Wyświetl temat - Transfer moruli w 5 dobie.

Ogłoszenie!

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 05 lip 2017 11:17 

Panie doktorze, jestem po trzech nieudanych transferach. W 1 procedurze uzyskano w 5 dobie 2 morule, w 2 procedurze - 1 blastocysta, w 3 procedurze znowu 2 morule w 5 dobie.
Zadne zarodki nigdy nie zostaly zamrozone do criotransferu, za kazdym razem zaczynalam cala procedure od poczatku.
Martwi mnie dlaczego zarodki sa w tym stadium w 5 dniu i czy ma to duzy wplyw na powodzenie???
Co moze byc przyczyna takiego rozwoju zarodkow?

2015/16 - 4 x IUI :-(
2016/17 - 3 procedury ICSI-zero efektów :-(
Artvimed Kraków:
11.2017 - ICSI z EG-9dpt beta 93, 11 dpt beta 194, 30dpt jest serduszko
18.07.2018 - SYNUŚ jest juz z nami <3

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 11 lip 2017 14:21 
Ekspert Bociana

Dzień dobry,
na jakość zarodków ma wpływ zarówno komórka jajowa jak i plemnik. To w jakim tempie będzie przebiegał podział i rozwój zarodka jest uzależnione od tych właśnie czynników. W pierwszych 3 dniach główną rolę pełni komórka jajowa. Od czwartego dnia rozwojem zarodków zaczyna sterować genom zarodkowy, który powstaje z genomu komórki jajowej i plemnika. W tym przypadku istotne znaczenie ma tu jakość nasienia użytego do zapłodnienia in vitro - brak informacji o parametrach nasienia.

W swoim wpisie wspomina Pani o transferze 1 blastocysty - jakiej klasy była ta blastocysta? Ma to istotnie znaczenie jeśli chodzi o jej jakość.
Aby zarodek mógł być zwitryfikowany (zamrożony) musi spełniać ściśle określone parametry - co przekłada się na jego ocenę. Odpowiednia ocena zarodka pozwala określić potencjał rozwojowy - i na tej podstawie decyduje się o przeznaczeniu zarodków do witryfikacji.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 12 lip 2017 15:20 

Co do klasy blastocysty to wiem tyle, ze byla to wczesna blastocysta, ale z tego, co pamietam moja dr prowadząca mowila, ze zarodek był bardzo ładny i dobrze rokujący ( niestety nie mam w tej chwili przy sobie dokladnych informacji dot.tego własnie zarodka)...

Wyniki badania nasienia:
Objetosc-6,5 ml
Koncentracja-87,5 x 10 6 /mL
Calkowita liczba w ejakulacie - 568 x 10 6
Zywotnosc-72
Ruch a+b 45 %
Ruch c 11 %
Nieruchome 44 %
Plemniki prawidlowe 3% ( teratozospermia).

Czy przy takiej ilosci plemnikow, jest to duzy problem (morfologia 3%)?
Slyszalam rozne opinie i w sumie juz nie wiem co mam o tym myslec.

Pozdrawiam i dziękuję.

Artvimed Kraków:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 13 lip 2017 07:51 
Ekspert Bociana

Dzień dobry,
na dzień 5 zarodek powinien osiągnąć stadium pełnej blastocysty z wyodrębnionym:
a) węzłem zarodkowym,
b) trofoblastem,
c) pierwotną jamą ciała - blastocelem (początki tworzenia jamy ciała są już w stadium wczesnej blastocysty)

Oczywiście, jeśli zarodek osiągnął na dzień 5 stadium wczesnej blastocysty - stanowi to dobre rokowania, nie mniej jednak w tym dniu powinien być już pełną blastocystą z widocznymi strukturami o których wspomniano powyżej.

Na jakość wczesnej - jak i każdej innej - blastocysty ma wpływ również tempo rozwoju tego zarodka w dniu drugim oraz trzecim.
Na podstawie informacji, że była to wczesna blastocysta trudno jest mi określić jej jakość.

Odnosząc się do opisanego badania nasienia, jedyną nieprawidłowością jest obniżona morfologia plemników. Biorąc pod uwagę, że we wskazanym wyniku jest 3% morfologii prawidłowej (norma >4%) wynik jest na granicy normy.
Zalecane byłoby powtórzenie jeszcze raz tego badania ewentualnie wykonanie badania MSOME. W badaniu tym koncentrujemy się w głównej mierze na budowie główki plemnika oraz występujących w nim wakuoli. Technika wykonania tego badania pozwala nam dostrzec pod powiększeniem 6600x dużo więcej szczegółów morfologii plemnika.

Pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 13 lip 2017 11:16 

Dziękuję bardzo za odpowiedz.
Wnioskując z Pana wypowiedzi-transfer moruli daje mniejsze szanse na uzyskanie ciaży,a w moim przypadku najczesciej tak wlasnie to wygladalo,zarodki powinny byc juz w stadium blastocysty,a jednak rozwijaly sie jakby o dzien wolniej i to mnie najbardziej niepokoi.
Mąż kilkakrotnie robil badania nasienia i wyniki morfologii wahaly sie na poziomie 2%-7%-3% plemnikow prawidlowych.
Pozdrawiam serdecznie.

Artvimed Kraków:

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]