził sie mój sliczny synek.
10dpt w chmurach zobaczyłam dwie krechy.
25.09.11. o 4:36 i 4:37 urodziły sie moje sliczne, malutkie córeczki.

PostZamieszczono: sob maja 03, 2014 8:00 pm 
Moderator

Ankieta wyslana i bardzo jestem ciekawa jak zareagują kliniki na niektore postulaty.Trzymam kciuki za powodzenie projektu :bigok:

PostZamieszczono: sob maja 03, 2014 8:28 pm 
Awatar użytkownika

Wypełniłam, ale mam 2 uwagi:

1. Należałoby przeformułować punkt

Cytuj:
6. Pisemne przedstawienie (np. w formie ulotki lub na stronie ośrodka) informacji dla biorców związanych z adopcją gamet lub zarodków (skuteczność, aspekty psychologiczne, czas oczekiwania na gamety, możliwość wyboru dawców itd.)

2. Wypełniając ankietę spodziewałam się na końcu miejsca na otwartą wypowiedź związaną z kwestiami nieporuszonymi w ankiecie, niepasującymi do zaproponowanych przez Was punktów. Brakuje mi np. punktu dot. dokumentacji medycznej.

PostZamieszczono: sob maja 03, 2014 8:35 pm 
Awatar użytkownika
Członek Stowarzyszenia

chulada pisze:
Wypełniając ankietę spodziewałam się na końcu miejsca na otwartą wypowiedź związaną z kwestiami nieporuszonymi w ankiecie, niepasującymi do zaproponowanych przez Was punktów. Brakuje mi np. punktu dot. dokumentacji medycznej.

masz na myśli dostęp do informacji medycznej? Napisz, proszę, tutaj swoje sugestie. Część standardów będzie się opierać na Karcie Praw Pacjenta (tej "części fundamentalnej" nie włączaliśmy do ankiety, bo zawiera odwołania do ustaw), której częścią jest prawo pacjenta do uzyskania kopii dokumentacji medycznej, więc jeśli to masz na myśli to będzie to w finalnej wersji standardów :)
Jeśli źle Cię zrozumiałam i masz na myśli coś innego to tym bardziej napisz :)

Wątek został pomyślany właśnie jako miejsce dołączania swoich uwag i postulatów nieujętych w ankiecie, będziemy brać pod uwagę również komentarze i propozycje z wątku, więc żaden postulat nie zostanie niezauważony.

PostZamieszczono: ndz maja 04, 2014 9:56 am 
Awatar użytkownika

widać po ankiecie ogrom włożonej w nią pracy, bardzo przemyślana, gratuluję roboty i :bigok:

PostZamieszczono: ndz maja 04, 2014 9:42 pm 
Awatar użytkownika

Ankieta wysłana :D
Zabrakło mi pytań o badania/zabiegi inne niż inwazyjne. Według mnie istotne jest także wyjaśnienie przez lekarza prowadzącego celu wykonania badań (jakich zaburzeń się poszukuje? czy są jakieś przesłanki, że są nieprawidłowości?) i przede wszystkim omówienie ich wyników (wyczerpujące i zrozumiałe), możliwości leczenia/postępowania. Niedopuszczalne jest niewydawanie wyników, zbywanie pacjenta.

Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem,nie trać nigdy światła nadziei....Donde una puerta se cierra, otra se abre...

PostZamieszczono: pn maja 05, 2014 3:12 am 
Awatar użytkownika
Administrator
Dokarmiam bociana ;)

Przyszla mi jeszcze do glowy rzecz, o ktorej zapomnialam napisac w uwagach przy wypelnianiu ankiety. Wazne jest takie zaaranzowanie pokoju, w ktorym wykonuje sie badania ginekologicze czy usg, zeby miejsce wyznaczone do przebrania sie, znajdowalo sie bezposrednio obok fotela ginekologicznego. W jednej z klinik przy badaniu usg jest na przyklad tak, ze owszem, miejsce, w ktorym sie mozna przebrac znajduje sie za parawanem, ale nastepnie juz w neglizu trzeba przejsc do lezanki, ktora znajduje sie przeciwnym kacie pomieszczenia. Na dodatek znaduje sie ona na przeciwko drzwi i nie jest odzielona zadnym parawanem. Kazdy, kto wchodzi do pomieszczenia, zauwaza najpierw pacjentke na lezance. Niewykluczone, ze moga to zrobic rowniez osoby czekajace w poczekalni. Generalnie ta klinika wypelnia wszystkie opisane w ankiecie standardy, a jednak i tak nie zapewnia pacjentce intymnosci.

