Wyświetl temat - koszty przechowywania zarodków w trakcie programu i po nim

Ogłoszenie!

Strefa czasowa UTC
 [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: sob sie 09, 2014 11:37 am 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: pt mar 22, 2013 8:46 pm
Posty: 2357
Dzień dobry
chciałabym dowiedzieć się, jakie są zasady rozliczania kosztów przechowywania zarodków
1) czy w czasie mojego udziału w programie tj od zapłodnienia do wykorzystania 3 prób przeniesienia zarodków, pozostałe (niewykorzystane) zarodki przechowywane są przez klinikę bez obciążania mnie kosztami ?

2) czy po wykorzystaniu 3 prób, w sytuacji gdy pozostają niewykorzystane zarodki (bo np udaje mi się za pierwszym razem, a zamrożonych jest jeszcze 5 zarodków i nie planuję urodzenia dodatkowych 5 dzieci) klinika przechowuje je na swój koszt, na mój koszt, czy na koszt NFZ?

3) czy w przypadku, gdy koszt niewykorzystanych zarodków ponosi pacjentka, czy MZ/NFZ ma możliwość regulacji stawek stosowanych przez kliniki lub jakiegoś nadzoru w tym zakresie? obecnie roczny koszt przechowywania około 600-800 zł, jeśli klinika zmieni za kilka lat stawkę na 2000-3000 będzie to koszt nie do udźwignięcia dla wielu pacjentek, jeśli miałby być ponoszony do końca życia

4) czy zarodki powstałe w ramach programu można przekazywać do adopcji prenatalnej?

5)czy w obecnym stanie prawnym (nie obowiązuje jeszcze ustawa o leczeniu nieplodności która penalizuje niszczenie zarodków) niewykorzystane, a powstałe w ramach programu zarodki mogą być przekazywanie pacjentom w celu dalszego dysponowania ich losem?

6) czy czas przechowywania niewykorzystanych zarodków powstałych w ramach programu jest ograniczony czasowo czy obowiązkowe jest dożywotnie przechowywanie?

pytań dużo, z góry dziękuję za odpowiedź

_________________
starania od 2006
04. 2016 jest kochana córeczka
09.2019 jest druga córeczka niespodzianka


Na górę
  
 
PostZamieszczono: czw wrz 04, 2014 5:44 pm 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: pt mar 22, 2013 8:46 pm
Posty: 2357
dzień dobry
bardzo proszę o odpowiedź. Liczba odsłon wskazuje, że wiele osób jest zainteresowanych tematem.
dziękuję

_________________
starania od 2006
04. 2016 jest kochana córeczka
09.2019 jest druga córeczka niespodzianka


Na górę
  
 
PostZamieszczono: śr wrz 24, 2014 3:49 pm 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: pt mar 22, 2013 8:46 pm
Posty: 2357
dzień dobry
przypominam się z tematem

_________________
starania od 2006
04. 2016 jest kochana córeczka
09.2019 jest druga córeczka niespodzianka


Na górę
  
 
PostZamieszczono: sob wrz 27, 2014 5:40 pm 
Offline
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Rejestracja: pn mar 24, 2014 7:07 pm
Posty: 31
Program- Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016 jest programem zdrowotnym, opisuje jedynie zasady realizacji świadczeń związanych z zapłodnieniem pozaustrojowym, które realizują wybrane podmioty oraz z których korzystają pary dobrowolnie do niego przystępujące, nie jest więc źródłem prawa powszechnie obowiązującego w Polsce. Program jest finansowany ze środków budżetowych, których dysponentem jest Minister Zdrowia, nie zaś Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jedynym dysponentem zarodków powstałych w wyniku udzielonych świadczeń w ramach Programu jest para. Zarodki nie mogą zostać zniszczone, powinny być przechowywane, dopóki nie zostaną wykorzystane. Zasady realizacji Programu zapobiegają tworzeniu zbyt dużej liczby zarodków, ograniczając liczbę zapładnianych komórek.
W trakcie uczestnictwa w Programie, koszty związane z przechowywaniem zarodków są finansowane ze środków przekazywanych przez Ministerstwo Zdrowia za przeprowadzony cykl leczenia niepłodności. Para nie płaci za ich przechowywanie w trakcie trwania Programu.
Każdy cykl leczenia niepłodności zakłada, że powinny być wykorzystane wszystkie zarodki wytworzone z komórek uzyskanych od obu partnerów, przed rozpoczęciem kolejnego cyklu. Jeżeli nie zostaną zarodki wykorzystane, to po zakończeniu Programu ich przechowywanie jest finansowane na podstawie porozumienia zawartego przez parę z realizatorem. Realizatorzy mają prawo do zawierania z parami przystępującymi do Programu, dodatkowych oświadczeń w tym związanych z uregulowaniem kwestii finansowania przechowywania zarodków po zakończeniu Programu.
Ministerstwo Zdrowia nie reguluje wysokości kosztów jakie może ponosić para za przechowywanie zarodków. Jednakże porozumienie, bądź umowa dotycząca przechowywania zarodków po zakończeniu Programu, bądź dotycząca kosztów przechowywania zarodków powstałych w wyniku udzielonych świadczeń komercyjnie, nie mogą być sprzeczne z obowiązującym prawem.

_________________
http://invitro.gov.pl/


Na górę
  
 
 [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group