PostZamieszczono: pn maja 05, 2014 6:42 am 
Awatar użytkownika

Mam pytanie dotyczące audytu-czy obejmie on państwowe (przyszpitalne) poradnie i oddziały? Jest ich kilka i jakby nie patrzeć są finansowane z naszych pieniędzy (podatkowych) a warunki... różne.
Z mojego doświadczenia z jednego znamienitego ośrodka szpitalnego wynika, że jak coś jest na nfz to może być byle jak. Pokój "męski" z cienkimi ścianami pomiędzy rejestracją (w której non-stop dzwoniły telefony i konferowały między sobą panie rejestratorki, przychodził tłum ludzi) a pomieszczeniem gospodarczym (w którym zasiadały panie sprzątaczki i omawiały bieżące wydarzenia serialowe). Jak powiedział mój M wrażenia niezapomniane :evil: Pokój w którym odbywały się inseminacje miał fotel ustawiony równo naprzeciwko drzwi wejściowych i jak po IUI miałam poleżeć na nim kilka minut to odwiedziło mnie kilka osób zgoła obcych: 2 salowe, studenci, kilku lekarzy, a przez otwarte drzwi (na oścież a jakże :? ) widok mieli także przechodzący.

Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem,nie trać nigdy światła nadziei....Donde una puerta se cierra, otra se abre...

PostZamieszczono: pn maja 05, 2014 7:40 am 
Awatar użytkownika
Członek Stowarzyszenia

inez_rubia pisze:
Mam pytanie dotyczące audytu-czy obejmie on państwowe (przyszpitalne) poradnie i oddziały? Jest ich kilka i jakby nie patrzeć są finansowane z naszych pieniędzy (podatkowych) a warunki... różne.
Z mojego doświadczenia z jednego znamienitego ośrodka szpitalnego wynika, że jak coś jest na nfz to może być byle jak.

to może od innej strony. Zaproszenie do przeprowadzenia audytu i wdrożenia standardów zostanie wysłane do wszystkich ośrodków leczenia niepłodności metodami ART, publicznych oraz niepublicznych.
To, które ośrodki obejmie ostatecznie audyt będzie zależało od decyzji tychże ośrodków: czy zgodzą się otworzyć na pacjenckie standardy i audyt, czy też nie zgodzą się tego zrobić.
Ponieważ projekt jest finansowany z funduszy norweskich i sam realizuje standardy transparencji, opublikujemy zarówno listę ośrodków, które zgodziły się przystąpić do programu audytorskiego i zadeklarowały chęć wdrożenia pacjenckich standardów, jak również listę ośrodków, które odmówiły przystąpienia do programu.

w tym wątku rozmawiamy o standardach pacjenckich, natomiast nie są to jedyne standardy, o których wdrożenie będziemy pytać polskie ośrodki. Na "pakiet" składają się również 4 inne standardy:

- czy ośrodek raportuje do ESHRE w ramach European IVF Monitoring (= czy wykazuje wolę raportowania swoich wyników)

- czy personel ośrodka jest szkolony i posiada certyfikaty szkoleniowe ESHRE i ASRM (= czy ośrodek wkłada pracę w doskonalenie wiedzy personelu i utrzymywanie jakości świadczonych usług na poziomie zapewniającym pacjentowi optymalną skuteczność leczenia)

- czy ośrodek deklaruje stosowanie w swojej praktyce Algorytmów w leczeniu niepłodności przygotowanych przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i wytyczne PTG (= czy przestrzega ustaleń polskich towarzystw naukowych)?

- czy ośrodek zatrudnia psychologa i prowadzi programy psychologiczne skierowane do pacjentów, ale też dawców gamet i zarodków (= to powielenie pytań ze standardu pacjenckiego, ale uważamy kwestię opieki psychologicznej w ośrodkach leczenia niepłodności za niesłychanie zaniedbywaną do tej pory, więc traktujemy ją w pewnym sensie priorytetowo)

PostZamieszczono: pn maja 05, 2014 7:47 am 
Awatar użytkownika

bloo dzięki za odpowiedź :D Prześwietlenie ośrodków będzie dogłębne i wszystko będzie jasne

PostZamieszczono: pn maja 05, 2014 1:16 pm 
Mateczka
Awatar użytkownika
Mateczka

inez_rubia pisze:
a warunki... różne.
Z mojego doświadczenia z jednego znamienitego ośrodka szpitalnego wynika, że jak coś jest na nfz to może być byle jak. Pokój "męski" z cienkimi ścianami pomiędzy rejestracją (w której non-stop dzwoniły telefony i konferowały między sobą panie rejestratorki, przychodził tłum ludzi) a pomieszczeniem gospodarczym (w którym zasiadały panie sprzątaczki i omawiały bieżące wydarzenia serialowe). Jak powiedział mój M wrażenia niezapomniane Pokój w którym odbywały się inseminacje miał fotel ustawiony równo naprzeciwko drzwi wejściowych i jak po IUI miałam poleżeć na nim kilka minut to odwiedziło mnie kilka osób zgoła obcych: 2 salowe, studenci, kilku lekarzy, a przez otwarte drzwi (na oścież a jakże ) widok mieli także przechodzący.

tez od razu nasunęło mi się to pytanie. Zwłaszcza gdy obecnie korzystam z usług państwowej poradni leczenia niepłodności i co piszesz o pokoju męskim to jeszcze nic w mojej takowego nie ma za to jest wc w korytarzu gdzie zaraz ook siedza pacjenci i przechodzi personel , drzwi nie sa wyciszone , po prostu jest koszmar. Poza tym inseminacje robione sa hurtowo tzn. 2 pacjentki na raz w pokoju :roll: Tylko czekac az kiedyś ktos pomyli nasienie i bedzie afera. O tym , że pani pielęgniarka fajczy non stop w pokoju obok gdzie ten zapach i dym roznosi sie na wszystkie pomieszczenia w tym na to w którym odbywa sie obróbka nasienia :evil:

3.01.2015 transfer jednego siłacza
11dpt bHCG 71, 75 , 13dpt 199, 30, 25dpt 16640 i jest serduszko Cudzie trwaj [-o<
18.09.2015 przyszedł na świat drugi nasz synuś Mateuszek

PostZamieszczono: pn maja 05, 2014 1:27 pm 
Awatar użytkownika
Członek Stowarzyszenia

Niecierpek, gdzie tak jest? :shock:

PostZamieszczono: pn maja 05, 2014 1:29 pm 
Mateczka
Awatar użytkownika
Mateczka

bloo pisze:
Niecierpek, gdzie tak jest?

w Kielcach na Prostej i niestety niektórzy są przymuszeni sie tam leczyc bo na inne leczenie nas nie stać :oops:

3.01.2015 transfer jednego siłacza
11dpt bHCG 71, 75 , 13dpt 199, 30, 25dpt 16640 i jest serduszko Cudzie trwaj [-o<
18.09.2015 przyszedł na świat drugi nasz synuś Mateuszek

PostZamieszczono: pn maja 05, 2014 3:27 pm 
Awatar użytkownika
Członek Stowarzyszenia
Administrator
Dokarmiam bociana ;)
1% dla bociana

niecierpek Ty nie żartujesz? 8O

PostZamieszczono: pn maja 05, 2014 3:32 pm 
Awatar użytkownika
Administrator
Dokarmiam bociana ;)

niecierpek, Ty to sie kochana akurat naprawde nie musisz rumienic... Przykro mi bardzo, ze macie takie doswiadczenia. :(

[ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC